СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок з використанням інноваційних методів "Загальні відомості про неметали та їх сполуки"

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Дидактичні інновації - результат  творчого пошуку оригінальних нестандартних розв'язувань різних методичних проблем . Навчання - це насамперед залучати учнів до пізнавальної діяльності.

Досвід роботи в школі показує,що не слід покладатися лише на зміст матеріалу, який вивчається. Якщо учні не залучені до активної діяльності, то будь-який змістовний матеріал викликає в них споглядальний інтерес до предмета.  

Просмотр содержимого документа
«Урок з використанням інноваційних методів "Загальні відомості про неметали та їх сполуки"»

Краснополянська загальноосвітня школа 1-3 ступенів


















Відкритий урок в 10 класі

з теми:




з використанням інноваційних методів


Учитель хімії

Карагаєва М.В.
















Тема уроку. Карбонатна кислота та її солі.


Цілі уроку. Вивчити склад та властивості карбонатної кислоти,

зясувати, які два ряди солей вона утворює, як прак

тичним шляхом довести наявність карбонат-іонів у

розчині, розвивати навички самостійної роботи, компетенцій самостійного пошуку нових знань та їх самоаналізу і само оцінювання.


Засоби навчання. Підручники, інформаційні аркуші для вивчення нового матеріалу, комплект карток «формули сполук» та «ланцюжок понять», прилади і реактиви для досліду, що ілюструє якісну реакцію на карбонат-іон, схеми для векторного аналізу навченості учнів.


Тип уроку. Формування нових знань і вмінь.



Хід уроку


I. Мотивація навчальної діяльності учнів

Сьогодні ми продовжуємо вивчати тематичний блок «Карбон і Силіцій». Ви вже вивчили прості сполуки, утворені цими елементами, і простіші серед складних. А зараз ми продовжимо вивчати складні сполуки на прикладі карбонатної кислоти. Щоб правильно поводитись і знати застосування цієї кислоти, треба детально її дослідити і вивчити.


II. Актуалізація опорних знань


«Мозкова атака»

  • Що ви знаєте про сполуку, яка вивчається?(учні на окремих аркушах пишуть короткі відповіді про Н СО і прикріплюють на дошці.)

  • А чи достатньо ваших знань, щоб бути освіченою людиною, правильно використовувати цю сполуку, поводитись із нею?

  • А щоб ви хотіли знати про Н СО?

  • (Можливі пропозиції учнів:

- Як утворюється Н СО ?

- Які властивості має?

- З чим реагує?

- Які солі утворює?

- Яка якісна реакція існує на карбонат-іон?)


Учитель на дошці записує питання для вивчення.


  1. Постановка завдань уроку

Учитель «Недостатньо тільки бажати – треба діяти»( В.Сухомлинський).

Тож нехай запропоновані вами питання стануть завданнями сьогодні нього уроку. А працювати ви будете за інформаційними аркушами, які вам допоможуть виконати самостійно всі завдання уроку і здійснити самоаналіз своєї навченості.

Бажаю вам наполегливості й вагомих досягнень у вивченні теми.


  1. Усвідомлення нового матеріалу

Учні працюють за інформаційними аркушами

1етап – робота в парах з картками

  • Серед переліку формул:

Виберіть формули оксидів, назвіть їх.

  • Які два оксиди з обраних утворюють Н СО ? Підніміть картки з цими формулами.

  • Напишіть у зошитах рівняння реакцій, що призводить до утворення Н СО .

(один учень на дошці прикріпляє картки і складає рівняння з одержання Н СО .Решта учнів класу перевіряють свою роботу і визначають свій рівень навченості у векторному аналізі з допомогою критеріїв, що зазначені в інформаційному аркуші.)


2 етап – індивідуальна робота з підручником і схемою

  • Які властивості має Н СО ?

  • Стійка чи нестійка? (Визначити за підручником.)

  • Сильний чи слабий електроліт?(Досвіди з допомоги індикатора і звернути увагу на яскравість забарвлення.)

  • З якими речовинами реагує? (Написати рівняння реакцій, користуючись схемою.)

(Три учні надають відповіді біля дошки. Учні класу перевіряють

свої виконані роботи і проводять самоаналіз і само оцінювання.)

3 етап – робота в парах

  • Які солі утворює Н СО ? (скласти ланцюжок понять із карток, що на партах; послідовність роботи викладена в інструктивному матеріалі інформаційних аркушів.)

(Учні зіставляють результати своєї діяльності із відповіддю, що на дошці, оцінюють цей етап діяльності.)


4 етап – робота в групах

  • Як видно зі складених формул карбонатної кислоти та її солей(учитель показує ці формули), ці сполуки мають спільний кислотний залишок (карбонат- іон). Саме він відрізняє Н СО , та її солі від інших сполук.

  • Проведіть дослід з визначення СО в розчині, скориставшись інструкцією.

  • Що є реактивом на СО в розчині?

  • Якою стала вапняна вода?

  • Складіть відповідні рівняння реакцій у молекулярному і іонному видах.

  • Як же визначити СО в розчині?

(Учні перевіряють складені рівняння реакції, спів ставляючи з тими, що записані вчителем заздалегідь на дошці. Проводять самоаналіз роботи, виставляючи вектор, що показує рівень їх навченості.)


Руханка

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться,

За щасливий день вчорашній.

Ви до сонця потягніться,

Веретеном обкрутіться,

Раз присядьте, два присядьте,

І за парти тихо сядьте.






  1. Рефлексія


    • Із яких оксидів утворюється Н СО ?

    • Які властивості має?

    • З чим реагує?

    • Які два види солей утворює?

    • Що є якісною реакцією на СО ?

    • Чи такі знання ви мали на початку уроку?

    • Закріпити свої знання ви можете, виконавши ланцюжок перетворень:





(учні здають на перевірку вчителю роботи.)


  1. Підбиття підсумків уроку

Учитель. Який рівень навченості ви маєте?

(Декілька учнів фіксують на дошці свої векторні самоаналізи, решта учнів піднімають картки, показують учителю. Вчитель визначає, який рівень переважає, чого досягли на уроці, а над чим слід попрацювати вдома.)

А щоб ваш рівень навченості перевести в оцінку, ваші результати роботи з написання ланцюжка перетворень після перевірки будуть ураховані, і ви дізнаєтесь оцінки на наступному уроці.

Найактивніших учнів сьогоднішнього уроку я оціню зараз.


VII.Домашнє завдання.

I рівень - $22, сторінка 54-55

II рівень – вправа 4-6 сторінка 55

III рівень - навести приклади солей - карбонатів, які не були розглянуті на сьогоднішньому уроці, визначити їх застосування.









Векторний самоаналіз навченості учня 10 - класу


______________________________(прізвище, імя)


з теми «Карбонатна кислота та її солі»























- початковий рівень - достатній рівень


- середній рівень - високий рівень


1,2,3,4 – результати роботи на I, II, III, IV, етапах діяльності







Інформаційний аркуш для вивчення нового матеріалу з теми

«Н СО та її солі»


етапи діяльності

Інструктивний матеріал для роботи

вектор

Рекомендації щодо векторного аналізу

навченості




Середній

(4-6 балів)

Достатній

(7-9балів)

Високий

(10-12балів)

Робота з визначення питань:






1.Як утворюється Н СО

1. Пригадайте. Що оксиди-це складні речовини, які складаються з двох елементів, один із яких - Оксиген

1

Правильно обрані формули оксидів із числа всіх сполук

Правильно вибрані формули оксидів, що утворюють Н СО

Правильно складені рівняння реакції по утворенню Н СО

2. Властивості Н СО а)стійка чи нестійка сполука;

б)Сильний чи слабий електроліт;

в)з якими речовинами реагує













3. Які солі утворює

Н СО

2. Ознайомтесь із властивостями

Н СО :

А) опрацюйте §22,

П.1,абзац другий;

Б) додайте декілька крапель лакмуса і зверніть увагу на забарвлення, зробіть висновок;

В) напишіть рівняння реакцій, для Н СО , використавши схему :Н СО

3. Ланцюжок понять складіть у такій послідовності: вид солей, назва солей, який йон містять, приклади.

2
























3

Визначено, чим є Н СО – стійкою чи нестійкою сполукою, сильним чи слабким електролітом.

















У ланцюжку допущено три помилки.
















.

Визначено, чим є Н СО – стійкою чи нестійкою сполукою, сильним чи слабким електролітом, хімічні рівняння реакцій написані не всі, або допущені помилки.










У ланцюжку допущено одну-дві помилки.

Визначено. Чим є

Н СО –

стійкою чи не сполукою, сильним чи слабким електролітом, хімічні рівняння реакцій написані всі правильно.












Ланцюжок понять складено без помилок.

4. як визначити СО в розчині?

4. У пробірку з

Додайте 1 мл

І одразу ж закрийте пробірку пробкою з газовідвідною трубкою, кінець якої занурте в пробірку з вапняною водою. Складіть рівняння реакції і запишіть їх у повній і скороченій йонних формул

4

Правильно визначено, якою стала вапняна вода і що є реактивом на СО , рівняння реакцій складені в молекулярному вигляді

Правильно визначено, якою стала вапняна вода і що є реактивом на СО , рівняння реакцій складені в молекулярному і йонному вигляді, але допущені помилки

Правильно визначено, якою стала вапняна вода і що є реактивом на СО , рівняння реакцій складені в молекулярному і йонних виглядах без помилок