Дата Урок Природознавство 1 кл.
Тема. Узагальнюючий урок за розділом «Навколишній світ».
Мета: Узагальнити уявлення про рослини і тварини, їх розмаїття, зв'язок з неживою природою; з рослинами та тваринами, які охороняються в нашій місцевості; формувати в учнів відчуття особистої відповідальності збереження рослин, виховувати негативне ставлення до нечемного поводження з рослинами та тваринами.
Обладнання: ілюстрації рослин різних угруповань, малюнки із зображенням лікарських рослин та тварин, що занесені до Червоної книги.
Тип уроку. Узагальнення знань, умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Підсумок фенологічних спостережень.
2. Фронтальне опитування.
- До якої природи належать рослини? Доведіть, що рослини - живі істоти.
- На які групи поділяються рослини за своїм зовнішнім виглядом?
- На які групи поділяються рослини за місцем їх зростання?!
- На які групи поділяються тварини?
- Що необхідно для життя рослин і тварин від неживої природи?
- Що людина одержує від рослин і тварин?
3. Індивідуальне опитування.
Завдання 1. Розташуй на дошці малюнки рослин трьох груп зовнішнім виглядом. Назви їх головні ознаки.
Завдання 2. Розташуй на дошці малюнки тварин за групами. Назви їх головні ознаки.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Чи чули ви щось про «зелену аптеку », Червону книгу?
- Що означають ці слова?
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
- На сьогоднішньому уроці ми продовжимо знайомитися з рослинами і тваринами, дізнаємося, які з рослин належать до лікарських, що саме вони лікують; ознайомимось з рослинами і тваринами, які занесені до Червоної книги.
V. Узагальнення отриманих знань.
1. Розповідь учителя з використанням наочності. (Фронтальна робота)
- Люди з давніх часів використовують різні дикорослі рослини для своїх потреб. Про це ми вже говорили на минулих уроках, а сьогодні я вам розповім про рослини, які мають особливі лікарські властивості, а тому називаються лікарськими. Деякі з них люди вважають своїми оберегами, оспівують їх у поезії, народній творчості.
Калину недарма вважають символом України. Квіти та плоди калини - символи дівочої краси і вроди. Калину й досі вишивають на рушниках і сорочках, бо ці вишивки вважаються оберегами людини. Калина - чудова лікарська рослина. Її плоди у свіжому, сухому або замороженому вигляді - надійні ліки від застуди, кашлю, інших захворювань. Багато інших кущів, крім калини, мають плоди з цілющі властивостями. Так, плоди шипшини, чорної смородини - рекордсмени у світі рослин за вмістом вітаміну С, відсутність їх в організмі людини викликає серйозні захворювання.
Також в Україні шанують вербу . Її кора лікує хвороби горла, навіть опіки. Вербова деревина йде на виготовлення меблів, човнів, а також на музичні народні інструменти — бандури і кобзи. Велетенські дуби завжди вважалися символами могутності, краси й довголіття. Кора дуба лікує ясна, горло, шлунок.
Липа, як вважають українці, символ миру і чистоти. Відвар сухих квітів липи лікує простудні захворювання.
Крім дерев і кущів, люди з давнини прикрашають свої сади трав'янистими оберегами: чорнобривцями, мальвами і лікарськими нагідками.
І ще дуже багато рослин можна знайти у народній «зеленій аптеці», яка є справжньою скарбницею. Ось чому треба дуже обережно поводитися на природі, не витоптувати рослини, не ламати гілки, не збивати листя, квіти. Якщо разом з дорослими вам доведеться збирати лікарські рослини, то ніколи не виривайте їх з коренем, залишайте найсильниші великі екземпляри, щоб вони дали насіння і знову відродилися.
2. Фізкультхвилинка.
3. Розповідь учителя про Червону книгу. (Фронтальна робота)
Довгий час людина не замислювалась над тим, що багатства рослинного світу не вічні і рослини все частіше потребують, щоб їх берегли і захищали.
За останні роки багато рослин і тваринпотрапило до Червоної книги. Це книга тривоги, вона попереджає людей, що ці рослини чи тварин не можна чіпати, бо їх залишилося дуже мало. До Червоної книги України занесено підсніжник білий, сон-траву, біле .латаття, білотку альпійську, ковилу дніпровську, нарцис вузьколистий, вовчі ягоди, лося, зубра, лелеку сірого та багато інших.
4. Робота біля дошки. (Індивідуальна робота)
Завдання І. Вибери з малюнків ті, де зображені лікарські рослини, розташуй на дошці.
Завдання 2. Вибери з малюнків рослини та тварини, занесені до Червоної книги України.
5. Фронтальна бесіда.
- Доведіть, що тварини - це частина живої природи.
- Чим тварини відрізняються від рослин?
- На які групи поділяються тварини?
- Чи може людина обійтися без тварин?
- На минулих уроках ми говорили про те, яке велике практичне значення мають тварини для людини, що люди одержують від тварин. Але тварини в житті людини мають не тільки велике практичне, а й моральне і пізнавальне значення. Це, особливо стосується тварин живого куточка, від яких ви одержуєте велике задоволення, інтерес, бажання дізнатися про них щось нове, почитати книжки, пестити їх, грати з ними. Крім кроликів, черепах, папуг і рибок, про яких ви тільки що розповідали, у живих куточках часто утримують таких тварин, як хом'ячки, білі миші, білі й чорні пацюки. їх називають лабораторними тваринами, бо в наукових лабораторіях учені проводять з ними досліди, експерименти, роблять відкриття, які допомагають, наприклад, лікувати людей. Велике пізнавальне значення для вчених мають і тварини зоопарків, де за дикими тваринами легко спостерігати, вивчати особливості їх життя, розмножувати, переселяти в інші зоопарки.
6. Проблемне запитання
- Чи тільки свійським тваринам й тваринам живого куточка потрібний догляд людини?
- А хіба диким тваринам не потрібна увага і допомога людей, особливо в скрутну для них пору?
- Чи знаєте ви, які тварини в Україні стали рідкісними?
- Де вони живуть? Чому зменшується їх кількість?
- Чому сніжної зими або під час ожеледиці допомоги людей требують навіть великі лосі?
- Що роблять лісники в цих випадках для спасіння цих лісових велетнів, а також градіозних козуль і оленів?
- Розкажіть, що ви знаєте про це з телепередач або книжок.
7. Дидактична гра «Хто ким стане». (Фронтальна робота)
Лелеченя, ластовеня, оленя, лисеня, кошеня, цуценя, козеня, порося, чапля.
8. Поетична хвилинка.(Фронтальна робота)
- Поясніть слова П. Гвездослава, які написано на одній з туристських стежин.
Я зірвав квітку — і вона загинула, я спіймав метелика — і він помер у мене на долоні.
І тоді я зрозумів, що торкнутися краси можна тільки серцем.
9. Розв'язання задач морального вибору. (Фронтальна робота)
1) Що краще зробити, якщо побачив пташеня, яке випало з гніздечка? Якщо побачив, як батьки вчать літати своїх пташенят? Якщо зустрів їжачка в саду або лісі? Якщо помітив на дорозі жабу, ящірку?
2) Як ти будеш поводитися, якщо побачиш, що підлітки знущаються над кішкою або собакою? Якщо зустрінеш незнайомого собаку? Якщо ти хочеш узяти у квартиру бездомне кошеня або цуценя? Якщо ти принесеш додому бездомну тварину, а батьки не дозволять її брати?
10. Гра «Найкращі рецепти для тварин». (Робота в групах)
Діти розподіляються на групи. Кожна група одержує картку з назвою або зображенням різних свійських тварині Діти повинні скласти меню сніданку, обіду й вечері для свого вихованця.
VІ. Підсумок уроку.
- Неможливо уявити людину поза природою - без повітря, води, співу птахів, аромату лугів, шелесту листя. Усе це щедро даі рує нам природа, а патомість просить тільки дбайливого, доброго стайленця. На жаль, ані рослини, ані тварини пе можуть говорити. А якщо б могли? Що б вони могли нам сказати? «Живімо так, щоб наша Земля була щедрою і прекрасною, щоб на ній дзвінко дзюрчали чисті струмки, дзвеніли голоси птахів, цвіли дивовижні квіти!»