5 клас Відкритий урок
Тема: Узагальнення та систематизація знань про пряму мову та діалог
Мета: повторити вивчений матеріал з теми «Пряма мова. Діалог»; розвивати пам,ять, мовлення, логічне мислення, творчу уяву, акторські здібності; виховувати прагнення до знань, любов до батьківщини, до природи.
Обладнання. Мультимедійна презентація, дидактичний матеріал, зошити.
Тип уроку: Узагальнення та систематизація знань.
Перебіг уроку
І. Підготовка до сприйняття нового матеріалу
Навчальне аудіювання.
Платон Воронько
Облітав журавель...
Облітав журавель
Сто морів, сто земель,
Облітав, обходив,
Крила, ноги натрудив.
Ми спитали журавля:
— Де найкращая земля?
Журавель відповідає:
— Краще рідної немає!
1.Що ми запитали у журавля?
2.Як ви думаєте, ви передали слова дослівно? Без змін? Нічого не додали?
3. Що відповів журавель? Повторіть слова журавля.
4. Як ви думаєте, ви передали слова журавля дослівно? Без змін? Нічого не додали?
5. Як же називаються ці слова? (пряма мова)
6. А скільки тут співрозмовників? Як називається така розмова?(Діалог)
ІІ. 1. Повідомлення теми і мети уроку.
Вам уже відомо, що таке пряма мова та діалог, отже якою буде тема нашого уроку?А мета?
Мотивація навчання.
*Сьогодні наш урок буде не зовсім звичайним, а трошки чарівним. Кожен з вас отримав завдання заздалегідь, побачимо, як ви з ним упоралися. Спочатку подивимося, наскільки ви засвоїли матеріал. На вас чекає бліц-інтерв,ю
ІІІ. Практичне завдання
Бліц-інтерв,ю.
Розмова двох осіб – це…(діалог)
Слова кожного із співрозмовників в діалозі називаються…(реплікою)
Перед кожною реплікою ставиться…(тире)
Кожна репліка починається з нового …(рядка)
Пряма мова завжди береться в…(лапки)
Після слів автора перед прямою мовою ставиться…(двокрапка)
Дослівно передане висловлювання однієї особи називається…(прямою мовою)
Чим у реченні супроводжується пряма мова? (словами автора)
Де в реченні буває пряма мова? (на початку речення, в кінці речення)
Які розділові знаки ставимо, якщо пряма мова стоїть на початку речення?(лапки, кома, тире)
Які розділові знаки ставимо, якщо пряма мова стоїть після слів автора?(після сл.. ав. – двокрапка, лапки)
Як пишуться слова автора перед прямою мовою?(з великої букви)
Як пишуться слова автора після прямої мови?(з маленької букви)
Які розділові знаки можуть стояти після прямої мови?(крапка, знаки оклику чи питання)
Наведіть приклади речення з прямою мовою.
Молодці! Теорія засвоєна добре. Деякі учні отримали завдання підготувати інсценізацію казки про пряму мову. (супроводжується слайдами)
Було це колись давним-давно. Розповіла нам цю казку мудра бабуся Пунктуація, бо тільки вона і бачила цю дивну історію, а нам розповіла, щоб ми її запам’ятали і дітям своїм розказали.
Жили-були на світі розділові знаки: Лапки – козачки-близнючки, Кома, Знак питання та Знак оклику.
Поруч жила струнка дівчина Мова. Називали її всі Прямою за те, що завжди передавала інформацію (говорила) прямо, точно, без змін. За це її козачки – близнюки любили та оберігали, завжди її захищали. Ставали завжди по обидва боки і нікого не підпускали до неї. Бачили люди її тільки у оточенні двох Лапок.
Не любили вони Слів автора, які жили недалеко. Бо ці слова були балакуни. Вони завжди вказували кому належить мова, хто говорив. А ще обов’язково хотіли підступитись до Мови і почути, що вона говорить, щоб потім усім розказати.
Одного разу вони вирішили зайти спереду Прямої мови. Набрались хоробрості, стали великими і − в наступ. Але Лапки враз це помітили, взяли зброю – два щити (двокрапку), виставили їх наперед та й прикрили ними Пряму мову і себе. А Крапка стала ззаду і дивилась, щоб ніхто не підкрався.
Іншого разу вирішили Слова автора підкрастись підступно ззаду. Прибігла на допомогу Кома. Хіба може маленька дівчинка допомогти? Тому слова автора її не боялись. Але і тут не змогли перехитрити Козачків-близнючків. Вони виставили гострий спис (тире). Перелякались Слова автора гострого списа. А ззаду підбігла ще і Крапка. Оточили знаки Слова автора з обох сторін, злякались вони так, що стали маленькими.
З тих пір у пам’яті бабусі Пунктуації і залишились такими.
Молодці, діти! Тепер усі будуть добре пам,ятати, які розділові знаки треба поставити у реченнях з прямою мовою.
Гра «Селекціонер».
Завдання: виявіть вражені шкідниками пелюстки ромашки.
А зараз буде «Магія чисел». Завдання таке: я читаю вам речення із знайомої вам казки, а ви загодовуєте це речення, як вказано на слайді. Після цього буде взаємоперевірка.(код: 1 = П, 2= А)
Ну, бідний брат відробляв потроху, а далі тому багачеві шкода стало корови, він і каже вбогому братові: «Віддай мені корову назад!»
«Хто відгадає мою загадку, того й корова буде», - каже їм пан.
Багач іде додому та й думає собі: «Що ж є ситніш над панські кабани, прудкіш над панські хорти, а миліш над гроші?»
«Неси своїй дочці цей льон, та нехай вона його вимочить, висушить, поб'є, попряде й витче полотно», - сказав пан, подавши стеблинку льону.
«Не журіться, тату, — все буде гаразд», - сказала дівчина.
Приходить отак до пана у двір, а пан як побачив, що вона так іде, та й каже своїм слугам: «Прицькуйте її собаками!»
Взаємоперевірка (1 -21, 2 -12 , 3-21 ,4 -12 ,5 - 12, 6 - 21)
А тепер закликаю вас: геть хаос та безграмотність!(Слайд)
Робота в парах.
А: «П» 4. «П», - а.
А: «П?» 5. «П!» - а.
А: «П!» 6. «П?», - а.
Завдання: За схемами скласти речення.1-й ряд – 1-6; 2 ряд – 2-5; 3-й ряд – 3-4.
Фізхвилинка.
Всі піднесли руки – раз! Раз! – і вгору, два! – і вниз
На носках стоїть весь клас. На сусіда не дивись.
Два – присіли, руки вниз, Будемо дружно ми вставати,
На сусіда подивись. Щоб ногам роботу дати.
Рубрика «Шкільна сміхопанорама». Що ви бачите на слайді? Зачитайте діалог за ролями.
Сергію, знайди, будь ласка, дієслово у реченні «Хлопчик відпочиває».
Тут немає дієслова.
Чому?
Дієслово відповідає на питання «Що робити?», а хлопчик нічого не робить.
Отже, нагадайте, скільки осіб розмовляють у діалозі?(двоє)
А тепер прийшла пора поринути у казку. (Слайд) Відгадайте загадку:
Я руда, низького росту,
Хитра я і довгохвоста,
На курей я вельми ласа -
В них таке смачненьке м,ясо.
Вовку-брату я сестричка,
а зовуть мене -… (лисичка)
Завдання: (у парах)побудувати і розіграти діалог лисички з героями відомих вам казок. Прослухати діалог і сказати, хто учасники діалогу, з якої казки, зі скількох реплік складається діалог.
«Фарбований лис»: Лис, Вовчик-братик, пес
«Хуха-моховинка»: хуха, дід, лісник,
«Колобок»: колобок, дід, ведмідь
«Про правду і кривду»: хлопець, царівна, чорт.
Рефлексія: продовжіть речення(слайд)
Я дізнався…
Я запам,ятав…..
Я навчився…...
Я повторив…..
Труднощі викликало…..
Підведення підсумків: «Рюкзак». Напишіть і покладіть у рюкзак те, що корисного ви дізналися на уроці
Оцінювання діяльності учнів
Домашнє завдання: скласти міні-твір «Мій вихідний день» з використанням діалогу