Відкритий урок з алгебри в 7 класі
Тема. Множення многочлена на многочлен.
Мета: сформувати вміння множити одночлен на многочлен і многочлен на многочлен; використати отримані теоретичні знання для розв’язання задач різних рівнів.
Тип уроку: закріплення практичних навичок і вмінь.
Очікувані результати: Після уроку учні зможуть:
- використовувати алгоритм множення многочлена на многочлен;
- удосконалювати техніку тотожних перетворень цілих виразів;
- аналізуючи вивчений матеріал, робити логічні висновки;
- поглибити вміння оцінювати власні знання.
Хід уроку
І. перевірка домашнього завдання
Учням можна запропонувати завдання, аналогічні до завдань із домашньої роботи. У розв’язанні кожного з прикладів навмисно існує помилка, яку потрібно знайти й виправити.
- Знайдіть помилку в розв’язанні й виправе її:
- ( х + 2) (х – 7) = х2 + 5х -14;
- ( х +3у) ( х – 4ху + 2у2) = 2х -12ху2 + 3у2х + 6у3;
- ( 3 – 4х) ( 2х2 – х – 1) = 6х2 – 3х – 3.
Відповідь: 1) х2 – 5х – 14; 2) х2 – 10у2х + 3ух – 4х2у + 6у3; 3) 10х2 + х – 8х3 – 3
ІІ. Актуалізація опорних знань
Завдання класу
- Прокоментуйте, використовуючи алгоритм множення одночлена на многочлен, розв’язання прикладу 5ху(у – 8х).
- Прокоментуйте, використовуючи алгоритм множення многочлена на многочлен, розв’язання прикладу ( 2а – 3)(а2- 5а + 3).
ІІІ. Розв’язування вправ
Математичний турнір
На проведення турніру дається 20 хвилин. Клас об’єднується в 2 команди по 7 учнів. Кожна команда має розв’язати рівняння й приклад. За певний час ( 8- 10 хвилин) кожний учень має записати в зошит розв’язання рівняння й прикладу, запропонованих команді, й пояснити хід розв’язування. Члени команди можуть консультуватися одне з одним. Потім починається турнір.
Капітан команди І викликає для участі в турнірі представника команди ІІ. Учні йдуть до дошки й по черзі починають розв’язувати завдання які їм дали представники інших команд.
Таким чином, кожна команда розв’язує не лише свої завдання , а й завдання команди-суперниці, щоб у разі потреби надати гравцеві своєї команди допомогу.
Перемагає та команда, яка правильно розв’яже та пояснить більшу кількість завдань іншої команди. За відповідями і правильністю розв’язань стежать усі учні. Арбітром є вчитель.
Завдання для І команди
- Розв’язати рівняння
(х – 4)(х + 2) – (х – 5)(х – 6) = -10х.
- Спростити вираз (х+ 5)(х – 3) – (х + 6)(х – 2) і знайти його значення, якщо х = -2,5
Завдання для ІІ команди
- Розв’язати рівняння
(х + 6)(х – 1) – (х + 3)(х – 4) = 5х
- Спростити вираз (х -2)(х + 5) – (х + 2 )(х – 4) і знайти його значення, якщо х = -4,2
ІV. Підбиття підсумків уроку
- Оголошення команди – переможниці турніру.
- Запитання до класу.
- Чим ми займалися на уроці?
- Чи сподобалась вам така форма уроку?
V. Домашнє завдання