Внеклассное мероприятие на английском языке
Викторина «Санкт – Петербург»
Цели: закрепление материала по теме «Города России»; активизация лексических навыков; тренировка навыков аудирования и монологической речи.
Оборудование: флажки; карточки с названиями достопримечательностей; картинки с достопримечательностями Санкт – Петербурга.
Ход Мероприятия
Good morning, children! How are you? Today we shall sing songs and recite poems, ask and answer the questions, describe the pictures and play games on the topic “So many countries, so many customs”.
Учитель приветствует детей, сообщает им цель и тему викторины.
Задание 1. «Разминка»
- We have no teams today. Each pupil will do the tasks and get “a flag”. The first task is to answer the questions. Listen to me carefully, please!
Вопросы учителя:
When was St. Petersburg founded? (St. Petersburg was founded on the 16- th of May in 1703.)
Who founded St. Petersburg? (Peter the Great founded St. Petersburg.)
What is the central street of the city? (The central street of the city is Nevsky Prospect.)
What place of the city do newly married people usually visit? (They usually visit the little square near the Bronze Horseman.)
How many people live in St. Petersburg? (About 5 mln people live in St. Petersburg.)
How many rivers and streams are there in St. Petersburg? (There are 93 rivers and streams in St. Petersburg.)
How many canals are there in St. Petersburg? ( There are 20 canals in St. Petersburg.)
How many lakes are there in St. Petersburg? (There are more than 100 lakes in St. Petersburg.)
What is the most famous symbol of the city? (It is the monument to Peter the Great in Dekabrists Square.)
When did St. Petersburg become the Russian capital? (St. Petersburg became the Russian capital in 1712.)
За каждый правильный ответ ученики получают 1 флажок (1 очко).
Задание 2 « Достопримечательности Санкт-Петербурга»
Детям предлагается прослушать рассказы о достопримечательностях Санкт-Петербурга и соотнести рассказ и название на доске. На доске заранее вывешиваются карточки с названиями достопримечательностей, их должно быть больше, чем рассказов.
Примерные рассказы:
This place of interest is adorned with four sculptures. These sculptures symbolize the human victory over the animal. First we can see a man, who is almost lying near a horse, and then gradually he stands up and become the winner. (The Anichkov Bridge.)
It is situated in the Square of Arts. There is a famous monument near this place of interest. You can see wonderful collections of beautiful works created by famous Russian painters. (The Russian Museum.)
Задание на доске:
The Hermitage, the Anichkov Bridge, the State Museum of Revolution, the Russian Museum, St Isaak’s Cathedral.
Задание 3. «Хорошо ли ты знаешь родной город?»
На доске вывешиваются картинки с изображением различных достопримечательностей города. Ученики по очереди выходят к доске, называют достопримечательность и записывают ее название. За правильный ответ – флажок.
Задание 4. «Известные люди Санкт-Петербурга»
Учитель вывешивает на доске портреты известных людей, жизнь и творчество которых связаны с Санкт-Петербургом. Ученики рассказывают об одном из известных людей.
Задание 5. «Даты и события»
- Now the task for you is to match the dates and the important events.
Например: 1914 (St. Petersburg was changed to Petrograd)
Задание 6. Исполнение стихов и песен
- Let’s sing songs and recite poems we have learnt this term.
Ученики поют песни и рассказывают стихи по теме «Мой родной город».
- Thank you for your work, children. You were so active today. Will you count your flags? If you have from 8 to 10 flags, you will have an excellent mark today. If you have from 6 to 8 flags, you will have a good mark. Do you like our lesson today? The lesson is over. Good-bye, boys and girls.