СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Վիլյամ Սարոյան

Нажмите, чтобы узнать подробности

Թեմայի ամփոփման համար ընտրել եմ խմբային աշխատանքը.դասարանը բաժանվել է 6 խմբի,կատարվել են խմբային հետազոտություններ

Просмотр содержимого документа
«Վիլյամ Սարոյան»



ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ

ԴԱՍԱՐԱՆԸ - 7ա դասարան

ԱՌԱՐԿԱՆ - Գրականություն

ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ – Վիլյամ Սարոյան

ԴԱՍԻ ՏԻՊԸ - Ամփոփիչ դաս

ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ –

ՈՍՈՒՑԱՆՈՂ -1. Հասնել նրան, որ աշակերտներն իմանան

ստեղծագործության բնութագիրը:

2.Ապահովել թատերգության բովանդակության յուրացումը աշակերտների կողմից:


ԴԱՍՏԻԱՐԱԿՈՂ- 1. Առաջացնել հետաքրքրություն Սարոյանի ստեղծա-

գործությունների նկատմամբ:

2.Պատմվածքների միջոցով դաստիարակել

մարդասիրություն:

ԶԱՐԳԱՑՆՈՂ – 1.Օգնել, որ աշակերտները կարողանան ինքնուրույն

եզրահանգումներ անել:

2.Նպաստել , որ դեռահասները սխալներ թույլ չտան:


ՄԵԹՈԴՆԵՐ - Մտագրոհ, մտածող գլխարկներ, քառարաժան աղյուսակ,

գլուխ կոտրուկ:

ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ – Կազմակերպական մաս

Հաշվառում

Մտագրոհ

ա/ Ո՞րն է դասի թեման:

բ/ Ո՞վ է Վ.Սարոյանը:

գ/ Մարդկային ինչպիսի հատկանիշներ են բնորոշում Սարոյանին:

ՏՆԱՅԻՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔ - թեմայով շարադրություն,

պատրաստել բացիկներ՝ նվիրված Վ.Սարոյանին:

ՀԻՆ ՆՅՈՒԹԻ ՀԱՐՑՈՒՄ – Դասն անցկացվում է խմբային մեթոդով,նախապես

Բաժանվել են 6 խմբի, անուններն ընտրվել են ըստ իրենց կարդացած պատմվածքների:Դրանք են՝,,Նարինջներ,, , ,,Հրաշալի ձայնապնակ,, , ,,Մաղադանոսի մարգերը,, , ,,Նռնենի,, , ,,Ծիրանի ծառը,, , ,,Իմ սիրտը լեռներում է,,: Բաժանվում է խմբերին գնահատման թերթիկներ:

Ներկայացվում է կենսագրությունը, սահիկի միջոցով դիտում են Սարոյանին բնութագրող նկարներ, որն ուղեկցվում է երաժշտությամբ:

Յուրաքանչյուր խումբ ներկայացնում է իր պաստառը:

Խմբերը ներկայացնում են պատմվածքները,բնութագրում հերոսներին:




ՄՏԱԾՈՂ ԳԼԽԱՐԿՆԵՐ ՄԵԹՈԴԻ ԿԻՐԱՌՈՒՄ –Բաշխիչ նյութն ընտրված է Սարոյանի ,,Կոտրված անիվ,, պատմվածքից: Այս ընթացքում լսում են ջազային երաժշտություն, որը շատ է սիրել Սարոյանը:



Ամփոփել ԳԼՈՒԽԿՈՏՐՈՒԿԻ մեթոդով,որի գաղտնաբառը ,,Բարի հսկա,, արտահայտությունն է, որով հեղինակին բնութագրել է Վահագն Դավթյանը:

Քառարաժանի մեթոդով պարզել հասանք մենք մեր նպատակին, թե ոչ:

Եզրափակիչ մասում ներկայացնել ,,Հայը և հայը,,պատմվածքը,բնութագրել կերպարները:Վերջում ունկնդրել մի հատված պատմվածքից Սիլվա Յուզբաշյանի կատարմամբ:

Գնահատել:

Հանձնարարել տնային աշխատանք : Գրել շարադրություն ,,Աշխարհի հայերը,, թեմայով:




ԳԼՈՒԽԿՈՏՐՈՒԿ

1.Որտեղի՞ց էին գաղթել Սարոյանի ծնողները:

2.Հայկական ո՞ր անունն է ամենաշատը սիրել Սարոյանը:

3.Հայ գրականության մեջ ինչպիսի՞ գրող է համարվում Վ.Սարոյնաը:

4.Ո՞ր շաբաթաթերթում 1933թ. Սարոյանը տպագրեց իր 1-ին ստեղծագործու-

թյունը:

5.Լրացնել բաց թողնված բառը, որը Սարոյանի պատմվածքի անունն է՝

:

6.Համաշխարհային գրականությունից ո՞վ է մեծ ազդեցություն ունեցել Սարոյան գրողի ձևավորման վրա:


7.Ինչպե՞ս է կոչվում Սարոյանի ստեղծագործությունը, որի համանուն ֆիլմի սցենարի համար 1944թ. արժանացել է ,,Օսկար,, մրցանակի:

ա/Մարդկային ողբերգություն

բ/Աստվածային կատակերգություն

գ/Մարդկային կատակերգություն

8.Ու՞մ են պատկանում այս խոսքերը. ,,Վերջապես նորություն է մուծվել ամերիկյան թատրոնի մեջ,,: