Ұзақ мерзімді жоспар тарау: 1-бөлім Жүгіру, секіру, лақтыру дағдыларын дамыту | Мектеп: «Шамалған бекетіндегі жаңа қазақ орта мектебі» КММ |
Күні: 25.09.2019ж | Мұғалімнің аты-жөні:Мұратбаева Толқын Абайқызы |
Сынып: 5 «А» қыздар тобы | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Жылдамдыққа, шапшаңдықты дамытатын қозғалмалы ойындар |
Оқу мақсаттары | 5.3.5.1 Басқа адамдардаың дене жаттығуларының тәжірбилерін байытуға арналған дағдыларды білу және орындау |
Сабақ мақсаттары | Барлық білім алушылар Басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірбиелігін, дәлелдігін бақылауды және үйлесімділікті біледі, дамытуға арналған қимыл -қозғалысты дағдыларды түсінеді эстафеталық ойындарды және қозғалмалы ойнай алады Көпшілік білім алушылар Басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірбиелігін, дәлелдігін бақылауды және үйлесімділікті біледі, дамытуға арналған қимыл -қозғалысты дағдыларды түсінеді эстафеталық ойындарды және қозғалмалы ойындарды ойнай алады. Ойынның күрделілігін талдайды. Кейбір білім алушылар Басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірбиелігін, дәлелдігін бақылауды және үйлесімділікті біледі, дамытуға арналған қимыл -қозғалысты дағдыларды түсінеді эстафеталық ойындарды және қозғалмалы ойындарды ойнай алады. Ойынның күрделілігін талдайды. Қарсыластарының белсенділігін бағалайды, көшбасшылық қасиетке ие болады. |
Бағалау критерийлері | -Спорттық қозғалыс әрекеттерінің дәлелділігін және үйлесімділік дағдыларын қолданады -Дамытуға арналған қимыл-қозғалысты дағдыларды түсінеді -эстафеталық ойындарды ережемен ойнайды |
Тілдік мақсаттар | Өздерінің жүгірудегі, секірудегі және лақтырудағы қозғалыс дағдыларын көрсетіп, түсіндіре алады. Мыналарды қамтиды: арнайы-спорттық қозғалыс әрекеттері эстафеталар, жылдамдату, командалық жұмыс баған, тізбектер, шеңбер бойы,секіртпе, тунель, сөре сызығы |
Құндылықтарға дарыту | Патриотизм мен азаматтық жауапкершілік (білім алушылардың тақырыпқа қатысты мәселені түсінуі арқылы жүзеге асырылады) Өмір бойы білім алу (сабақ мақсатын түсінуі кері байланыс, рефлекция, алған білімінің практикалық мәнін түсінуде көрініс табады) |
Пәнаралық байланыстар | Информатикамен (ғаламтордан ақпарат іздеу және өңдеу), математикамен (айналу осі, кеңістік, бағыт пен бұрыштар,жылдамдық), |
АКТ қолдану дағдылары | Білім алушылар телебағдарлама арқылы спорт каналдарын эстафеталық ойындарды , қозғалмалы ойындарды көрген. |
Алдын ала білімі | Білім алушылар алдыңғы сабақтардан және сабақтан тыс уақыттан алған жеңіл атлетика бойынша білімдері мен дағдылары бар. |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы) 10-15мин | Сабақтың басында білім алушылармен сапқа турғызып, түгендеп сәлемдесемін.. Сабақты бастамас бұрын шаттық шеңберінің ішінде «Сиқырлы доп» әдісі арқылы осы сабаққа деген жылы лебіздерін айтады. Сабақ тақырыбын, мақсатын түсіндіремін. Бой жазу жаттығуларына "миға шабуыл" әдісі арқылы. жағымды орта қалыптастырамын. Бой жазу жаттығуына мен өз реттерімен бастан төмен қарай бір –біріне ұқсамайтын дене жаттығуын жасатқызымын. Жүгіру жаттығуына білім алушылардың Миға шабуыл әдісі «Ыстық картошка» ойыны арқылы жүгіру жаттығуларын жасатамын. Доппен бір- біріне пас беру арқылы, алаң ішінде айналып жүгіреді. Егер допты түсіріп алса, қозғалмалы ойындар, қауіпсіздік ережелері туралы не біледі соны айтады. Осы ойында мен білім алушылардың жүгіру жаттығуларын орындап,техника қауіпсіздік ережелерін қайталап өтемін.. Арнайы жаттығуларға аяқты кезек-кезек алмастырып, жылдамдықты дамытатын жаттығуларды және аяқты бір орында жүгіртіп, сөре сызығына жүгіртіп, қайталау жаттығуларын жасатқызамын.Бұл жаттығумен білім алушының жылдамдық қасиетін дамытамын. | Үлкен бос кеңістік. доп |
Сабақтың ортасы 10-15мин | 1-тапсырма «Күн мен түн» қозғалмалы ойыны Ойынның ережесі. Мұғалім кенеттен: «Күн» немесе «Түн» дейді. Аталған команда қаша жөнеледі,қарсыластары оларды қуады. Қашқан команда алдын-ала белгіленген үйлеріне тығылады. Ойыншылар ойын басталатын жерге жиналады, көмекшілер ұсталған ойыншыларды санайды да,ойын алма-кезек жалғаса береді. Қарсыласын көп ұстаған команда жеңімпаз атанады. 2-тапсырма Білім алушыларды сапқа тұрғызып, екі топқа бөлемін. Әр бөлінген топ өздеріне ат қояды. Жылдамдықты ,шапшаңдықты дамытатын эстафеталық ойындар: 1.Қайталап жүгіру 2. Секірпемен секіру 3.Тунелдер арқылы өту Өткізілетін оқу тапсырмасының ережелері мен қауіпсіздік ережелері айтылып түсіндіріледі. Осыдан кейін білім алушылар өз тобына тұрып, ойынды аяқтайды. Осы тапсырманың дескрипторлары: Эстафеталық, қозғалмалы ойындар кезіндегі қауіпсіздік ережелерін біледі және сақтайды; Эстафета кезінде үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын қолданады. айналып жүреді; Қозғалмалы «күн мен түн» ойынын ережеге сай ойнайды; | Үлкен бос кеңістік. Ысқырық, бор, доптар, кедергілер, тунельдер, секіртпе Эстафеталар интернет ресурсына сілтеме: httpHYPERLINK "http://kidportal.ru/konkursi-i-estafeti/estafeti/"://HYPERLINK Спорттық эстафеталарға сілтеме: http://www.razumniki.ru/estafeta.html |
Сабақтың соңы 5-10 мин | Сабақ соңында білім алушылардың демді қалыпқа келтіру жаттығуларын орындап, рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім? - нені толық түсінбедім? - немен жұмысты жалғастыру қажет? деген сұрақтары бар парақшаға жауап береді. | Рефлексия парағы |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Саралау барысында білім алушылардың деңгейін анықтадым. Көпшілік білім алушылардың дене жаттығуларының тәжірбиелігін, дәлдігін бақылау және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын барлық білім алушылар қолдануын біледі және де эстафеталық ойын кезінде екі топты араластырып, әр білім алушыны деңгейіне қарай ауыстырып отырдым. Қабілеті жоғары оқушыларға қозғалмалы ойындардың қозғалыс әрекеттерінің , эстафеталық ойындардың дәлдігін бақылау және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын қолдану бойынша түсінбей қалған сыныптастарына ақыл-кеңес беруді ұсындым. | Білім алушыларды қалыптастырушы бағалаумен, дескриптор арқылы бағалаймын. тапсырманың дескрипторлары: Эстафеталық, қозғалмалы ойындар кезіндегі қауіпсіздік ережелерін біледі және сақтайды; Эстафета және қозғалмалы ойындар кезінде үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын қолданады. Ойында «Күн мен түн ойынын ережемен ойнайды; рефлексия: - нені білдім, нені үйрендім? - нені толық түсінбедім? - немен жұмысты жалғастыру қажет? деген сұрақтарға жауап береді. Білім алушыларды ынталандыру мақсатында мен оларды смайликтер мен ойын барысында бағалаймын. | Оқушылар сабақ барысында қауіпсіздік ережесін сақтайды. Ойын ойнау кезінде бір-біріне адагершілік қабілеттерін таныта білді |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жaлпы бaғa Caбaқтың жaқcы өткeн eкi acпeктici (oқыту туpaлы дa, oқу туpaлы дa oйлaныңыз)? 1: 2: Caбaқты жaқcapтуғa нe ықпaл eтe aлaды (oқыту туpaлы дa, oқу туpaлы дa oйлaныңыз)? 1: 2: Caбaқ бapыcындa cынып туpaлы нeмece жeкeлeгeн oқушылapдың жeтicтiк/қиындықтapы туpaлы нeнi бiлдiм, кeлeci caбaқтapдa нeгe көңiл бөлу қaжeт? 1: 2: |