СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Впеегнеонеонс апкари арекри

Нажмите, чтобы узнать подробности

ва бвла мвжал ьзлвтп мджлкщаупьм  зыутм 

Просмотр содержимого документа
«Впеегнеонеонс апкари арекри»

Пән:Дүниетану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

1 бөлім –Мен және қоғам

Күні:

Сынып:

Мектеп: «Абай атындағы орта мектебі» КММ



Мұғалімнің аты-жөні: Сариева М.И Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

1.3.Менің атамекенім

Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаттары

1.1.3.1. Өз мекенжайын атау және елдімекеннің географиялық орналасқан жерін сипаттау.

Сабақ мақсаттары

1.Өз мекенжайларын атайды.

2.Елдімекеннің географиялық орналасқан жерін сипаттайды.

3.Сызбамен,картамен танысады.

Бағалау критерийлері

Жергілікті жер сызбасы мен картасын,қазақтың көрнекті ағартушы ғалымның есімін, өз мекенжайларының географиялық орналасқан жерін біледі.

Сөздік қор

Тірек сөздер: географиялық орын,көрікті жерлер,географиялық карта.

Ашық сұрақтар:

Біз қай елде,қай облыста тұрамыз?

Кім қайда тұрады?

Біздің жерімізде қандай байлықтар бар?

Маңғыстау облысы несімен ерекшеленеді?

Құндылықтарды дарыту




Туған елге,тілге деген сүйіспеншілікке,атамекенін,мемлекеттік тілді құрметтеуге тәрбиелеу

Пәнаралық байланыстар

Математика.Оқушылар Қазақстан картасындағы қалаларды,облыстарды санайды.

Көркем еңбек.Жұмыс дәптеріндегі тапсырмада қалаларды,мектепке дейінгі қысқа жолды бағдар сызықпен сызу арқылы көрсетеді.

АКТ қолдану дағдылары

www.smk edu.kz.Оқушыларды саралау кезіндегі тапсырмаларды алдым.http://45 minut.kz сергіту жаттығуы, http://ualihanova-taraz.kz жаңа сабақты түсіндіруде қосымша мәліметтер алып пайдаландым.Ресурстар,интербелсенді тақта.

Алдыңғы меңгерілген білім


Қала мен ауыл жайлы біледі және бір-бірінен айырмашылығын ажырата алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы








І.Мотевациялық кезең.

«Алтын сөз» ойыны арқылы оқушылар бір-біріне әдемі сөздер айтып,сәттілік тілейді

Ширату жаттығуы:
«Айырмашылығы неде» әдісі

-Қала мен ауылдың айырмашылығын ата.

«Мозаика»әдісі арқылы топқа бөлемін (Б)

1топ-Шерқала

2топ-Баянауыл

3топ-Шарын шатқалы






Қала мен ауылдың фотосуреттері



Тау суреттерінің қиындылары

Сабақтың ортасы


III. Жаңа сабақты меңгерту

1)«Сиқырлы таяқша»әдісі арқылы (Ж)

а) Біз қай елде,қай облыста тұрамыз?

ә)Кім қайда тұрады?

б)Біздің жерімізде қандай байлықтар бар?

в)Маңғыстау облысы несімен ерекшеленеді?

2) Жаңа сабақты түсіндіремін.

Қазақстан таулары,зерттеуші ғалым Шоқан Уәлиханов туралы мәліметтер айтып,географиялық карта,көрікті жерлер жайында айтамын.

Географиялық орын-сенің қалаң немесе ауылың орналасқан жер.

Көрікті жерлер-елдімекендегі ең көрікті және ерекше орындар.

Ойлан. (Ж) (Бұл тапсырма арқылы оқушыларда картографиялық дағдыны дамыту)

Картадан Қазақстан қалаларын тауып,атайды,көрсетеді.Қалаларды санайды.

Тапсырма. Суретке қара. Данияр қай көшеде тұр? Ол мектепке жету үшін қай көшемен жүруі тиіс? Бағытын сызып көрсет. (Ж)

Дескриптор: Оқушылар мектепке дейінгі қысқа жолды табады. Бағытын сызады. ( ҚБ)



  1. Оқулықпен жұмыс

Елестет. «Сократ шеңбері» әдісі.

-Өзіңді осы жерлердің біріндемін деп ойла. Өз көргеніңді басқаларға әңгімелеп бер.

Дескриптор:Оқушылар таулар туралы біледі, оларды сипаттайды.

Сергіту сәті.

Музыка әуенімен еліміздің көрікті жерлеріне саяхатқа шығу.

Тапсырма: (Ж)

Жолыңды бағдарла.Өзің барғың келетін қаланы анықта.Жолыңды бағдар сызықпен қос.

Дескриптор: Олар картадан өздері тұратын Қазақстанның бөлігін немесе қаланы көрсетеді.Өздерінің қалауы бойынша бір қаланы таңдап,келесі қалаға дейін маршрут сызады.(ҚБ)

Тапсырма (Т)

1 топ. Бейнеу туралы әңгімелеу.

2 топ. Болашақтағы Бейнеу туралы өз ойларын айту.

3 топ.Бейнеудің табиғатын әңгімелеу.

Дескриптор:Тұрғылықты жерінің ерекшелігін әңгімелейді.Географиялық картадан орнын анықтап береді.





таяқшалар











Қазақстанның географиялық картасы.

Ш.Уәлиханов портреті















25-жұмыс парағы,27 бет

















слайдтар,таулар



слайдтар,музыка әуені





26-жұмыс парағы



слайдтар






Сабақтың соңы

Рефлексия: БББ әдісі

Оқушыларға тақырыпты қаншалықты түсінгенін білу үшін сұрақтар қойып, жауаптарын тыңдаймын.

( Не білдім? Нені білемін? Нені білгім келеді?)

Оқушылар сабақтың соңында: Географиялық картасымен онда орналасқан көрікті жерлермен,таулармен танысты.



түрлі эмоциялы смайликтер




Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Қабілеті төмен оқушыларға:

Тапсырма: Мекенжайынызды атаңыз.Алыстағы досыңызға хат жолдау үшін конверттің сыртына сол мекенжайыңызды толтырыңыз.

Дескриптор: Өз мекенжайын атайды.Мекенжайын жазып көрсетеді.

Қабілеті жоғары оқушыларға:

Тапсырма: Алыстағы немесе шетелдегі досыңызбен ғаламтор(скайп) арқылы сөйлесуді сахналап көрсетіңіздер.Оған өз еліңіз,оның тұрған орны туралы не айтар едіңіз?

Дескриптор: Өз елінің,мемлекетінің,қала/ауыл атауларын атайды.Өзінің тұрғылықты жерінің орны,ерекшелігі туралы әңгімелейді.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?



Берілген дескрипторларды қолданып бағалау критерийін жүргіземін.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Сынып парталарын дұрыс орналастыру және ойын іс-әрекеті,сергіту жаттығуы кезінде кедергілерді болдырмау.