Аддзел адукацыі, спорту і турызму
Мсціслаўскага райвыканкама
Дзяржаўная ўстанова адукацыі
“Капачоўскі вучэбна - педагагічны комплекс
дзіцячы сад – сярэдняя школа”
ФАКУЛЬТАТЫЎНЫЯ ЗАНЯТКІ “СЕМ “Я”
“ВЫХАДНЫ ДЗЕНЬ У СЯМ’І”
З вопыту работы:
Клеянковай Алены Мікалаеўны,
настаўніцы пачатковых класаў
аг. Капачы 2018
Тэма. Выхадны дзень у сям'і.
Мэта: знаёмства навучэнцаў з магчымасцямі арганізацыі выхаднога дня ў сям’і.
Задачы: садзейнічаць фарміраванню грамадзянскай пазіцыі ў адносінах да сваёй сям’і; развіццю пазнавальнай актыўнасці; выхаванню любові і клапатлівых адносін да кожнага члена сям’і.
Выкарыстоўваемыя тэхналогіі: “Крок за крокам”, тэхналогія супрацоўніцтва, здароўезберагальная.
Клас: 1
Абсталяванне: карткі для работы ў парах, карткі для работы ў цэнтрах актыўнасці, мультымедыйная прэзентацыя, мультымедыйны праектар
Ход урока
Арганізацыйна-матывацыйны этап (Мабілізуючы этап)
размінкі:
(Навучэнцы прагаворваюць вершаваныя радкі, пры гэтым паказваюць свае пальчыкі)
Гэты пальчык – мамачка!
Гэты пальчык – татачка!
Гэты пальчык – бабуля!
Гэты пальчык – дзядуля!
А вось гэты пальчык – Я!
Вось і ўся мая сям’я!
- Малайцы! Нагадайце, калі ласка, як называюцца нашы факультатыўныя заняткі? (Адказы навучэнцаў)
2. Актуалізацыя ведаў навучэнцаў
- На папярэдніх занятках мы з вамі размаўлялі пра сям’ю. Адкажыце, калі ласка, што такое для вас сям’я? (Адказы навучэнцаў) У час заняткаў мы высветлілі, што ў кожнага члена сям’і ёсць свае абавязкі. Чым дома займаецеся вы мы таксама даведаліся. Зараз мы папрацуем у парах. Перад вамі картачкі з малюнкамі членаў сям’і і картачкі з хатнімі абавязкамі. Размяркуйце абавязкі паміж членамі сям’і.
Вучні выконваюць работу ў парах
Заданне правяраецца.
- Як вы думаеце, а ў вашых бабуль і дзядуль ёсць абавязкі? Якія? Ці стамляюцца яны, выконваючы іх? (Адказы навучэнцаў) А што ж рабіць, каб яны не так дужа стамляліся?
Настаўнік абагульняе адказы дзяцей.
час. Зараз і мы з вамі адпачнем.
3. Фізкультхвілінка
Восенню, вясною,
Летам і зімой.
Мы ў двор выходзім
Дружнай сям'ёй.
Станем у круг, і па парадку
Кожны робіць фіззарадку.
Мама рукі падымае.
Тата бадзёра прысядае.
Павароты управа-улева
Робіць наш маленькі Сева.
А я сам бягу трусцой
І ківаю галавой.
4. Знаёмства з тэмай заняткаў
- Сёння ў час нашых заняткаў мы зноў будзем размаўляць пра сям’ю. Паглядзіце, калі ласка, уважліва на слайд. Можа хто здагадаўся, якая тэма нашых сённяшніх заняткаў? (Адказы навучэнцаў)
- Тэма нашых заняткаў “Выхадны дзень у сям’і”. Сёння мы пазнаёмімся з магчымасцямі арганізацыі выхаднога дня ў сям’і. Абапіраючыся на ваш вопыт, жаданні навучымся праектаваць яго.
Скажыце, калі ласка, а чым займаюцца ў вашых сем’ях у выхадны дзень?
Раніца выхаднога дня.
Дзень выхаднога дня.
Вечар выхаднога дня.
- Якія заняткі выхаднога дня ў вас самыя любімыя? Што вы не любіце рабіць? А як бы вы хацелі, каб праходзілі вашы выхадныя дні з бацькамі? (Адказы навучэнцаў)
Настаў час адпачыць.
5. Фізкультхвілінка
6. Работа ў цэнтрах актыўнасці
- Зараз мы папрацуем у цэнтрах актыўнасці. Але спачатку нагадаю вам правілы работы:
старайся быць карысным для каманды;
гавары спакойна;
слухай меркаванні іншых;
будзь ветлівы;
памятай, што кожны можа памыліцца;
размяркоўвай усё пароўну;
радуйся поспехам таварышаў.
Матэматычны Цэнтр
Заданні:
Рашыць прыклады.
Прыклеіць пачатак прыклада на адказ.
Адказаць на пытанне: “ Чым любіць займацца сям’я ў выхадны дзень?”
Як вы клапоціцеся аб сваіх бабулях і дзядулях?
Цэнтр Чытання
Заданні:
1. Разгледзьце малюнак.
Адкажыце на пытанне: “Чым любіць займацца сям’я ў выхадны дзень?
Разгледзьце малюнкі. Назавіце казку, якую бацькі прачыталі сваім дзецям.
Успомніце словы, якія каза гаварыла дзеду.
Музычны Цэнтр
Заданні:
Расфарбуйце малюнак. Якому святу ён прысвечаны? Як вы думаеце, што яшчэ можна рабіць у выхадны дзень?
Скажыце, ілюстрацыяй да якой песні з’яўляецца ваш малюнак.
Выканайце гэтую песню.
7. Вынік
- Над якой тэмай мы працавалі ў час нашых заняткаў?
- Як вы думаеце, навошта выхадныя дні праводзіць разам?
8. Рэфлексійны аналіз заняткаў навучэнцамі
Работа па памятцы
Сёння я даведаўся, што…
На занятках мне спадабалася…
Я зразумеў, што…
Сям’я – твой скарб на ўсё жыццё,
Няхай гады мінаюць,
Сям’я – кахання пачуццё,
Што сэрцы адчуваюць.
Сям’я – працяг, і з роду ў род,
Яе любоў мацуе,
А з ёй мацнее і народ,
Як жыта каласуе.
А ў жыце кожны каласок
І кожнае зярнятка –
Чыясь дачушка ці сынок,
Маленькае дзіцятка.
Таму я сёння нам усім
Такую стаўлю мэту,
Каб мы не згінулі зусім,
Далей свяцілі свету.
Праменнем мовы роднай нашай
У культуры чысціні,
Я плёну зычу сем’ям вашым
На ўсе, далей што будуць, дні.