| | |
| Тема урока: Weather. Погода | |
ЦЕЛИ:
обучающие: освоить во всех видах речевой деятельности новые лексические единицы по теме «Погода»; научиться использовать в разговоре идиомы и пословицы по теме;
развивающие: развивать УУД во всех видах речевой деятельности; умение планировать своё речевое и неречевое поведение; умение пользоваться словарями; понимание идиом;
воспитательные: формирование понимания основных принципов и правил отношения к природе, воспитание любви к природе.
Ход урока
Организационный момент:
Good morning dear children. How are you? Tell me please, what season is it now? What seasons do you know? What is your favourite season? Why?
Vocabulary: Ex.1, p.80
повторение и введение новой лексики по теме «Погода»; мотивация на работу по теме; развитие навыков использования тематической лексики в речи (сообщение).
a) cold, sunny, foggy, freezing, snowing, windy, cool, warm, breeze, gale, hailstones, sleet, etc.
b) Today it is cold but sunny. The temperature is about — 5 С. There isn’t any wind. There is still some snow on the ground but you can feel spring in the air. My favou-rite type of weather is summer weather. I like it when it’s hot.
Listening: Ex.2, p.80, ex.3, p.80
I think the title means that we can tell what the weather is going to be like from looking at the sky. There are some signs that can help us. For example, if the sunrise is red it will be windy the next day.
Methods used in the past to predict the weather: watching the clouds, observing the behaviour of animals, inspecting plants and the soil, looking at the sky at night.
Reading: Ex.4, p.80, ex.5, p.80
Onion skin is very thin, mild winter is coming in. Onion skin is thick and tough, winter will be cold and rough. Pale moon rains, red moon blows. White moon neither rains nor snows. Evening red and morning grey, two sure signs of a fine day. Clear moon, frost soon. When seagulls fly to land, a storm is at hand. When clouds appear like rocks and towers, the Earth’s refreshed by frequent showers.
развитие навыков использования в речи новой тематической лексики; развитие навыков работы с контекстом и словарём.
Учащиеся самостоятельно выполняют задание на составление словосочетаний при помощи словаря; организуйте проверку в парах.
1 – c; 2 – b; 3 – a; 4 – e; 5 - d
1 - scorching sun; 2 - heavy rain; 3 - light breeze; 4 -huge snowstorm;
5 - strong winds
Speaking: Ex.6, p.81
знакомство с идиомами, содержащими лексику по теме «Погода».
Учащиеся выполняют задание в группах по 3—4 человека, пользуясь приложением учебника Appendix 1. Для проверки понимания используйте пояснения на русском языке.
1 - is feeling under the weather; 2 - ’s been on cloud nine;
3 - to save up for a rainy day
Grammar: ex.7, p.81
развитие языковой догадки при семантизации новой лексики (глаголы) по теме «Погода»; развитие навыков использования тематической лексики в речи.
Ключи:
A sound 3: whistle 1 whistled
B sound 4: pour 2 poured
C sound 1: howl 3 howled
D sound 5: drizzle 4 drizzling
E sound 2: roar 5 roared
Reflection: Now I understand……. I can….. I know how……
Homework: Стр. 81 упр.9 письменно, учить идиомы.
1 – e; 2 – d; 3 – g; 4 – a; 5 – b; 6 – f; 7 – c.