Технологическая карта урока иностранного языка и его методическое обоснование
Тема : ''What makes family happy?'' (урок с использованием технологии критического мышления при обучении чтению и письму)
Класс -10.
Цель урока: Развитие коммуникативной компетенции учащихся.
Задачи: учить учащихся анализировать и обобщать текст, развивать умения и навыки устной и письменной речи, развивать умения и навыки в чтении, воспитывать культуру общения и потребность в практическом использовании языка.
Оборудование: проектор, раздаточный материал, аудиокомплект.
Ход урока.
1.Организационный момент.
Good morning, children. I'm glad to see you. I think we are ready to start our lesson. (Учащиеся
предварительно разделены на 2 группы)
2.Мотивационная актуализация. (Данный этап работы нацелен на мотивацию учащихся к
обсуждению данной темы)
Look at the screen. What do you see?(На экране фотографии семьи)
Of, course it is a family.
Do you have a family?
How many members are there in your family?
Do you have any traditions in your family?
What are they?
(Учащиеся отвечают на вопросы)I agree with you all families are different. As a great Russian writer Leo Tolstoy said: “All
families are happy in the same way, and all unhappy families are unhappy in their own way.”
What do you know about extended families?
Are these families big or small?
(Используя текст '' Extended Families?'' учащиеся отвечают на вопросы по 2-3
предложения)
3.Этап вызова. Совершенствование коммуникативных умений.
I see, you know some facts about extended families. It's time to fill in the table.(на доске
таблица, учащиеся записывают, что они знают, затем, что хотят узнать).
What do you know? What do you want to know?
positive and negative
qualities of a person
Which qualities do people have in a happy/unhappy family?
4.Этап осмысления. Получение новой информации.
To answer the questions you should look through the cards.'' (просматриваем карточки еще раз
и записываем в третий столбик таблицы).
Write down your answers .
What do teenagers think about their relationship with the parents? Write down the answers into
your copybooks. (прослушивают текст, записывают ответы в тетради, озвучивают свои ответы)
Go to the blackboard.(учащиеся представляет свою презентацию «Африканские семьи».
Авторы презентации задают вопросы одноклассникам)
1. Are families in Africa extended?
2. Who is the ruler in the family?
3. What traditions do they have?
5.Этап рефлексии.
To sum it up,let's check your understanding of the problem.Make up cinquan.You know its
structure.(Структура синквейна записана на доске.Работа в группах.)
Варианты:
Family Familyhappy unhappy
respect, help ignore, hate.
People love each other. People hate each other. .
Harmony Conflict
6.Подведение итогов.
Have you changed your opinion about your family?
We'll think it over once more.At home write down cinquan of the word “parents”. The plan is on
the blackboard. Learn the words and write definitions on the cards.
Our lesson is going to an end .I want to thank you for your participation.Today we have tried to
discuss a very important problem. You work hard and I think with pleasure. Your marks are....
Thank you. See you next lesson.
Текст для чтения – Enjoy Enlish, учебник для 10 класса, №50 с.62
Текст для аудирования – 44 с.61