Сабактын темасы: Антарктида материгинин физикалык географиялык абалы
Сабактын максаты: Окуучулар Антарктида материгинин физико географиялык абалы жөнүндө
маалымат алышат.
Окуучулар материктер жөнүндөгү билимдерин өркүндөтүшөт
Токтоолукка, туруктуулукка ,мекенчилдикке тарбияланышат.
Күтүлүчү жыйынтык : Окуучулар материктердин физикалык географиялык абалы жана
Антарктида материгинин жайгашуу ордун билишсе ;
Сабактын тиби: билимдерди системалаштыруу,жаны билимди өздөштүрүү сабагы
Сабактын методу: интерактивдуу усулдар, ангемелешуу,көрсөтмөлүүлүк
Сабактын жабдылышы: Карта ,глобус,карточкалар, сүрөттөр, маркер, түстүү кагаз
Сабактын жүрүшү: 1.Уюштуруу
2.Жагымдуу маанай түзүү
3.Презентация
4.Кластер түзүү
5.Суроолорго жооп берүү
6.Кроссворд түзүү
7.Сүрөттөр сүйлөйт
8.Жаны тема
9.Бышыктоо
10.Окууулардын билимин баалоо
Уюштуруу этабы : Окуучулар менен саламдашуу .Топторго бөлүү.Мугалим: Быйылкы окуу жылында биз ,балдар , «Материктердин жана океандардын географиясын » окуп жатабыз.Курстун негизги максаты : Жер планетасынын жаратылыш шарттарын,андан орун алган материктер менен океандардын өзгөчөлүктөрүн ,өлкөлөр менен элдердин жаралышын окуп үйрөтүү болуп саналат.
Класс эки топко бөлунөт.
1.Африка тобу
2.Австралия тобу
1.Кластер түзүү
Африка
Австралия
2.Суроолорго жооп
Африка тобуна
1.Материктин эң батыш четки чекити
2.Борбордук жана Түштүк Африкадан кайсы кеңдер казылып алынат?
3.Африкадагы эң узун дарыя?
4.Материк жаратылыш шарттарынын өзгөчөлүктөрү боюнча канча аймакка бөлүнөт?
5.Материктин аймагындагы климаттык алкактар
6.Материктин өзгөчөлөнгөн жаратылыш шарттары
Австралия тобуна
1.Материктин калкы
2.Тасмания аралын ким качан ачкан?
3.Австралиянын ички суулары .Эң ири дарыя системасы
4.Австралия материгин башка материктерден айырмасы
5.Материк жаратылыш шарттарынын өзгөчөлүктөрү боюнча канча аймакка бөлүнөт?
6.Карпентария булуңун көрсөт
3.Кроссворд толтуруу
| | | А | | | | |
| | В | | | | | | |
| | С | | | | | |
| | | | | Т | | | | |
| | | | Р | | | | | | | | | |
| | | | | | | А |
| | | | | Л | | |
| | | | | | И | | | |
| | | | | | | | | Я | |
| Австралия материгинин четки чыгыш теги Материкте өскөн жыгач өсүмдүк Материктин түштүк чыгыш жээгиндеги жайгашкан шаар Материкте кездешкен рудалык кең байлык Материктин түндүк жээк боюнда жайгашкан булуң Материктеги өрдөк тумшук сүт эмүүчү жаныбар Эвкалип токойлорунда кездешкен сумкалуу аюу Муррей дарыясынын куймасы Материктин түштүк чыгышындагы эң чоң арал Бышыктоо : 1.Антарктида материгинин аянты 15 млн км2 14 млн км2 20 млн км2 2.Антарктида Жер шаарындагы кайсы уюл Түндүк Түштүк Чыгыщ 3.Антарктида тузсуз тунук суулардын канча проценти топтолгон 80% 50% 70% 4.Антарктида материгинин аянтынын канча процентин муз каптап жатат 33% 50% 99% 5.Материктин жээгиндеги деңизди көрсөт Кызыл деңиз Ак деңиз Уэделл 6.Антарктида материги Түштүк Америка материгинен кайсы булуң аркылуу бөлүнүп жатат Дрейко Карпентария Уудзон Окуучулардын билимин баалоо Аттокурова Гулжамал № 20 О .Ташкулов атындагы жалпы билим берүүчү орто мектебинин география мугалими Аксы району |
Адабий окуу 4-класс
Сабактын темасы: Б. Асаналиев «Шире»
Сабактын максаты: Чыгарманы көркөм окушат. Түшүнүгүн айта алышат. Өсүмдүктөр менен жан-жаныбарлардын өзгөчөлүктөрүн белгилей алышат, салыштырат. Өз оюн эркин айта билүүгө машыгат, сынчыл ой жүгүртө алат. Алган билимин практикада колдоно алат. Ынтымактуулукка, жаратылышты сүйүүгө, коргоого үйрөнүшөт.
Күтүлүүчү жыйынтык :
Көрсөткүчтөр: Чыгарманы көркөм окуса, түшүнүгүн айта алса; Өсүмдүктөр менен жан-жаныбарлардын өзгөчөлүктөрүн билишсе, салыштыра алса; Өз оюн эркин, далилдүү айтса, сынчыл ой жүгүртө алса; Алган билимин ролдоштуруп, аткара алса; Ынтымактуулукка, жаратылышты коргоого, сүйүүгө үйрөнсө;
Сабактын тиби: Жаны материалды түшүндүрүү;
Сабактын методу: Жекече, топто иштөө, жанырык окуу, окурман театры;
Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, түстүү сүрөттөр, маркер, кайчы, клей, ватман, түстүү кагаз;
Сабактын жүрүшү:
| Сабактын этаптары | Мазмуну | Убакыт | Метод, мотивациялык техникалар жабдылышы | Калыптанды руучу баалоонун техникалары |
| Уюштуруу | а) Жагымдуу маанай түзүү б) Мезгилдештирүү | 1 мин | Күлгүн көз айнек | |
| Сабактын темасын, максатын билдирүү | Окуучулар менен бирдикте талкууланат. Биз бүгүнкү сабакта «Шире» деген текстти окуйбуз, топторго бөлүнүп, каармандардын ролун сахналаштырып аткарабыз. Өсүмдүктөр, жан-жаныбарлар жөнүндө синквейн, ангемелер пирамидасы, класстер түзөбүз. Кызыктуу ребустарды чечмелөөгө аракет кылабыз. | 2 мин | Ангемелешүү | Кол конгуроо |
| Жаны темага өбөлгө түзүү | Аары, көпөлөк, гүлдөр жөнүндө эмне айта аласынар? Булар жөнүндө ырларды билесинерби? Коко тикен деген эмне? Аны көрдүңөр беле? | 1 мин | Мээге чабуул | 20 секунд ыкмасы |
| | 1-топ Аары жөнүндө синквейн түзгүлө. Аары Мээнеткеч, пайдалуу Учат, чагат, конот. Гулдун ширесинен бал топтойт. Жандык. 2-топ Көпөлөк жөнүндө ангемелер пирамидасын түзгүлө. Көпөлок. Канаттары кооз. Гүлдөрдү жакшы көрөт. 3-топ Гүлдөр жөнүндө ырларды айткыла. Ак гүлбүз, көк гүлбүз. Ар түркүн көп гүлбүз. Кызылбыз, сарыбыз. Жыттуубуз баарыбыз. 4- топ Коко тикен жөнүндө кластер түзгүлө. Өсүмдүк Көгүш гүлдүү
Коко тикен Тикенектүү Гүлдөйт Бою узун Кургак жерде өсөт | 3 мин 2 мин 3 мин | Топто иштөө Түшүндүрүү, баяндоо, көрсөтмөлүүлүк. | Кайтарым байланыш сөз жүзүндө баалоо. |
| Жаны теманы түшүндү рүү | Мугалим текстти көркөм окуп берет. Мугалим абзацты окуйт, окуучулар кайталап окушат. Окуучулар текст боюнча түшүнүгүн айтышат. Окуучулар доскадагы аары, гүл, коко тикенек, көпөлөктүн сүрөттөрүнөн каалаганын алуу менен топторго бөлүнүшөт. 1-топ Аарылар 2-топ Көпөлөктөр 3-топ Гүлдөр 4-топ Коко тикенектер | 3 мин 1 мин 4 мин | Улап айтуу Жупта иштоо | Калыптанды руучу сурамжылоо. Кол белги |
| | Топторго тапшырма: тапшырма Окуучулар текстти ролдоштуруп, аткаруу учун көп жолу окушат. Физминутка 2- тапшырма Ар бир топтун атына жараша чыгармадагы каармандардын маскасын аппликацияны кесип чаптоо менен жасашат. 3-тапшырма Чыгарманы жасаган маскаларынын жардамы менен сахнада ролдоштурушуп, аткарышат. Окуучулар топтордун аткарган иштерине өз ойлорун, сын пикирлерин айтышат. | 1 мин 5 мин 5 мин 3 мин | Топто иштөө Интервью алуу. Эмнени жасап жатасынар? Бул эмнеси? Окурман театры. | Кайтарым байланыш светафор |
| Сабакты быщыктоо | Ребусту чечкиле 1. лар т туу ширени б кады. 2. лар гө к10ушту. 3.Бах канд С күмдүү. Эмнелер? Кайда? Качан? Эмне кылышты? Эмне деди? деген суроолорго жооп берген сүйлөм түзүү аркылуу теманы жалпылагыла. Чыгарманын эмнеси жакты? Коко тикенден коркууга болобу? Өсүмдүктөр, жан-жаныбарлар кандай мамиледе жашашат? | 5 мин 2 мин | Жыйынтыктоочу раунд Жупта, топто иштоо. | «Эки жылдыз бир каалоо» Оозеки кайтарым байланыш. Бир сүйлөм менен жалпыла. |
| Үйгө тапшырма | Аары, гүл, коко тикенек, көпөлөк жөнүндө эссе жазып келүү. Эссенин критерийлери: Эссе беш сүйлөмдөн турсун. Төртүнчү сүйлөмдө ынтымактуу деген сөз болушу керек. Бир илептүү сүйлөм жазылсын. | 2 мин | | Бирин-бири баалоо, мугалимдин баалоосу. |
| Баалоо | | | | |
№ 11 М. Темирбаев атындагы жалпы билим берүүчү орто мектебинин башталгыч класс мугалими Таштанбекова Гулмира Жуманалиевна Таш-Көмүр шаары