Синельниківська районна Державна адміністрація
Відділ освіти
Комунальний заклад освіти
Іларіонівська середня загальноосвітня школа
Система уроків літературного читання 3 клас
Тема: «З чистого джерела народної мудрості»
Розробила і провела
вчитель початкових класів
Арефіна О.В.
смт Іларіонове
Тема: Чарівні казки. Українська народна казка
«Кирило Кожум’яка»
Мета: Розширити знання дітей з усної народної творчості;
ознайомити з поняттям «чарівна казка»; розвивати уміння
аналізувати, робити висновки; виховувати бажання бути
добрими, сильними, мужніми.
Обладнання: програвач, диск із записом казки; схема «чарівної
казки», альбомні аркуші, кольорові олівці.
Хід уроку
І. Організація класу. Вступне слово вчителя.
- Добрий день, шановні діти!
Дуже рада вас зустріти
Й запросити на урок
У чарівний світ казок.
ІІ. Ознайомлення з новим розділом (за підручником с.46).
Прочитайте назву розділу, який ми починаємо вивчати.
Перегляньте твори, які будемо читати.
Ознайомтеся з порадами, які необхідно враховувати,
читаючи твори.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ».
Опитування методом «Мозковий штурм».
IV. Вивчення нового матеріалу.
Ознайомлення з поняттям «чарівна казка».
Розповідь учителя.
У них описуються надзвичайні пригоди, які обов’язково
пов’язані з чарами і дивовижними перетвореннями.
В чарівній казці звірі мову мають,
Дерева розмовляють, мов живі.
Добро і правда зло перемагають,
Тому і люблять казку на землі.
Розгляд схеми «чарівної казки».
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Опрацювання української народної казки
«Кирило Кожум’яка».
Словникова робота.
Тлумачення слів:
Старшина - люди похилого віку, воєначальники;
Пуд – міра ваги.
Леміш – частина плуга, яка розрізає землю;
Ймення – ім’я.
Слухання запису казки. Перевірка первинного сприймання.
У які часи відбуваються події описані у казці?
Хто головні герої казки?
Хто з них злий, недобрий?
А хто відважний, сильний?
Повторне мовчазне читання казки учнями.
Відтворення змісту прочитаного. Робота в парах.
Гра «Скринька запитань».
Фізкультхвилинка
VI. Осмислення і закріплення нового матеріалу.
Читання із зупинками.
Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.
Де жив князь?
Яку дань збирав Змій із людей?
Кого послав князь Змієві у дань?
Чому змій не з’їв князівну?
Чому Кирило має таке прізвище?
Знайдіть і прочитайте рядки казки, які показують силу і мужність богатиря.
Чому Кирило погодився битися із Змієм?
Як готувався до бою богатир?
Зачитайте рядки, де передано найбільшу напругу бою.
Як народ віддячив героєві?
Творча майстерня «Художня галерея».
Робота в групах.
І група – словесне малювання
ілюстрацій до казки.
ІІ група – коментування ілюстрації
В.Єрка за підручником.
ІІІ група – зображення казкових героїв.
Організація виставки малюнків.
VII. Підсумок уроку.
1. Технологія «Сенкан».
Мета: узагальнення інформації,
виділення головного.
Тема: казка
Опис: повчальна, чарівна
Дія: навчає, виховує, розважає
Ставлення: добро перемагає зло
Асоціація: мудрість
2. Формулювання висновків.
- Казка «Кирило Кожум’яка» розв’язує одвічну проблему
боротьби добра і зла. У цьому двобої завжди перемагає добро.
VIII. Домашнє завдання.
Прочитати казку «Кирило Кожум’яка», поділити її на частини, скласти план.
Тема: Українська народна казка «Кривенька качечка»
Мета: Поглибити знання учнів про казки; розширювати читацький
кругозір; навчити дітей аналізувати думку твору; розвивати
уяву, фантазію; виховувати бережливе ставлення до чужого
майна.
Обладнання: тлумачні словники, кросворд.
Хід уроку
І. Організація класу.
Шкільний дзвіночок продзвенів,
Він нас до праці запросив.
Урок читання слід почати
І нову казочку читати.
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Робота в парах.
Взаємоперевірка плану.
Гра – пантоміма «Розкажи рухами казку».
Учні, по черзі, за допомогою пантоміми відтворюють уривок
із казки «Кирило Кожум’яка». Решта дітей намагається , здогадатися, про що розповідається.
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
Сьогодні на уроці ми познайомимося з новою казочкою «Кривенька качечка», будемо маленькими дослідниками, навчимося працювати з текстом казки, уважно, правильно, виразно читати, обирати головне, робити висновки.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Технологія «Передбачення».
За ключовими словами: переломлена ніжка, гарна дівчина, помічниця, спалене гніздечко – спробуйте здогадатися про що може йтися у казці.
Читання казки вчителем.
Словникова робота. Робота зі словниками.
Кужілочка – кілочок, на який намотують пряжу.
Починочок – пряжа, намотана на веретено.
Веретенце – ручний дерев’яний пристрій для прядіння.
Іва -діва – звертання до дівчини.
Жалувати – жаліти.
Повторне самостійне читання казки учнями.
Руханка.
Вправи на розвиток читацьких навичок.
Читання «ланцюжком».
Вибіркове читання.
V. Фізкультхвилинка.
VI. Осмислення і усвідомлення матеріалу.
Аналіз змісту казки.
Чому сумували баба з дідом?
Кого вони знайшли в лісі?
Що було з качечкою?
З чого дивувалися старенькі?
Що згодом з’ясувалося?
Чому дівчина більше не захотіла лишитися у баби з дідом?
Формування висновків «Калейдоскоп думок».
Хто з дійових осіб казки вам сподобався? За що?
Чиї вчинки ви засуджуєте?
Кому хочете дати пораду? Яку саме?
Кого з героїв вам жаль?
Чому так трапилося?
До чого це призвело?
Як би ви повелися в такій ситуації?
VII. Підсумок уроку. Розгадування кросворду.
Позитивний герой казки про змія. ( Кирило)
Кого знайшли дід з бабою у лісі? (Качечку)
Негативний герой казки «Кирило Кожум’яка». (Змій)
Що було зламане у качечки? (Ніжка)
Будівля, в якій жили дід з бабою. (Хата)
VIII. Домашнє завдання.
Читати казку «Кривенька качечка». Підготувати стислу
розповідь за ілюстраціями підручника.
Тема: Народні пісні. Українська дитяча пісенька
«Два півники». Жартівлива народна пісня
«Грицю, Грицю».
Мета: Ознайомити учнів з українськими народними дитячими
піснями; вчити визначати дійових осіб, давати їм
характеристику; розвивати вміння працювати над
художніми засобами пісні; виховувати любов до праці,
шанобливе ставлення до національного фольклору.
Обладнання: програвач, диск із записом українських народних
пісень.
Хід уроку
І. Організація класу.
- Пролунав шкільний дзвінок – починається урок
З маминої ласки, з бабусиної казки,
З гомінких дзвінких пісень…
Добрий день вам,діти!
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Технологія « Незакінчені речення».
До усної народної творчості належать…
Народні казки називають так тому, що…
Ознаки чарівних казок – це…
«Кривенька качечка» - це чарівна казка, тому що…
Казка «Кривенька качечка» вчить нас…
Робота в парах. Стислий переказ казки
«по секрету», сусіду на вушко.
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку. Вступне слово
вчителя.
Українці – співучий народ. Весь світ захоплюється
українськими народними піснями. Споконвіку наші предки
мали хист до співу. Дітей змалечку залучали до пісень.
Спочатку це були колискові пісні з вуст матусі, далі – веселі
забавлянки, примовки, щедрівки, колядки тощо.
На уроці ми познайомимося з жартівливими народними
піснями «Два півники» та «Грицю, Грицю».
IV. Вивчення нового матеріалу.
Опрацювання української народної пісні «Два півники».
а) Виразне читання пісні вчителем.
Про що мовиться у пісні?
б) Самостійне мовчазне читання
пісні «Два півники» учнями.
в) Перечитування пісні за куплетами.
г) Гра «Переплутанка». Відновлення
послідовності слів.
Дві курочки – чубарочки горох молотили,
Два півники, два півники, до млина носили.
Коза меле, коза меле, цап підсипає,
А маленьке козенятко на скрипочці грає.
д) Формулювання висновку.
- Народна пісня «Два півники» має своєрідний гумористичний
запал. Народ ніби схвалює працю півників, цапа і кози, й разом
з тим підсміюється над маленьким козенятком.
Фізкультхвилинка.
Опрацювання жартівливої української народної пісні
«Грицю, Грицю».
а) Слухання запису пісні.
б) Читання української народної пісні за вчителем «буксиром».
в) Підготовка до виразного читання пісні в особах.
г) Читання в особах.
д) Групова робота. Інсценізація пісні.
Постановка «живих» картинок.
V. Підсумок уроку.
Інтерактивна вправа «Інтерв’ю».
Про який жанр усної народної творчості ми сьогодні говорили?
Яка пісенька сподобалась найбільше? Чому?
Охарактеризуйте урок, використовуючи прикметник «який».
Заключне слово вчителя.
Бачити світло навкруг і радіти,
Вміти пісні по краплинах збирати,
І один одному їх дарувати.
VI. Домашнє завдання.
Вибрати одну із пісень для виразного читання.
Запитати старших, які народні дитячі пісні їм відомі,
записати одну з них.
Тема: Прислів’я. Скоромовки. Загадки.
Мета: Розширити уявлення дітей про влучність, точність, красу
рідного слова; збагатити словник дітей новими словами і
образними висловами; розвивати допитливість, мовну
спостережливість; виховувати бажання знати і володіти
скарбами рідної мови.
Обладнання: виставка книг українського фольклору та творів
інших народів світу.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Фонетична зарядка.
- Урок почнемо без зупинки із фонетичної хвилинки.
Як краплинки капають?
Каченята крякають?
Як шумить вітерець?
Як цвірінька горобець?
Як дзюрчить джерельце?
А як б’ється серце?
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Конкурс «Кращий співець».
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Вступне слово вчителя.
- Діти, перед вами збірники кращих зразків народної
мудрості (звертається увага на книжкову виставку)
українського фольклору та творів інших народів світу.
Поняття «фольклор» означає народна мудрість.
Прислів’я,приказки, загадки, фразеологізми, скоромовки –
це зразки живого виявлення рідного слова.
Наша мета – уважно прислухатися до того, що у них слід
зрозуміти. Ці невеличкі повчання можна використовувати
у повсякденному житті. Недарма народна мудрість говорить:
«Прислів’я вчить, як на світі жить».
Ознайомлення з поняттям «прислів’я».
Прислів’я – це висловлення з приводу почутого та побаченого.
Здебільшого це віршовані вислови, в яких виражено повчальний життєвий досвід і народну мудрість.
Робота над змістом і формою прислів’їв.
(Підручник с.57)
Відповіді на запитання:
Про що йдеться в поданих прислів’ях?
Із скількох речень складається кожне?
В яких прислів’ях одна частина протиставляється іншій?
Учитель припускається помилок під час читання прислів’їв. Діти
знаходять та виправляють їх.
Вік живи – вік трудись.
Тепле словечко коле сердечко.
Не той друг, хто правду каже, а той, хто медом маже.
Хочеш більше знати, треба більше спати.
Вправа « Павутинка».
завершеність думки.
Слово – не горобець, той багато знає.
Хто багато читає, а один відріж.
Сім разів відмір, вилетить – не впіймаєш.
Фізкультхвилинка.
Мовна розминка. Заучування скоромовки напам’ять.
Скоро, скоро мовить Ґанка
Скоромовки - спотиканки,
Слово в слово, слова ловко
Скоро мовить скоромовка.
Опрацювання скоромовок за підручником.
( с. 58)
З яких двох слів складається слово «скоромовка?»
Як ви гадаєте, чому так назвали ці вислови?
Отже, скоромовки – це жартівливі вислови, складені із складних для вимови слів. Їх треба читати швидко, але
правильно вимовляючи слова.
Конкурс « Хто кого переговорить».
Руханка.
10.Робота над загадками.
( підручник с. 59)
Читання і відгадування загадок.
інструкцією.
IV. Підсумок уроку.
Технологія «Мікрофон».
На
уроці
я
Заключне слово вчителя.
Вживайте прислів’я, приказки, поетичні вислови, вони допоможуть вам збагатити, прикрасити своє мовлення.
V. Домашнє завдання.
Сформовані творчі групи учнів, які працюватимуть за різними
напрямами:
І група «Читайлики» - створити рекламний ролик
«Мої улюблені казки».
ІІ група «Розумники» - скласти «Скарбничку народної мудрості»,
записати в неї прислів’я та приказки.
ІІІ група «Питайлики» - дібрати цікаві загадки до уроку.
IV група «Живчики» - вивчити і озвучити скоромовки.
Тема: Узагальнюючий урок за темою
«З чистого джерела народної мудрості».
Мета: Узагальнити і систематизувати знання дітей з усної
народної творчості; дати можливість проявити творчі
здібності учнів; розвивати уяву, мислення, зв’язне
мовлення; виховувати любов до фольклору; викликати
бажання читати казки, збагачувати своє мовлення
образними висловами.
Обладнання: ноутбук, проектор, диск з презентацією,
виставка книжок «Казки народів світу».
Хід уроку
І. Вступна частина.
За лісами, за морями відчиняє сонце брами,
А за брамами отими чарівними, золотими
Диво – казка походжає, всіх гостинно зустрічає.
Там чарівнії жар – птиці з квітів п’ють нектар – водицю,
Там Телесика гусятко мчить додому на крилятках,
Там маленька мишка сіра ріпку витягти зуміла, -
Мир богатирі пильнують, все із зміями воюють.
В тій далекій стороні линуть скрізь дзвінкі пісні.
Скоромовок та загадок ти тут знайдеш для маляток.
Всі прислів’я промовляють – діток розуму навчають…
Диво – дивне, дивина ця чарівна сторона.
ІІ. Основна частина. Робота за темою уроку.
Перегляд виставки книжок «Казки народів світу».
Діти, ви прочитали багато казок, принесли до школи багато цікавих книг, які ви зараз бачите. Давайте познайомимося з ними.
Назвіть книги, які ви бачите на виставці.
Як визначити, твори яких жанрів вміщені
в них?
Що об’єднує ці книги?
Це лише невеличка частина книжок, що існує на землі. В нашому класі є учні, які захоплюються читанням. Це група «Читайлики». Вони створили для вас невеличкий рекламний ролик про казки, які вони полюбляють читати.
Презентація рекламного ролику «Мої улюблені казки».
Презентація «Скарбнички народної мудрості».
(Діти озвучують прислів’я та приказки, пояснюють їх значення).
Мовно – логічне завдання. Гра « Продовж прислів’я».
Щоб других учити, треба…( самому вміти ).
Умій сказати, умій і…( змовчати ).
Від теплого слова і…( лід розмерзає ).
Де сила не візьме, там…( розум допоможе ).
Фізкультхвилинка.
Презентація творчої групи «Живчик».
Заучування скоромовок.
Гра «Дощик – сонце».
Вчитель промовляє слова «Дощик! Сонце!», а діти проговорюють скоромовку відповідним голосом.
«Дощик» - напівголосе хорове читання.
«Дощ» - голосне швидке читання.
«Сонце»- читання мовчки.
«Загадковий вернісаж» від творчої групи «Запитайлики».
Відгадування загадок.
ІІІ. Заключна частина.
Підсумок з теми за розділом підручника «Перевір свої
знання» (с. 60) Фронтальна робота.
Гра «Інтерв’ю».
Література:
Вишнивецька І.О. «Казки зарубіжних письменників.»// Початкове навчання і виховання № 10, 2012.- С.27,28
Данько А.М. «Українські народні казки. Урок – проект у 2-4 класах.»// Початкове навчання і виховання №10, 2012р.- С.17
Заброцька С.Г. Уроки читання.3 клас. Посібник для вчителя. –Тернопіль:Навчальна книга – Богдан, 2003. – С.73 - 88
Петік Ю.О. «Живе диво казки.»// Початкове навчання та виховання № 14-15,2013р. – С.10
Сидоренко С.В. «Шевченкове слово.»// Початкове навчання і виховання № 6, 2014р. – С.7, 8Ю10, 11
Строєнко Л.В. «Тарас Шевченко – великий український поет.»// Початкове навчання і виховання № 6, 2014р.- С.3, 4
Шестопалова В.Ф. «Народ скаже – як зав’яже.»// Початкова школа № 2, 1993 р. – С.42, 43
29