СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Заттын саны. Молдук масса

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Заттын саны-моль. Химиялык өз ара аракеттенишүүгө катышкан заттар атомдордон, молекулалардан жана башка бөлүкчөлөрдөн турушу мүмкүн. Моль-бул ошол заттардын  бөлүкчөлөрүнүн санын  аныктоочу бирдик болуп саналат. Моль менен көрсөтүлгөн  заттын саны  гректин υ (ню)  тамгасы  менен белгиленет. Моль химиялык эсептөөлөрдү  жүргүзүүгө  ыӊгайлуу.

Просмотр содержимого документа
«Заттын саны. Молдук масса»

Сабакка чейин

Сабактын темасы: Заттын саны. Молдук масса

Сабактын методу: Көрсөтмөлүү

Сабактын тиби: Аралаш

Сабактын формасы: түшүндүрүү

Сабактын максаты

Көрсөткүчтөрү

А)Конкреттүү максаты (билим берүүчүлүк): Заттын саны, молдук масса, заттын абсолюттук массасы боюнча окуп үйрөнүшөт.

  • Заттын саны;

  • молдук масса;

  • заттын абсолюттук массасы боюнча айтып бере алышса

Б)Конструктивдүү (ѳнүктүрүүчүлук, тарбиялоочулук):

Зат, молекула, молекулалык масса боюнча түшүнүгү өнүгөт. Ой жүгүртүүсү өсөт.

  • Зат;

  • Молекула;

  • молекулалык масса боюнча алган билимин көнүгүүлөрдү аткарууда туура пайдалана алышса.


Күтүлүүчү натыйжа:

  • Заттын саны;

  • молдук масса;

  • заттын абсолюттук массасы боюнча айтып бере алышат

Сабактын мотивациясы (бул сабак эмнени берет): Заттын саны, молдук масса, заттын абсолюттук масса боюнча маалымат алышат

Сабактын ѳбѳлгѳсү (Окуучунун априордук билими (мурунку билими)): Зат, молекула, салыштырмалуу атомдук жана молекулалык масса боюнча билими бар.

Сабактын жабдылышы: Слайддар, сүрөттөр, моделдер, анимация колдонулат.

Убакыт: 45 минута

Убакытты бѳлүштүрүү:Чакыруу этабы:6-8мин

Түшүнүү этабы(сабактын негизги бѳлүгү):22-25 мин

Ойлонуу этабы (сабакты бышыктоо):12-12 мин

Сабак

Сабактын жүрүшү:

Чакыруу этабы:

Сабактын чөйрөсү: Саламдашуу,класстын тазалыгына кѳз салуу,тактоо.

Жагымдуу маанай түзүү:

Ѳзүңөргө жаккан өсүмдүктү тарткыла. Ал өсүмдүктү чечмелеп берүү.

Үй тапшырмасын текшерүү жана ѳтүлгѳн теманы кайталоо:

1) CaCO3 → CaO + CO2

2) Na2O + H2O = NaOH

3) CaO + H2O = Ca(OH)2

Түшүнүү этабы(сабактын негизги болүгү):

Заттын саны-моль. Химиялык өз ара аракеттенишүүгө катышкан заттар атомдордон, молекулалардан жана башка бөлүкчөлөрдөн турушу мүмкүн. Моль-бул ошол заттардын бөлүкчөлөрүнүн санын аныктоочу бирдик болуп саналат. Моль менен көрсөтүлгөн заттын саны гректин υ (ню) тамгасы менен белгиленет. Моль химиялык эсептөөлөрдү жүргүзүүгө ыӊгайлуу.

Ойлонуу этабы(сабакты бышыктоо):

Мугалимдин иш аракети:

Суроо-жооп, аӊгемелешүү менен сабак лекция түрүндө өтүлөт.

1.Берилген заттын санында канча атом кармалат?

а) 10моль P

б) 5.007моль Na

2.Берилген заттын санында канча молекула кармалат? а)6.23моль CO

б)3.2моль O2


Үйгѳ тапшырма:

1.Берилген заттын санында канча атом кармалат?

а)7.09моль Pb б)3.05мольCa

2.Берилген заттын санында канча молекула кармалат?

а) 21 моль Na3PO4 б)11моль CaSO4

Баалоо:




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!