Урок построен таким образом, чтобы содержание урока соответствовало требованиям государственных программ, поставленным целям и задачам, принципам дидактики.
Урок начинается с организационного момента, где учащимся предлагается самим выбрать чем заниматься на уроке. В ходе фонетической зарядки, отрабатывается произношение изученной лексики в виде разнообразных вопросов. Затем им предлагается просмотреть серию фото, на которых изображены вредные и полезные привычки, после чего учащиеся выводят тему урока и решают, что им нужно повторить для успешной работы. Активизация изученной лексики и использование ее в речи учащихся отрабатывается в заданиях подстановочного характера и в переводе.
Чтение используется на уроке с целью извлечения информации. В качестве контроля понимания используются упражнения на поиск ответов в тексте на проблемные вопросы, на поиск детальной информации.
Для совершенствования знаний грамматического материала и грамматических навыков говорения в ходе урока используются специальные упражнения: на анализ формы и различия в значении похожих внешне наречий, перевод, выбор из пар наречий, составление диалогов по ситуациям.
В ходе урока применяются следующие формы организации познавательной деятельности: фронтальный опрос ( постановка вопросов, ответы на поставленные вопросы), парная (контроль и проверка заданий), индивидуальная (высказывание по проблемным вопросам), групповая форма (закрепление изученного материала в виде монологического высказывания), также применяется приём игры « Снежный ком», для активизации изученной лексики, в качестве физ. минутки – задание для противоположных команд « Угадай вид спорта» ( с помощью жестов и мимики). На протяжении всего урока учитель и учащиеся решают задачи сохранения здоровья, говорят о хороших и вредных привычках, об их влиянии на здоровье и внешность, о способах сохранения здоровья.
Используемые технологии: обучение в сотрудничестве, интерактивные, коммуникативные, групповые технологии, центрированное на ученике обучение.
Приёмы: беседа, игра, показ, пример (учителя), наглядность, самостоятельная работа.
Открытый урок по английскому языку по теме:
« Здоровый образ жизни. Keeping fit»
Цель урока:
Совершенствовать коммуникативную компетенцию по данной теме: Обсудить и систематизировать знания учащихся по теме: «Здоровый образ жизни», «Спорт»
Образовательные задачи: обобщение лексического и грамматического материала, изученного по данной теме, понимание и высказывание в соответствии с конкретной ситуацией общения, совершенствовать грамматические навыки говорения (Adverbs & Adjectives)
Воспитательные задачи: развитие положительной мотивации к дальнейшему изучению английского языка, развитие культурного общения, помощь от избавления неуверенности в себе, скованности, застенчивости. Формирование потребностей вести здоровый образ жизни.
Развивающие задачи: развитие умения делать выводы и обобщать, развивать мотивацию к изучению английского языка.
Практические цели: закрепить знания, умения и навыки всех видов речевой деятельности: аудирования, письма, чтения, говорения, развивать навыки монологической речи, развивать грамматические навыки по теме « Наречие».
Оснащение: доска, проектор, экран, презентация с лексическим и грамматическим материалом по теме.
ХОД УРОКА:
Мотивация и стимулирование деятельности учащихся.
Teacher: Good morning , my dear friends! I am very glad to see you at our lesson. How are you?
Dasha, you look great. Do you do any sports? - Yes, I do.
What sports do you do? ---
And you, Yana, do you do any sports? ---
And what about you, Helen, can you play volleyball? ----
How often do you play football? ---
Where can we (you) play football? ---
Where can we go skating/ cycling? ---
Ok, thank you. What would you like to do during this lesson? --- I’d like to read/ play games/ watch a video/ listen to music/ do some exercises/ watch some pictures.
Well, look at the screen then. What can you see? What are we going to talk about?
Целеполагание. Планирование решения учебных задач. Актуализация знаний.
Unscramble the word combination & try to guess the topic of our lesson today. Yes, you are right, the topic of our lesson is KEEPING FIT.
So, what do we have to revise for a good talking about keeping fit? --- We need to revise the words about sport.
Ok, let’s play the game “Snowball”. The first pupil will name one kind of sport, the second one will repeat it and add another word, the next pupil will repeat two words and say one more and so on. The winner is the pupil who will repeat the whole chain of all the words on the topics.
Формирование новых знаний.
Can we say how people keep fit in English? ----Not yet.
Well, I think you can find the answer in your textbooks. It’s time to read ex.16, p. 104 and find out how people keep fit. (you have only 2 minutes)
So, how do people keep fit. Use your textbooks if you want.
Ok, on your desks you have special sheets of papers – page of assessment. If you understood the text very well, make a tick in the column – I can… If you had some difficulties – make a tick in the column – I can but… If you didn’t understand anything make a tick in the column – I can’t
Well, now I think we can write a little. Open your workbooks on p. 72, ex.1a. Write the word combinations in two columns, please. Fill in the table individually. You have only 4 minutes. Ok, time is over. Change your workbooks, please. Let’s check up this exercise. Masha, will you read the word combinations in the left column. (good for keeping fit). Danya, read the other expressions from the right column.
Again take your page of assessment. If you have no mistakes – make a tick in the left column (I can), if you have some mistakes – in the central one, if you have a lot of mistakes – in the right column.
Now, let’s see if you keep fit. In your textbooks there is ex. 18, p.104. Answer the following questions.
Физкультминутка.
It’s time to have a rest. Divide into three groups, please. Here several cards with different kinds of sports. Take one and show your kind of sports only with gestures. All the rest should guess. You have 30 seconds.
We’ve talked a lot about sport and we’ve even played some games. But can you say what part of speech defines verbs? - Adverbs. How do they form? Look at the screen, please. What is the most common suffix of the adverbs? – ly
So, how do they form? – They form on the base of adjectives + suffix – ly
Are there any adverbs which have the same forms as adjectives? – Yes, there are. Can you name them? – fast, long, low, high
You know that there some words that look very alike but they are not the same at all. Do you remember about hard & hardly, late & lately? Do you think there any other words like these ones? You don’t know. But would you like to know? Ok work in groups, please and find the answer in ex.19, p.105. (2 minutes)
What have you learnt?
Read & translate the sentences from ex. 20, p. 105
Again I propose you to work in groups. Complete the sentences choosing the right word. Ex. 21, p. 105 (4 minutes). Look at the screen and check.
Again take your page of assessment. If you have no mistakes – make a tick in the left column (I can), if you have some mistakes – in the central one, if you have a lot of mistakes – in the right column.
Make up one sentence on the topic How I keep fit. Use the model on the screen. You should listen to each other attentively. Try to use adverbs in your sentence and you shouldn’t repeat each other. The main person in your group is Dasha, Danya, Masha. They have to retell about people of your group. Use the following model.
Homework is ex. 7, p.120, WB ex.2, p.72 + topic “How I keep fit”
At the end of our lesson I want to give you ABC of a Healthy Man. Let’s read & translate it.
Thank you very much for your work today. How do you feel? What was the most interesting/ difficult/ useful for you?