СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Жаратылыш жан досум

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жыл мезгилдери күз, жаз, жай, кыш. Ар бир мезгилде үчтөн ай бар. Кыш мезгилинде декабрь, январь, февраль. Жаз мезгилинде март, апрель, май. Жай мезгилинде июнь, июль. Август.

Просмотр содержимого документа
«Жаратылыш жан досум»

Мугалимдин аты жөнү:

Предмети: Мекен таануу Күнү:

Сабактын темасы: Жаратылыш жөнүндө түшүнүк.

Сабактын тиби: Аралаш.

Сабактын методу: Көрсөтмөлүү.

Сабактын жабдылышы; сүрөттөр, окуу китеби ,проектор, буклеттер.

Негизги компетенттүүлүктөр

1. Маалыматтык

2. Социалдык - коммуникативдик:

3. Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү:



Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжа

Билим берүүчүлүк: Жаратылыш боюнча жалпы түшүнүк алышат.


Берилген теманын мазмуну менен таанышышса. Жаратылыш тууралуу ар бир окуучу өз көз караштарын билдирсе жана жаратылыштын коооздугун айтышса. Ой пикирлерин билдиришсе.

Өнүктүрүүчүлүк: Жаратылыш кубулуштарын, жандуу жана жансыз жаратылыш, табыгый байлыктар боюнча түшүнүгү өнүгөт. Окуучулар жаратылышты сүйүүгө жана ага этияттык менен мамиле кылууга, табигый байлыктарды сарамжалдуулук менен пайдалана билүүгө тарбияланышат.

Таанып билүүчүлүк жөндөмдүүлүктөрү артса, ойлорун мазмундуу баяндоого үйрөнүшсө. Жаратылышка этият мамиле кылууга, табигий байлыктарды сарамжалдуу пайдалана алышса.

Тарбия берүүчүлүк: Жаратылышты сүйүүгө жана ага этияттык менен мамиле кылууга, табигый байлыктарды сарамжалдуулук менен пайдалана билүүгө үйрөнүшөт.


Табиятты сүйүүгө Бишкек шаарын таза сактоого жана коргоого тарбияланышса.



Сабактын баскычтары

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компетент-р

Баалоо

НК

ПК

1

Уюштуруу 2 мүн

Окуучуларды сабакка даярдоо, аларга жагымдуу маанай түзүү.


НК2



2

Сабактын жүрүшү

Үй тапшырма 4 мүн

Сулайман тоо кайсы областа жайланышкан?

Жаратылыш  биздин эң жакын досубуз жана баа жеткис байлыгыбыз. Ал биздин жашоо тиричилигибизге керектүү көп нерселерди берет. Ошол себептен адамдар жаратылышты коргошот, анын байлыктарын арттыруу максатында көп эмгектенишет. Жаратылыш байлыктарына; Күн, асман, булут, таштар, суу, жаан, кар, өсүмдүктөр, жаныбарлар кирет.

- Ысык-Кѳлдѳ келгин куштардын канча түрү бар, алардын айрымдарын атап бер?

-Ысык-Кѳлдѳ келгин куштардын 16 түрү бар. Алардын айрымдары ак куу, кызыл моюн ѳрдѳктѳр, каркыралар, кѳк кытан, ж.б.

Бурана мунарасы кайсы өрөөндө?


Окуучулардын жооптору.

НК1

НК2

НК3

НК2

НК3


3

Жаңы тема

18 мүн

Жаратылыш деген эмне?

Жаратылыш бул - адамдын колунан жасалбаган баардык нерселер

Айланаңарга көз чаптырып көргүлөчү. Ооба, силер күндү, асманды, булутту, жерди, өсүмдүктөрдү, жаныбарларды көрөсүңөр. Мына ушулардын баары  жаратылыш. Жаратылыш экиге бѳлүнѳт.

Өсүмдүктөр, жаныбарлар, адам  булар жандуу жаратылыш. Канаттуулар, айбандар, кескелдириктер, жыландар, ташбакалар, бакалар, балыктар, курткумурскалар, курттар жаныбарлар экенин эсиңерден чыгарбагыла

Күн, асман, булут, таштар, суу, жаан, кар  булар жансыз жаратылыш.

- Видео кѳрсѳтүлѳт.

Биздин өлкөбүздүн табиятынын жыл мезгилдерине тиешелүү сулуулугун айтып бергилечи?

М: Бийик тоолор, сулуулугу кайталангыс токойлор, тоодон ылдый буркан – шаркан түшкөн мөлтүр тунук дарыялар , бийик тоолордо кайталангыс көлдөр, мисалы Соң-Көл, Сары – Челек. Жан- жаныбарлар жана өсүмдүктөр дүйнөсү. Анын ичинде жаратылышыбыздын бермети болгон Ысык – Көл . Табиятты коргоо, курчап турган чөйрөгө сарамжал мамиле кылуу азыр бүткүл дүйнөдө эң маанилүү жана актуалдуу маселеге айланып олтурат.


Окуучулар кунт коюп окуп берген теманы угушат.

НК2

НК1

ПК1

ПК2


4

Эс алуу мүнөтү

3 мүн

Жандуу жансыз жаратылышты чагылдыруу. Сүрөттөр көрсөтүлөт. Эгерде жандуу болсо окуучулар кыймылдайт, жансыз болсо кыймылдабай түс туруп калат.

Окуучулар кыймылдатышат.






Кызыктуу маалыматтар:

  • Сууга ылдыйыраак чөмүү үчүн крокодилдер таш жутушат.

  • Бир килограмм бал жасаш үчүн, аары 2 млн. гүлгө конуп чыгышы керек.

  • Жыландар 3 жыл бою эч нерсе жебей уктай алат.

  • Жыландын чакканына караганда аарынын чакканынан жылына үч эсе көп адам өлөт.

Табигый кубулуштарды атагылачы?

Жаратылыш кубулуштары — капысынан болуп, адам баласынын аракетине баш ийбеген табияттын алаамат кубулуштары (жер титирөө, суу каптоо, цунами, жанар тоонун атылышы, сел, көчкү, катуу бороон же куюн пайда кылуучу циклондор, токойдон жана чым көңдөн чыккан өрт, кар жана жер көчкү жана башкалар). Айрым табият кырсыктары (өрт, уроо, жер көчкү жана башкалар) адамдын иш-аракетинен болушу да мүмкүн.

“Бак- дарак жер жүзүндөгу жашоонун булагы“- Чындыгында эле бардык жаныбарлар дүйнөсүнө азык берип, алар жаратылыштагы нымды алмаштырууга жардам берет, климатты жакшыртат, атмосфералык абаны кычкылтек менен байытат, буларсыз жер бетинде жашоого болбойт.





5

Бышыктоо 10 мүн

Китеп менен иштѳѳ

Дүйнө жүзүндөгү суу тартыштыгы?

Дүйнѳ жүзүндѳ суу тартыштыгы Африка, Индия ж.б мамлекттерде суунун тартыштыгынан кир сууларды ичишет.

Кыргызстан сууга бай…

М: Ысык-Кѳл, Чатыр-Кѳл, Сѳң- Кѳл ж.б. шаркыратмалар жер алдынан чыккан суулардын запастары бар.

Биздин мектептин ичинин жана айланасынын сулуулугун жакшыртуу үчүн кандай салым кошо аласыӊар?

Гүлдѳрдү отургузуу, кѳчѳттѳрдү отургузуу, мектептин айланасын тазалоо ж.б.

Ооба, жок тапшырмасы.


1.Табигий жаратылыш адамдын


колунан жасалган нерселер (жок)


2.Жаныбар,өсүмдүктөр,суу,тоо,күн


биздин табигий байлыгыбыз (ооба)

3. Жер көчкү,кар көчкү


табигий кубулуштар (ооба)

4.Көчөттөр жылдын кыш


мезгилинде отургузулат (жок)

Дептерге жаратылыш жөнүндө бир сүйлөм жазабыз.


Жоопторун айтышат.

НК2

НК3

ПК3

ПК2

ПК1


6

Жыйынтыктоо 5 мүн

Окуучулардан жогорку суроолорго жооп алгандан кийин мугалим сабакты төмөндөгүдөй жыйынтыктайт. Табият менен таттуу мамиледе болуу окуучулардын жан дүйнөсүн тазартып руханий бийиктикке көтөрүлүп, адам жаратылыштын бир бөлүгү экендигине ишенет.


НК3

ПК3


7

Үй тапшырма

1 мүн

Жаратылышты сактайлы деген темада дил баян жазгыла.

Берилген теманы белгилеп алышат.

НК1

НК3

ПК3

ПК2

ПК1


8

Баалоо 2 мүн

арнаменттер менен баалоо. Критерийлер менен баалоо

5”- Өтүлгөн теманы кайталоодо активдүү катышкан жаӊы теманы өздөштүрүүдө, алган билимин системалаштырып жыйынтык чыгара алса.

4”-жогорудагылардын бирөөнө катыша албаса

3”- жогорудагылардын экөөнө катыша албаса

2”-таптакыр эле аракети жок болсо

Берилген суроолорго туура жооп берген окуучуларга баа коюлат.









Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!