СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Жаратылыстану ҚМЖ. 1-сынып. "Өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайлар"

Нажмите, чтобы узнать подробности

№4

Бөлім/бөлімше

Жанды табиғат/ 2.1 Өсімдіктер

Педагогтің аты-жөні

Кушукбаева Динара Жабайхановна

Күні

 

Сыныбы 1

Қатысушыларсаны:        Қатыспағандарсаны:

 

Сабақтың тақырыбы

Өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайлар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.2.1.4 өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу

Сабақтың мақсаты

Өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайлармен танысу

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

«Кел, ойланайық»

Мұғалім жұмбақ жасырады.

 

Әрі қызыл, әрі тәтті, Татқан жандытаңырқатты.

(Алма)

 

Жасыл ала дөңгелек, Бақшада жатыр дөңгелеп.

(Қарбыз)

Оқушылар мұғалім жасырған жұмбақты шешеді.

Шешуі: алма

Шешуі: қарбыз.

Оқушылардың сабаққа дайындығын бағалайды

Жұмбақтар

 

 

Оқушылардан өсімдіктер туралы не білетіндерін сұрайды. (Құрылысы, топтары: ағаш, бұта, шөп).

  • Терезе алдында өсетін өсімдіктерді қай топқа жатқызамыз?
  • Өсімдіктерге жарық не үшінкерек?
  • Өсімдіктерді жарықсыз қалдырсақ, не болады?
  • Өсімдіктердің өсуі үшін судың маңызы қандай?

 

Оқушылар өсімдіктер туралы не білетіндерін айтады:

  • Терезе алдында бөлме өсімдіктеріөседі.
  • Жарық өсімдіктерге өсу үшінқажет.

ҚБ: Мұғалімнің қолдау сөздері арқылы жүзеге асады

 

 

 

 

 

Өсімдік түрлері

Сабақтың ортасы

(Ұ) Оқулықпен жұмыс Білгенің жөн

Өсімдікке қажетті жағдайлардың түсініктемесі ботаник ғалымдардың көзқарасымен түсіндіріледі. Мұғалім бұл мамандық жайлы ақпарат береді.

Ботаник ғалымдар өсімдіктердің өсу ортасы, көбеюін зерттейді. Өсімдіктің өсуі үшін қолайлы жағдай керек.

Бұлар – топырақ, су, жарық, жылу, ауа.

  1. Ауа мен топырақ арқылы қоректенеді. Топыраққабекиді.
  2. Күн сәулесінен жарық пен жылуалады.

Мұғалімнің түсіндірген жаңа мәліметімен танысады. Өсімдікке және адамға қажетті жағдайларды мұғаліммен бірге талдайды.

Мұғалімнің ұсынған кестесіне сүйене отырып, өсімдік үшін қажетті жағдайды әңгімелейді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тірек сызбамен танысады.

Сызба бойынша қалай әңгіме құрағанын бағалайды.

 

 

ҚБ: Шаршылар.

Оқушы жұмысты аяқтағаннан кейін дәптерге шаршының суретін салады. Егер жұмыс түсініксіз болса, шаршыны қызыл түске бояйды, егер аздап түсінсе сарымен, тақырыпты жүз пайызға түсінгеніне сенімді болса, жасылменбояйды.

 

 

 

3. Су болмаса, өсімдік солып қалады.

 

Мұғалім «Өсімдікке қажетті жағдайды» әңгімелеуге тірек сызба таныстырылымын жасайды.

 

 

 

 

(Ұжымдық) Бақылау

  • Сынып бөлмесіндегі гүлдердің өсуіне қажетті жағдай барма?
  • Бөлме өсімдігі қайда орналасқанынбақыла.
  • Оның жапырақтары күнге өздігінен бағытталуы мүмкінбе?
  • Осы сұрақтардың жауабын сыныпта тұрған өсімдіктерді бақылау арқылы көз жеткізуіне жағдай туғызу. Бөлме өсімдігінің топырағын қопсыта отырып, оқушыларға мынадай сұрақты ұсыну.
  • Топырақты неліктенқопсытады?
  • Бөлме өсімдіктерін отырғызғанда топырақ арасына ауа жақсы кіру үшін, қандай жағдайлардың қажет екенін түсіндіру.
  • Бөлме өсімдіктерін адамдар күтіп баптайды. Бау-бақша өсімдіктерін де адамдар баптайды. Ал жабайы өсімдіктердің топырағы қалай қопсытылады?

Жауынқұрттың пайдасы Жауынқұрттар бүкіл денесімен тыныс алады. Олар жер астында

 

Бақылау жүргізеді.

Оқушылар сыныптағы бөлме өсімдіктеріне назар аударып, жапырақтарының күнге бағытталуы туралы ойларымен жұпта бөліседі.

 

 

 

 

Оқушылар өздеріне ұсынылған проблемалық сұрақ төңірегінде ойланады.

Өздерінің ой қорытындыларын ұсынады.

Мұғалімнің ұсынған көрсетілім, тыңдалым материалдары негізінде өз ойларын тереңдете ұғынуға мүмкіндік алады.

 

Оқулық

 

 

 

 

Жауынқұрт Тышқан Қосаяқ Құмырсқа

суреттері

 

 

Мұғалімге арналған қосымша ақпарат

Просмотр содержимого документа
«Жаратылыстану ҚМЖ. 1-сынып. "Өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайлар"»

№4

Бөлім/бөлімше

Жанды табиғат/ 2.1 Өсімдіктер

Педагогтің аты-жөні

Кушукбаева Динара Жабайхановна

Күні


Сыныбы 1

Қатысушыларсаны: Қатыспағандарсаны:

Сабақтың тақырыбы

Өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайлар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.2.1.4 өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу

Сабақтың мақсаты

Өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайлармен танысу

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

«Кел, ойланайық»

Мұғалім жұмбақ жасырады.


Әрі қызыл, әрі тәтті, Татқан жандытаңырқатты.

(Алма)


Жасыл ала дөңгелек, Бақшада жатыр дөңгелеп.

(Қарбыз)

Оқушылар мұғалім жасырған жұмбақты шешеді.

Шешуі: алма

Шешуі: қарбыз.

Оқушылардың сабаққа дайындығын бағалайды

Жұмбақтар


Оқушылардан өсімдіктер туралы не білетіндерін сұрайды. (Құрылысы, топтары: ағаш, бұта, шөп).

  • Терезе алдында өсетін өсімдіктерді қай топқа жатқызамыз?

  • Өсімдіктерге жарық не үшінкерек?

  • Өсімдіктерді жарықсыз қалдырсақ, не болады?

  • Өсімдіктердің өсуі үшін судың маңызы қандай?


Оқушылар өсімдіктер туралы не білетіндерін айтады:

  • Терезе алдында бөлме өсімдіктеріөседі.

  • Жарық өсімдіктерге өсу үшінқажет.

ҚБ: Мұғалімнің қолдау сөздері арқылы жүзеге асады






Өсімдік түрлері

Сабақтың ортасы

(Ұ) Оқулықпен жұмыс Білгенің жөн

Өсімдікке қажетті жағдайлардың түсініктемесі ботаник ғалымдардың көзқарасымен түсіндіріледі. Мұғалім бұл мамандық жайлы ақпарат береді.

Ботаник ғалымдар өсімдіктердің өсу ортасы, көбеюін зерттейді. Өсімдіктің өсуі үшін қолайлы жағдай керек.

Бұлар – топырақ, су, жарық, жылу, ауа.

  1. Ауа мен топырақ арқылы қоректенеді. Топыраққабекиді.

  2. Күн сәулесінен жарық пен жылуалады.

Мұғалімнің түсіндірген жаңа мәліметімен танысады. Өсімдікке және адамға қажетті жағдайларды мұғаліммен бірге талдайды.

Мұғалімнің ұсынған кестесіне сүйене отырып, өсімдік үшін қажетті жағдайды әңгімелейді.












Тірек сызбамен танысады.

Сызба бойынша қалай әңгіме құрағанын бағалайды.



ҚБ: Шаршылар.

Оқушы жұмысты аяқтағаннан кейін дәптерге шаршының суретін салады. Егер жұмыс түсініксіз болса, шаршыны қызыл түске бояйды, егер аздап түсінсе сарымен, тақырыпты жүз пайызға түсінгеніне сенімді болса, жасылменбояйды.



3. Су болмаса, өсімдік солып қалады.


Мұғалім «Өсімдікке қажетті жағдайды» әңгімелеуге тірек сызба таныстырылымын жасайды.





(Ұжымдық) Бақылау

  • Сынып бөлмесіндегі гүлдердің өсуіне қажетті жағдай барма?

  • Бөлме өсімдігі қайда орналасқанынбақыла.

  • Оның жапырақтары күнге өздігінен бағытталуы мүмкінбе?

  • Осы сұрақтардың жауабын сыныпта тұрған өсімдіктерді бақылау арқылы көз жеткізуіне жағдай туғызу. Бөлме өсімдігінің топырағын қопсыта отырып, оқушыларға мынадай сұрақты ұсыну.

  • Топырақты неліктенқопсытады?

  • Бөлме өсімдіктерін отырғызғанда топырақ арасына ауа жақсы кіру үшін, қандай жағдайлардың қажет екенін түсіндіру.

  • Бөлме өсімдіктерін адамдар күтіп баптайды. Бау-бақша өсімдіктерін де адамдар баптайды. Ал жабайы өсімдіктердің топырағы қалай қопсытылады?

Жауынқұрттың пайдасы Жауынқұрттар бүкіл денесімен тыныс алады. Олар жер астында


Бақылау жүргізеді.

Оқушылар сыныптағы бөлме өсімдіктеріне назар аударып, жапырақтарының күнге бағытталуы туралы ойларымен жұпта бөліседі.





Оқушылар өздеріне ұсынылған проблемалық сұрақ төңірегінде ойланады.

Өздерінің ой қорытындыларын ұсынады.

Мұғалімнің ұсынған көрсетілім, тыңдалым материалдары негізінде өз ойларын тереңдете ұғынуға мүмкіндік алады.


Оқулық





Жауынқұрт Тышқан Қосаяқ Құмырсқа

суреттері



Мұғалімге арналған қосымша ақпарат


топырақпен қоректеніп, топырақ қабатын құнарландырады. Олардың денесі үнемі суланып тұрады. Олар топырақты қопсытып, өсімдіктің тыныс алуына көмектеседі.





Тәжірибе жасау

Оқушыларға бөлме өсімдігінің (мысалы, қазтамақ, колеус, бегония) сабағының әртүрлі жағдайда өсуін бақылауды ұсыну. Ол үшін бір өсімдіктің 8 сабағы қажет болады. Барлық сабақтың ұзындығын өлшеп, кесте түрінде жасалған постерге жазып алып, сосын су құйылған стақанға салу керек. Төрт өсімдіктің сабағын оқу бөлмесінде қалдырып, қалған төртеуін 2-3 тәулікке әртүрлі жағдайға қою.

Тәжірибелік жұмыс жасап, оның нәтижесін бірнеше сабақ бойына бақылау парағына жазып отырады.


1-сабақ – қараңғы жерге қою (жарықтың әсері);

2-сабақ – құрғақ стақанға салу (судың әсері);

3-сабақ – салқын жерге қою (температураның әсері);

4-сабақ – қалпақ астына немесе мойны кең құтыға салу (ауаныңәсері).

Тәжірибе аяқталысымен нәтижелерді талдап шығады. Қарапайым қорытынды жасайды.

Дескриптор:

  • өсімдікті қараңғы жерге қойыпбақылайды;

  • бөлме өсімдігін құрғақ стақанға салып бақылайды;

  • бөлме өсімдігін салқын жерге қойып бақылайды.






Тәжірибе бойынша бірін-бірі бағалайды.

https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0

%D0%BB%D0%

B4%D1%8B%D1

%80%D1%88%D3%A9%D0%BF




Бақылау парағы. Кесте


«Ойланайық»

Жер мен Айдың табиғатын салыстыруға тапсырмаұсынады.

Оқушылар өз болжамдарын айтады.




Дәптермен жұмыс

Өсімдіктерге өсу үшін не қажет екенін тауып белгілейді.

Өсімдіктердің тіршілігіне не қажет екенін анықтап, белгілейді.

Өсімдікке қажет жағдайларды бояйды.



өсімдіктердің тіршілігіне не қажет екенін анықтап,

белгілейді.








өсімдіктердің тіршілігіне не қажет екенін анықтауда қиналады.



Тірек сөздермен жұмыс: су, ауа, топырақ, жарық, жылу

  • Өсімдікке су не үшінқажет?

    • Өсімдікке ауа не үшінқажет?

    • Өсімдікке топырақ не үшінқажет?

    • Өсімдікке Жарықтың пайдасы қандай?

    • Өсімдікке жылу не үшінқажет?

Сұрақтарға жауап береді:

– Өсімдіктің өсуі үшін су, ауа, топырақ, жарық, жылу керек.



Сабақтың соңы

Рефлексия

Рефлексия

Тақтадағы ағашқа 3 түрлі жапырақты іледі.

Жасыл жапырақ – бүгінгі сабақта барлығы түсінікті болды, тапсырмаларды орындай алдым.

Сары жапырақ – сабақта қиындық тудырған сұрақтар болды.

Қызыл жапырақ – сабақты түсінбедім, көмек қажет.

Қорытынды жасап, өз ойларымен бөліседі.

ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері арқылы жүзеге асады.




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!