СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Жаратылыстану.Табиғи жарық көздері дегеніміз не?

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жаратылыстану.Табиғи жарық көздері дегеніміз не?жаңа бағдарлама бойынша

Просмотр содержимого документа
«Жаратылыстану.Табиғи жарық көздері дегеніміз не?»

Пәні: Жаратылыстану

Мектеп: КСГОД№2

Тақырыбы

Табиғи жарық көздері дегеніміз не?

Күні : 04.04.2018 ж

Оқытушының аты-жөні: Суханбердиева Ж.С

Сынып1 «Б»

Қатысқандар саны:

қатыспағандар саны:

Сабақ негізделгеноқу мақсаты

1.5.2.2 Жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату

1.1.2.1 Қоршаған ортадағы құбылыстарға бақылау жасайды

Сабақ мақсаттары

табиғи және жасанды жарық көздерін атай алады

жасанды жарықтың қажеттілігін түсіне алады

жарықтың жасанды көздерін бақылау арқылы анықтай алады

Құндылықтарды дарыту

ұқыптылыққа, тиянақтылыққа, тазалыққа тәрбиелеу

Ойлау деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийлері:


Жаңа білімді меңгереді.

Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Алған білімді өмірде қолдана алады.

Тілдік лексика терминдері

Оқушылар: Табиғи және жасанды жарық көздері тақырыбына қатысты сөздер мен терминдерді біледі және қолданады  

Негізгі сөздер мен тіркестер:Табиғи,жасанды,жарық , қараңғы

Талқылауға арналған сұрақтар

Күн жарығы не үшін қажет?

Не себепті Жердегі тіршілік үшін жарық көздері қажет?

Пәнаралық байланыс

Сауат ашу- қабырға диктант

АКТ қолдану дағдылары


Алдыңғы оқу

Электр Магнит

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

2 мин















Ұйымдастыру кезеңі

Шаттық шеңбер

Армысың досым

Кел маған қосыл(қолымен шақырады)

Алақанға салып алақан

Шеңберге бірге тұрайық (қолдарынан ұстайды)

Жер шарындай шарындай айналып 

Әлемге жарық сыйлайық (айналады)

Қолымызды көтеріп

Күннің нұрын алайық (қолдарын көкке созады)

Артымызда күн нұры

Құшаққа оны алайық (құшақтасады)


Топқа бөлу

1 топ Күн 2 топ Жұлдыз

3 топ Майшам 4 топ Электр жарығы

Көңілді әуен
















Ортасы

Ойын кім тапқыр?













ТЖ "Жарық - қараңғы " ойыны.





Ж/ж Ойлан. 









Қабырға диктант

Кэррол диаграммасы






Ө/Ж. 

Әр топқа жұмбақтар жасырылады

1 топ: Ақ сандығым ашылды. 

Ішінен жібек шашылды(Күннің көзі)

2 топ: Қараңғыда жымыңдай жанады 

Жарық түссе бірден сөніп қалады(жұлдыз)

3 топ: Сығырайып қарады

Аласарып барады

Жан -жаққа жарық шашады(Майшам)

4 топ Жарығы күндей

Таңқалдырар адамды

Жалындап күймей

Төбеде жанып тұрады(Электр жарығы)

Жұмбақтар арқылы тақырыпты шығару


Әр уақыттағы адамның іс- әрекетін көрсет және сұраққа жауап бер.- Ай жарығының Күн жарығынан айырмашылығы қандай?- Күннің жарығын біз өзімізге қосып немесе қажет кезде өшіре аламыз ба? Неге ?


Дескриптор:Ай мен Күннің жарығын ажырата алады


Көп нүктенің орнына керекті сөз жазып Сөйлемді аяқта- Дүниежүзінде жарық жоқ деп елестетіңіз. Не болады? 

"Жерде ........ (жарықсыз)өмір сүру мүмкін емес"

Ай және Күн -..........(табиғи). жарық көзі


Дескриптор: Жарықтың қажеттілігін біледі.Табиғи жарық туралы ұғымды түсінеді.


(жасанды, табиғи).

Жасанды жарыққа нелер жатады( аспашам, шамшырақ, көше шамы, балауыз)


Табиғи жарыққа нелер жатады?( күн, ай,жұлдыз, найзағай)


Дескриптор: Табиғи жарықты ажырата алады;

Жасанды жарықты ажырата алады


Ай, күн, жұлдыз, найзағай - табиғи жарықтарға жата ма? Түйе- артығы. Себебі ол жануар , жарық көзі бола алмайды

Оқушылар табиғи жарық көзін таңдап бояйды


Дескриптор: Оқушылар табиғи жарық көздерін ажырата алады, суреттерді бояй алады.






















Үлестірмелі қағаз









А4







Дәптермен жұмыс




Сергіту сәті

3 мин

"Ұшты-ұшты" — ұлттық ойын. Ойынды үй ішінде де, сыртта да ойнауға болады.


Аяқталуы

2 мин

Табиға жарық көздері дегеніміз не?

Оларға нелер жатады?

Кері байланыс

2 мин

Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ салынған суреттер арқылы бағалау.


Бас бармақтар

Қосымша ақпарат


Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс құндылығы байланысы

Рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі ұяшыққа сабақ туралы өз пікірлеріңізді жазыңыз. Сл ұяшықтағы Сіздің сабақтың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1.

2

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

1.

2.