СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Жемістер" сабақ жоспары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Алма,алмұрт,анар,жеміс,яблоко,груша,абрикос,өрік

Просмотр содержимого документа
«"Жемістер" сабақ жоспары»

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы

Технологическая карта организованной учебной деятельно­сти

Кескін тақырыбы/Сквозная тема:

Күні/Дата:_____________

Тәрбиеші/Воспитатель:Шоланова Т.Т.

Білім беру саласы/ Образовательная область:Коммуникативті.

Пән/Предмет:қазақ тілі

Тақырыбы/Тема:Үй жануарлары

Мақсаты/Цель: Балалардың үй жануарлары мен олардың төлдерін білдіретін сөздерді қолдана отырып, жануарлар туралы айту білігін бекіту.  Сөйлеу барысында жануарлар мен олардың төлдерінің атауын білдіретін зат есімдерінің жекеше және көпше түрлерін (үйрек-үйректер-үйректің балапаны; түйе-түйелер-бота-боталар) қолдана білу іскерлігін дамыту және оларды топтарға қарай жіктеулуін ұғындыруды жалғастыру.  Жануарларға қамқоршы болуға тәрбиелеу.

Көптілділік/Полиязычие: жылқы-лошадь- horse.,сиыр-корова- cow.,ит-собака- dog.

Ресурстар/Ресурсы:Суреттер,түрлі түсті қарындаш,кітап,доп,слайд.

Қызметтер кезеңдері

Этапы деятельности

Тәрбиешінің қызметі

Деятельность воспитателя

Балалардың іс-әрекеті

Действия детей

Мотивациялық- қозғаушылық

Мотивационно-побудительный

Шаттық шеңбері:

«Жылы сөздер»

Шарты: балалар шеңбер бойымен тұрып, өз аналарының еркелететін сөздерін айтып шығады.

Балалар шеңберге тұрады.

-Мені анам ботақан дейді.

-Мені анам қошақан дейді.

-Мені анам құлыным дейді.

-Мені анам балапан дейді.


Балалар шаттық шеңберге тұрып аналарының үйде айтатын жылы сөздерін айтады.

Ұйымдастық

-ізденістік

Организационно-поисковый

Оқушылармен үш тілде амандасу.

Оқушылармен «сиқырлы доп»ойының ойнау мұғалім сөздердің қазақша баламасын айтады оқушылар орысша баламасын табу керек.Бүгінгі үй жануарларды жекеше және көпше түрде қайталау керек.

Балаларларға слай көрсету.

Оқушылар слайдттан көрген жануарларды қайталайды және сипаттама береді.

Мысалы: Жылқы - жүйрік. Көкпар ойнайды. Бәйгеге шабады. Жал құйрығын тараймыз. Арбаға жегеді. Қымыз береді.

Қой - момақан жуас. Жүнінен киіз, байпақ жасайды. Тон тігеді.

Сиыр - екі мүйізі бар. Айран, құрт,қаймақ,ірімшік жасайды

Мысықтың баласы-марғау.

Иттің баласы-күшік.Ит жеті қазынаның бірі.Ит адамның досы.Иттің пайдасы ол біздің үйді қорғайды.

Түйе – шөлге шыдамды. Екі өркеші бар. Жантақ жейді. Жүк тасиды. Керуен көш бастайды. Шұбат береді.

2.Слайд көрсету.Ол слайдта үй жануарлары қалай дыбыстайтының тындау және айтып көру.

Жылқы кісінейді.

Сиыр мөңірейді.

Қой маңырайды.

Түйе боздайды.

Ит үреді.

Мысық мияулайды.

3.Төрт түлік малды қалай шақырамыз?

Жылқыны құрау-құрау

Сиырды аухау-аухау

Қойды мә-мә-мә

Түйені көсе-көсе

Мысықты кіс-кіс

Итті ка-как-ка

Ешкіні шөре-шөре


4.Тақтада суреттер көрсетілген сол суреттерге қарап сұраққа жауап беру.


-Бұл не?

-Бұл-қой

-Неше қой?

-Қой бесеу


-Бұл не?

-Бұл-түйе

-Неше түйе?

Түйе үшеу,бір бота.


5.Оқушыларға карточка беріледі.Сол карточкада төлдерін тауып сәйкестіру.










Оқушылар тәрбиешінің сөздерін қайталап,амандасады.

Слайдқа қарап бүгінгі тақырыпты анықтайды.

Жекеше және көпше түрде қайталайды.



Әр төрт түлік жануарға қысқаша сипаттама береді.Мысалы:жылқыны пайдасы неде? Деген сұрақ қойылады.Олар жауап береді.

Слайдты қарап төрт түлік жануар қалай дыбыстайтының тыңдайды және айтып көреді.

















Балалар суреттерге қарап санап көреді және сұрақтарға жауап береді.









Карточкамен жекеше жұмыс жасайды.

Рефлексівті-

Түзетушілік

Рефлексивно-корригирующий

Алған әсерлері туралы еркін әңгіме жүргізу

Өзін -өзі бағалау, қоштасу


Бір-бірін смайлик арқылы бағалады.

Күтімді нәтиже - Ожидаемый результат:

Ұдайы өндіру – возпроизводить:сөздерде кездесетін қазақ тіліне тән дыбыстарды дұрыс айта біледі;

Түсіну – понимать: қарапайым сұраққа жауап береді.

Қолдану – применять: жануарлардың төлдерін ажырата біледі.















































Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы

Технологическая карта организованной учебной деятельно­сти

Кескін тақырыбы/Сквозная тема:

Күні/Дата:_____________

Тәрбиеші/Воспитатель:Шоланова Т.Т.

Білім беру саласы/ Образовательная область:Коммуникативті.

Пән/Предмет:қазақ тілі

Тақырыбы/Тема:Жемістер

Мақсаты/Цель: Оқушыларды жаңа сөздермен таныстыру, сөйлеу әрекетінде қолдана алуға үйрету.  Оқушылардың тілдерін, ойлау қабілеттерін дамыту. Еңбексүйгіштікке, табиғатқа деген қызығушылықтарын арттыру.

Көптілділік/Полиязычие:Алма-яблоко,-apples,алмұрт-груша-pear,жеміс-фрукты-fruit

Ресурстар/Ресурсы:Суреттер,түрлі түсті қарындаш, слайд.

Қызметтер кезеңдері

Этапы деятельности

Тәрбиешінің қызметі

Деятельность воспитателя

Балалардың іс-әрекеті

Действия детей

Мотивациялық- қозғаушылық

Мотивационно-побудительный

Оқушылармен үш тілде амандасу.

Оқушыларға жаңа сабақты бастамас бұрын жұмбақты шешу.

Само с кулачок, красный бочок,
Потрогаешь – гладко, откусишь – сладко. (Яблоко-Алма)



Этот фрукт на вкус хорош,

И на лампочку похож. (Груша-Алмұрт)

 

Прилетел к нему рой ос-

Сладок, мягок…(Абрико-Өрік)



Маленькая печка с красными угольками.(Граната-Анар)





Оқушылар жұмбақты шешіп бір сөзбен бүгінгі сабақты қортындылайды.

Ұйымдастық

-ізденістік

Организационно-поисковый


Оқушылар сабақты толық түсіндіру үшін слайд көрсету.

Алма қандай?

Алмұрт қандай?

Бүлдірген қандай?

Анар қандай?

Өрік қандай?

Оқушылармен «Шапалақ» ойының ойнаймыз. Оқушыларға жемістер мен көкіністердің атауларын атаймынОқушылар дұрыс тапқан жағдайда шапалақтау керек.

Мысалы;алма,картоп,апельсин,лимон,қызылша,қияр,анар,алмұрт,орамжапырақ,қызанақ.

Балалар шағын сөйлем құрастыру.

Сергіту сәті.

Ұзын құлақ сұр қоян

Естіп қалды сыбдырды.

Ойлы-қырлы жерлермен

Ытқып-ытқып жүгірді.

Диологпен сөйлесу.

-Сәлем!

-Сәлем!

-Бұл не?

-Бұл алма.

-Алма қандай?

-Алма тәтті,қызыл,домалақ.

-Саған алма ұнайды ма?

-Маған алма ұнайды.

-Сау бол!

-Сау бол!

Сабақты қорытындылау үшін әр оқушыға карточкалар үлестіріледі.Сол карточкадан оқушылар жемістерді тауып бояу керек.

Балалар өздерін қалай ұстауды біледі.Оқушылар әр жемістерге сипаттама береді.

Алманың түсі- қызыл.

Дәмі-тәтті

Пішіні-домалақ.


Алмұрттың түсі- жасыл.

Дәмі-қышқыл

Пішіні-сопақ


Бүлдіргеннің түсі- қызыл.

Дәмі-тәтті

Пішіні-сопақ


Анардың түсі- қызыл.

Дәмі-қышқыл

Пішіні-домалақ.


Өріктің түсі- сары

Дәмі-қышқыл

Пішіні-домалақ.


Оқушылар дұрыс,бұрыстығын анықтайды.


Оқушылар барлығы тұрып сергіту сәтін қайталайды.

Рефлексівті-

Түзетушілік

Рефлексивно-корригирующий

Алған әсерлері туралы еркін әңгіме жүргізу

Өзін -өзі бағалау, қоштасу


Бір-бірін смайлик арқылы бағалады.


Күтімді нәтиже - Ожидаемый результат:

Ұдайы өндіру – возпроизводить:сөздерде кездесетін қазақ тіліне тән дыбыстарды дұрыс айта біледі;

Түсіну – понимать: қарапайым сұраққа жауап береді.

Қолдану – применять:сұрақтарға толық жауап бере алады.