СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Жиындардың бірігуі мен қиылысуы" ҚМЖ (Математика, 5сынып)

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жиын ұғымы, олардың қиылысуы мен бірігуін ажырата білу және есептер шығаруда қолдану

Просмотр содержимого документа
«"Жиындардың бірігуі мен қиылысуы" ҚМЖ (Математика, 5сынып)»

Мектеп:

Мұғалім:

Тақырыбы:

Жиындардың бірігуі мен қиылысуы

Сынып: 5

Пәні: Математика

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.4.1.2жиындардың қиылысуы және бірігуі анықтамаларын білу;

5.4.1.3 берілген жиындардың қиылысуы мен бірігуін табу, нәтижесін символдарын қолданып жазу;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Жиындардың қиылысуы мен бірігуінің анықтамаларын біледі;

Оқушылардың басым бөлігі:

Жиындарының қиылысуы мен бірігуін ажыратады және таба алады;

Кейбір оқушылар:

Жиындардың қиылысуын және бірігуін символдарын қолданып жазады.

Ерекше білім беруді қажет ететін (есту қабілеті төмен, оқу деңгейі орташа) оқушы үшін:

А және В жиындарының қиылысуы мен бірігуінің анықтамаларын біледі, ажырата алады.

Бағалау критерийлері

  • Жиындарының қиылысуы мен бірігуінің анықтамаларын біледі және ажырата алады;

  • Жиындардың қиылысуын және бірігуін символдарын қолданып жазады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну

Қолдану

Сабақтыңбарысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

(5 мин)

Үй тапсырмасын тексеру

Ал, балалар, бүгінгі көңіл күйіміз жақсы екен, ендіше үй тапсырмасын тексеремін. Үй жұмысы ауызша тексеріледі:

№1035, 1036, 1038

«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен сабаққа шолу:

  1. Қандай жиынды ішкі жиын деп атайды?

  2. Қандайжиындартеңболады?

  3. Ішкі жиынның элементтерін ата.

А={c, d, e}


Оқушылар үй тапсырмасын ауызша оқиды.



Оқушылар сұраққа ауызша жауап береді.

Өзін-өзі бағалау. Мадақтау сөздер.

Оқулық, Слайд

Сабақтың ортасы

(35 мин)

Жаңа сабақты меңгерту (12 мин)

«Түртіп алу» әдісі арқылы өз беттерінше жаңа тақырыптың мәтіні оқуға беріледі.

І. Жиындардың қиылысуы

А және В жиындарының қиылысуы деп, сол екі жиынның екеуіне де тиісті элементтерден ғана түратын жаңа А В жиынын атайды.

Ортақ элементтері болмаса, олар қиылыспайтын жиындар деп аталады. С Е=Ø.

ІІ. Жиындардың бірігуі

А және В жиындарының бірігуі деп әрбір элементі сол екі жиынның кем дегенде біреуіне тиісті болатын жаңа А В жиынын айтады.

Ортақ элементтері жоқ жиындар да біріге алады.

Мұғалім жаңа сабақты оқушылармен бірге талқылап, қажет мағлұматтарды тақтаға жазады.

Оқушылар мәтінді оқып, қажет мәліметтерді дәптерге түсіреді.

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Оқулық, экран

Топтық жұмыс (6 мин)

Топтық жұмыста 3 топқа бірдей 3 тапсырма беріледі.

Ерекше білім беруді қажет ететін оқушы қабілетіне қарай топта бірлесіп жұмыс жасайды.


1-тапсырма. Берілген жиындардың қиылысуын табыңдар.

A ={ , , , } В={ , , }

А В=?


2-тапсырма. Берілген жиындардың бірігуін табыңдар.

A ={ , , , } В={ , , }

А В=?

Оқушылар 3 топқа бірігеді. Тапсырманы бірігіп орындайды.





1.Шешуі:

А В={ , , , , }




2. Шешуі:

А В={ , }


Топтар өзара «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалайды.

Таратпа материалдар

Жұптық жұмыс (6 мин)

Функционалдық сауаттылық тапсырмасы

Ерекше білім беруді қажет ететін оқушы өз қалауы бойынша жұптасады.

Сыныпта 17 ұл бала бар. Олардың 14-і футбол, 9-ы шахмат ойнай алады.

Сыныптағы неше ұл бала бос уақытында футбол және шахматойнауды ұнатады?

Оқушылар өз бетінше жеке тапсырманы орындайды. Жауабын дайын жауап арқылы тексереді.

Шешуі:

(14+9)-17=23

23-17= 6

Ж: 6

Жұптар өзара «Сен маған, мен саған» әдісі арқылы бір-бірін бағалайды.

Таратпа материалдар

Жеке жұмыс (6 мин)

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

5.3С Бөлім: «Жиын»

Оқу мақсаты: 5.4.1.2 жиындардың қиылысуы және бірігуі анықтамаларын білу;

5.4.1.3 берілген жиындардың қиылысуы мен бірігуін табу, нәтижесін символдарын қолданып жазу

Бағалау критерийі: Білім алушы

 Берілген жиындардың қиылысуын және бірігуін біледі;

нәтижесін символдарын қолданып жазады.

Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну. Қолдану

1-тапсырма

А={a, b, c, d, e, f}, B={b, d, k, l}, C={ m, n, c, l, e}, D={l, s, m, e, b, a} жиындары берілген. Табыңыз:

a) A және D жиындарының бірігуін;

b) В және С жиындарының бірігуін;

c) А және В жиындарының қиылысуын;

d) С және D жиындарының қиылысуын.


Дескриптор:Білімалушы

- берілгенжиындардыңқиылысуынанықтайды;

- берілген жиындардың бірігуін анықтайды;

- нәтижесін символдарын қолданып жазады.

Ерекше білім беруді қажет ететін оқушы үшін:

5.3С Бөлім: «Жиын»

Оқу мақсаты: 5.4.1.2 жиындардың қиылысуы және бірігуі анықтамаларын білу

Бағалау критерийі: Білім алушы

Жиындардың бірігуі мен қиылысуының анықтамасын біледі;

Берілген жиындардың қиылысуын және бірігуін ажыратады.

Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну

1-тапсырма

Суретте берілген фигуралар бойынша:

а) жиындардың қиылысуын көк түспен бояп көрсетіңдер;

б) бірігуін қызыл түспен бояңдар.

Дескриптор:Білім алушы

- жиындарды бірігуі мен қиылысуын ажыратады;

- жиындардың бірігуі мен қиылысуын дұрыс табады.

Оқушылар жеке өзбетінше орындайды.

Дискрептор бойынша бағаланады.


Сабақтың соңы

(5 мин)

Сабақты қорытындылау

Жаңа сабақ бекіту мақсатында «Stop кадр» әдісі арқылы есеп беремін. Есеп экраннан көрсетіледі. Оқушылардың есепті дұрыс әрі жылдам орындауы ескеріледі.


Тапсырма. Е және F жиындарының бірігуі мен қиылысуын жазыңдар:

Е(2, 4, 6)

F(4, 5, 6, 9)

1) Е U  F=?

2) Е F=?


Кері байланыс. «Бүгінгі сабаққа қандай кері байланыс бересің?»

Үй жұмысы: №1053, 1054, 1057 есептер

Оқушылар жаңа сабақтан меңгерген білімдері бойынша есепті ауызша не жазбаша түрде орындайды.


Шешуі:

Е(2, 4, 6)

F(4, 5, 6, 9)

1) Е U  F=(4, 6)

2) Е F=(2, 4, 5, 6, 9)


Оқушылар ой-пікірлерін айтып, сабаққа кері байланыс береді.


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Слайд, оқушы пікірі, кері байланыс парағы