Просмотр содержимого документа
«Жолдо журсон абайла»
Тема:Жолдо журсон абайла!
Сабактын максаты:
-окуучулар жолдо журуунун эрежелери менен таанышат;
-светофордун белгилерин ажырата алышат ;
-шаар ичинде жолдон отууну уйронушот ;
-бири-бирин сыйлоого , урматтоого тарбияланышат .
Сабактын жабдылышы :
Жол белгилери ,светафордун макети ,4 ватман .4 маркер ж.б.
Сабактагы негизги иш –аракеттер;
Диялог , дискуссия, ангемелешуу .
Сабактын журушу :
1-кадам .Уюштуруу иштери .
Мугалимдин созу :
Балдар ,силер автоунаалар коп журо турган жерлерге турган жерлерге барганда кандай эрежелерди сакташынар керек билесинерби? Бугунку сабакта мына ошол эрежелер жонундо ангемелешебиз .Кана айтклачы ? Силер жолдон кантип отосунор ? Светафорду кордунор беле ? Алардын тустору эмнелерди тушундурот ? Жолдон жугуруп отууго болобу ?
Ушул сыяктуу суроолор менен окуучуларга кайрылып алардын жоопторун угат .
2-Кадам :Класстагы окуучулар 4-топко болунушот . Ар бир топко бирден ватман , бирден маркер берилет .Ар бир топ «жолдоо журуунун эрежесин» тузуп чыгышат .Убакыт буткондон кийин оз эрежелерин жактоого чыгышат .Топтон бирден окул чыкса болот .
3-кадам Мугалим доскага суроттуу жолдо журуунун эрежесин илет . Окуучулар оздору тузгон эрежеле : Мугалим озунун даярдаган жолдо журуунун эрежесин доскага илип ,окуучуларга тушундуруп берет.
ЖОЛДОН КАНТИП ОТУУ КЕРЕК ?
Ар дайым жоолдун чети менен , жоо адамдар журуучу жол (тротуар) менен басу керек ;
Эч качан шашып , жугуруп отпоо керек ;
Алгач жолдун афтоунааларга карама –каршы жагын карап ,машина жок болсо басу
Керек ;
Жолдун ортосуна барып , ак сызыкка токтоп жолду дагы кароо керек ,машина жок болсо анын гана отууго боло ;
Эгерде светафор болгон болсо анын жарыктарына конул коюу шарт ;
эгерде кызыл куйсо «ТОКТО!»;
эгерде сары куйсо «ДАЯРДАН»;
эгерде жашыл куйсо «ОТО БЕР!»;
Светофор карабай жолдон отууго болбойт ;
Эч качан жолдогу машиналар менен жарышууга болбой ;
Машиналардын артына чиркешууго болбой ж.б. Мындай эрежелерди мугалим озу дагы оркундотуп даярдап алса болбойт .
5-КАДАМ:Светафордун макетин корсотуп , терен тушунук берилет . Мумкунчулук болсо макеттин ар бир жолдорду даярдап ,светафорду жайгаштырып ,оюнчук машиналарды откоруп , «кантип отуу керек?» деген суроолорду берип практикалык жумуш уюштурса да сабак максатына жетет .
6-КАДАМ «Уй-мектеп –уй» баракчасын сызышат . Уйунон мектеп ке чейинки аралыктагы ар бир кочону , жайгашкан имараттарды, светафорлорду да эске алуусу керек . Мугалим козомолдоп турат.
УЙГО ТАПШЫРМА :Жолдо журуунун эрежелерин жаттап келишет .