СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Жөнөкөй бөлчөктөрдү көбөйтүү жана бөлүү

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Жөнөкөй бөлчөктөрдү көбөйтүү жана бөлүү»

Математика сабагы: 5-класс Мөөнөтү

Сабактын темасы: Жөнөкөй бөлчөктөрдү көбөйтүү жана бөлүү. (Бышыктоо сабагы) Оюн сабак.

Сбактын тиби: Билимдерди колдонуу жана билгичтик көнүмдөрдү калыптандыруу сабагы

Сабактын максаты: 1.Билим берүү максаты: Жөнөкөй бөлчөктү, аралаш сандарды

натуралдык санга, бөлчөктү бөлчөккө,

көбөйтүндүнүн бөлүштүрүү касиетин

колдонуп туюнтмалардын маанилерин таба алуу жана теңдемелерди, текстүү маселелерди чыгарууда колдоно билүү.

2.Өнүктүрүүчүлүк максаты: Окуучулардын өз ойлорун оозэки жана жазуу кебинде так-таасын жеткире билүүгө көнүктүрүү, сөз байлыгын, ой чабытын өркүндөтө алышат

3.Тарбия берүүчүлүк максаты : Окуучулар өз мекенин сыйлап, кадырына жетүүгө, ыймандуулукка, адептүүлүккө жана маданияттуу болуп өсүүгө тарбияланышат.

Сабактын усулу: Интерактивдүү усул..

Ресурстар: компьютер, таблицалар, карточкалар, окуу куралдар, слайд, маркер, сыр сандык, алтын кумура, проектор, маркер.

Сабактын формасы: Топ менен иштөө, жекече иштөө.

Сабактын жүрүшү

Сабактын этап-тары убактысы

Мугалимдин ишмердиги

Окуучунун ишмердиги

Уюштуруу

Жагымдуу маанай

3 мин

Саламатсыңарбы балдар! Маанайыңар кандай? Баарыбыз столдун үстүндөгү ар кандай формадагы фигураларды тандайбыз. Жылдызча формасындагы фигураларды алган окуучулар колуңарды көтөргүлө, силер 1 столго отургула, эми үч бурчтук формасын алгандар колуңарды көтөргүлө силер 2 столго отургула. Ал эми төрт бурчтук формасын алган окуучулар 3 столго отургула

Эми балдар баарыбыз столдун үстүндөгү ак баракка “Мен сулуумун” деп жазгыла, эми баарыбыз ордубуздан туралы да, баракты төшүбүзгө коюуп, өйдө жакты карап өзүбүздү элестетип тартабыз. Анда эмесе тартып баштадык.(Балдар сүрөттөрүн тартышат).

Кана балдар өзүбүздүн кандай сулуу экенибизди байкап көрөлүү.

Балдар өздөрүнүн тарткан сүрөттөрүн көрүшүп күлүшөт. Мына эми ушундай маанайңар менен сабактын аягына чейин жылмайу менен өтөлүү. Эми жана алган фигуралардын арткы бетин карасаңар? Эмнени көрүп турасыңар? (быйтыкчаны). Ооба балдар бул быйтыкчалар силерге жылмайуларын арнап жатат. Эми балдар “Алтын эрежени” түзөлү. Кана эми Биз сабакта кандай болушубуз керек?( Активдүү болуу, Бири-бирибизге жардам берүү, колду көтөрүп жооп берүү, тынч отуруу, сабакка көңүл буруушубуз керек). Азаматсыңар балдар, эми ушул алтын эрежени сактап, андан ары сабагыбызды уланталы.

Анда мен силерди үч топко бөлүп алайын:

1-топ: Аралаш сан,

2-топ: Буруш бөлчөк,

3-топ: Дурус бөлчөк.

Жагымдуу маанай.

Балдар сүрөттөрүн тартышат. тарткан сүрөттөрүн көрүшүп күлүшөт,

андан кийин баары мугалимге жылмайышат

Топторго бөлүнүшөт.

Өтүлгөн материал боюнча кыскача фронталдык жана жекече суроо-жооп иштерин жүргүзүү

2 мин

. Нускама берет. Тапшырмаларды текшерет.


Окуучулар жооп тапшырмаларын текшертишет

Практикалык билгичтик, көнүмдөрдү өнүктүрүү жана калыптанды- рууга багытталган түрдүү көнүгүүлөрдү атккаруу

25 мин

Оюн сабак

Балдар биз силер менен Жөнөкөй бөлчөктөрдү көбөйтүү жана бөлүү

деген теманы өткөн сабакта өткөбүз, бүгүн биз бул теманы бышыктоо иретинде кайталап, көнүгүү иштейбиз, сабак оюн түрүндө болот. Анда оюн талаасына чыгалы.

Оюн талаасы

Бабалардан калган сөз

Алтын кумура

Математикалык телефон

Ким ылдам

Сыр сандык

Тапкырлык


  1. Бабалардан калган сөз

Билимдүү болсоң озосуң деген сөздүн ачкычын табуу.


3,4

2,1

2,3

2,1

2,4

1,5

3,5

3,5

3,4

1,2

2,3

3,2

1,2

1,3


1,2

2,7

1,2

3,2

2,8

1,3

1

А

О

ң

Е

Д

2

И

К

Л

М

П

Р

З

У

3

Т

С

Ы

Б

ү

1

2

3

4

5

6

7

8




3,4-Б 2,1-И 2,3-Л 2,1-И 2,4-М 1,5-Д 3,5- ү 3,5- ү 3,4-Б 1,2-О 2,3-Л 3,2-С 1,2-О 1,3-ң

1,2-О 2,7-З 1,2-О 3,2-С 2,8-У 1,3-ң



2.Алтын кумура

Илгери бир заманда бир хан болгон экен. Хан бекитилген алтыны бар кумураны таппай калып.


Жар саламын улуу кичүү баарыңа

Бир заманда мен жоготкон кумура

Ал кумура алтын болчу тапкыла

Табылбаса өлүм турат баарыңа деп жар салат.


Баласы: Хандын каары катуу экен атаке

Уруксат бер мен жарайын кереке.

Атасы: Андай болсо баргын уулум калбагын

Өз элиңе кызмат кылып талбагын

Баласы: Акыл менен кумураны таап келип

Эл ичине алып келем береке.

Атасы: Оомийин теңир жалгап, өркүнүң өссүн.


Тапшырма:

Карточкалар: 1) Дурус бөлчөктөрдү жазып чыккыла


2) Аралаш бөлчөктөрдү жазып чыккыла


3) Буруш бөлчөктөрдү жазып чыккыла


  1. Информатикалык телефон

Төмөнкү мисалдарды аткаргыла

Аралаш сан тобуна:



Буруш бөлчөк тобуна :



Дурус бөлчөк тобуна:


4) Ким ылдам

Кодго айландыруу таблицасы менен Математика сабагы деген сөздү шифирлегиле.




0

1

2

3

4

5

6

7

8

0

А

Б

В

Г

Д

Е

Ё

Ж

З

1

И

К

Л

М

Н

О

П

Р

С

2

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Щ

Ъ

3

Ы

Ь

Э

Ю

Я

-

.

,

?

4

:

;

-

!






5) Сыр сандык

Тапкыч болсоң таап ал

Менин атым сыр сандык

Таба албасаң өзүң бил

Анда болом чыр сандык


А) Жертөөлөгө кирген мышык кантип бир башы менен кирет да, эки башы менен чыгат? (Чычкан менен чыгат)

Б) Эмне дайым өсөт жана кемибейт (адамдын жашы)


6) Тапкырлык

1) Кыргызстандын Баткен областында өсүүчү, сейрек кездешүүчү гүлдүн аты? (Айгүл гүлү)

2) Дүйнөдөгү эң чоң эпос? (Манас)


Кана эмесе денелерибизди жибитип физминутка жасайлы.

Физминутка: Ар бир суроого окуучулар хор менен “Мына мындай!” деп айтып жана жест менен тиешелуу аракеттерди корсотот.

- Кандай жашайсың?

- Кантин басасың?

- Кантип чуркайсың?

- Кантип уктайсың?

- Кантип аласың?

- Кантип ырдайсың?

- Кайтип бейбаштык кыласың?

- Кантип коркутасың?


Сабактын максатын жана күтүлүүчү натыйжаларды талкуулашат жана оюн талаасы таблицасынан каалаган оюндарды тандашат суроолорго жооп беришет берилген тапшырмаларды аткарышат.

Билимдерди жалпылоо жана системалаш-

тыруу

10 мин

Аралаш сан кандай сан?

Буруш бөлчөк деген кандай бөлчөк?

Дурус бөлчөк деген кандай бөлчөк?





суроолорго жооп беришет

Билимдерди бышыктоо жана аларды биринчи жолу колдонуу

мин

3 мин

Балдар бүгүнкү сабак силерге жактыбы? Эмнеси менен жакты?

Бүгүнкү сабакта сүрөт тарттык, коддук таблица менен шифрледик, логикалык суроолорго жооп бердик. Демек биз билимдүү болсок көп жетишкендиктерге жетебиз.




Окуучулар ойлорун айтышат.

Сабактын жыйынтыгын чыгаруу жана үгө тапшырма берүү

2 мин

Формативдүү (калыптандыруучу баалоо) эки жылдыз бир сунуш берет.

Үй тапшырманы доскага жазат. №432,434

Окуучулар Кол менен сигнал беришет бири-бирин баалашат.

Тапшырманы күндөлүккө жазышат.