СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Жүйке жүйесінің маңызы, оның құрылысы және қызметі. Нейронның құрылысы. Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдері.

Категория: Биология

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жүйке жүйесініңмаңызы, оның құрылысы мен қызметі. Нейронның құрылысы. Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімі туралы қысқа мерзімдік жоспар.

Просмотр содержимого документа
«Жүйке жүйесінің маңызы, оның құрылысы және қызметі. Нейронның құрылысы. Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдері.»

Қысқа мерзімдік жоспар. Биология. Бисатова Ғ.Ш.

4 сабақ.

Уақыты:

16. 10. 2014

Сыныбы:

8

Сабақ тақырыбы

Жүйке жүйесінің маңызы, оның құрылысы және қызметі. Нейронның құрылысы. Жүйке жүйесінің орталық және шеткі бөлімдері.

Мақсаты:

Жүйке жүйесінің құрылысы мен қызметін, маңызын түсіну. Жүйке жүйесінің орталық және шеткі деп бөліну себебін білу, оларды айыру.

Оқыту нәтижелері

Оқушылар диалогтік оқыту арқылы жүйке жүйесінің құрылысы мен қызметі туралы мәліметтерді белсенді игереді, материалдан негізгі ойды жинақтай алады.

Әдіс-тәсілдері:

Топтастыру, тірек сызбаларын құру, кеңейтіп жаз, тірек сөздер, негізгі мәліметтер парағын құру, маңызды мәліметтер парағы, бір айналым сөйлесу, презентациялау

Сабақтың түрі:

Жаңа материалды түсіну

Көрнекі құралдар:

Негізгі ресурстар:

Электрондық оқулық, Биология оқулығы, А-4 қағаздары, фломастерлер, АКТ

Негізгі идеялар:

Жүйке жүйесі барлық мүшелер жүйесінің басқарушысы

Қамтылған модульдер

АКТ. ОМОЖТ, СТОҮ, ОүБжОБ, ТжДБО. ОЖЕСО, ОБжК.





Сабақ барысы

Кезеңдері, уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ұйымдастыру

кезеңі (1мин)

Атомдар мен молекулалар ойыны бойынша топқа бөлу, жапсырма қағаздар тарату, парақтар беру.

Өз тобына отырып, топ ережесін қабылдайды, бір-біріне жағымды тілектер айтады.


Үй тапсырмасы (5мин)

Алдын ала оқушылардың шығармашылығына байланысты берілген тапсырмалар бойынша әр оқушы өз презентацияларын немесе бейнекөріністерін жариялайды, баяндама, хабарламаларымен таныстырады.





Жұмыс тәртібімен таныстыру, уақытты белгілеу, қажет болғанда материалдарға түсінік беріп, оқушыға қолдау, көмек көрсету





Әр топтан алдын ала берілген тапсырма бойынша дайындалып келген оқушылар шығып өз жұмыстарымен таныстырады,



Белсенді оқушылардың жұмыстары мадақталады, оларға қолдау көрсетіледі, марапатталады

Жаңа сабаққа

дайындық (1мин)

Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру, табыс критерийін белгілеу.

Тақырыпты жазады,

т.к. санмен белгілеу.


Жаңа сабақ (25 мин)

№1- қадам.

Жүйке жүйесі туралы топтастыру жасау ұсынылады

№2 қадам.

Жүйке жүйесінің құрылысы туралы тірек-сызба құру үшін деңгейлік тапсырмалар беріледі

№3 қадам.

Топтарға тапсырмалар тарату,

1-топ: жүйке жүйесінің құрылысы, нейрондар мен жүйкелердің түрлері, қызметі

2-топ: жүйке жүйесінің маңызы

3-топ: рефлекс, рефлекстік доға

4-топ: мәтінннің негізгі ұғымдарын теріп жаз, түсінік бер; топ ішінде рөлдерді бөліп беру

топ басшысы, хатшы, баяндамашы, бақылаушылар

№4 қадам.

Әр оқушының өз рөлін дұрыс атқаруын қадағалау, бағыт-бағдар беру, көмектесу

№5 қадам.

Парақтар таратады.

Маңызды мәліметтерді жапсыру

№6 қадам.

Жүйке жүйесінің құрылысы, маңызы туралы бейнекөріністер көрсету, әр түрлі ағзалардың жүйке жүйесінің құрылыс және қызмет ерекшеліктері туралы


№1- қадам

Өз білетіндері мен жаңа танысқан білімдерін қолдана отырып ассоциация жасайды

№2-қадам.

Тірек-сызбаны құрады, өз ойларын ортаға салады, дәлелдемелермен негіздейді





№3 қадам.













Берілген тапсырманы орындайды, әр оқушы өзінің рөлін атқарады







№4 қадам.Баяндамашы, хатшы, бақылаушылар топтан топқа ауысып, өз материалдарын баяндайды, басқа топ мүшелерінің сұрақтарын, ойлары мен пікірлерін жазып алады да, өз топтарында талқыға салады.



№5 қадам.

Өз жұмыстарын іледі

Өздеріне ұнаған жұмысты стикермен белгілейді.

№6 қадам.

Өздеріне түртіп алады, естеріне сақтайды, өз білетіндерін еске түсіріп жинақтайды, салыстырады,






Жеке оқушылардың жұмыстары формативті жұлдызшамен бағаланады











Топ бойынша бағалау, топ басшысы бағалау парағын толтырып отырады.













































Ең көп стикер жиналған топ марапатталады. (жұлдызша беру)

Бекіту (5минут)

«Мен саған, сен маған» әдісін түсіндіру

10 сұрақтан тұратын тестіні активтақтадан көрсету, дұрыс жауаптары мен бағалау шкаласын беру

Оқушылар бір-біріне жаңа сабаққа орай сұрақтар қояды, жауап береді.

Тест сұрақтарына жауап беру

Бірін-бірі бағалайды



Жұптар дайын жауаппен бірін-бірі бағалайды

Рефлексия

Мұғалім бағалауды ұсынады.

Оқушылар сабақтың ұнаған, ұнамағанын басбармақ арқылы білдіреді

Басбармақ

Бағалау

Жиынтық баға



Үй тапсырмасы

Параграф 13.

Қайталау.Мәтінге 10 сұрақ жауаптарымен даярлау.

Күнделікке жазу.