СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Жусуп Мамай жонундо

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Жусуп Мамай жонундо»

Сабактын темасы: Жусуп Мамай (1918-2014)

Сабактын максаты:

-Манасчы Жусуп Мамай тууралуу кыскача тушундурмо беруу

-Жусуп Мамайдын “Манас”айтуучулугу,ыкмасы жонундо окуучуларга кенири тушунук беруу менен манас аткаруучулук онорун тушуно билууго тарбиялоо

-Окуучулардын манас айтуучулук ой жугуртуусун онуктуруу

Корсоткучтор:

-Манасчы Жусуп Мамай тууралуу кыскача маалымат алышса

-Окуучулар манас айтуучулук ой жугуртуусун онуктуро алышса

Сабактын жабдылышы:

-Элдик музыкалык аспаптар (комуз,ооз комуз)

-Слайддар,видио,аудио,жазылмалар

Сабактын журушу:

М.”Манас”эпосу коломдуу келген,дуйнодо тендеши жок байыркы улуу баатырдык эпос болуп эсептелет.

М.”Манас”эпосу жонундо киминер айтып бере аласынар? ”Манас”эпосун кимдер айтышкан? (Окуучулар мугалимдин жардамы менен суроого жооп беришет)

-М: “Манасты” токмолук жол менен манасчылар айтып келишкен.(Манас айтуучулук онору жана манасчы Жусуп Мамай жонундо айтып беруу.Алар жонундо окуучулардын ой толгоолору жана тушунуктору боюнча суроолор,баарлашуулар болот). Музыка уктуруу: “Каныкейдин жомогу”эпосунан узунду (Саякбайдын айтуусунда).

М.Силер кайсы манасчынын аткаруусунда узунду уктунар? Бул узундудо эмнелер жонундо айтылып жатат.(Окуучулар мугалиминен бирдике жогоруда берилген суроолорго жооп беришет). Ырдоо.”Каныкейдин жомогу” (узунду),Саякбайдын айтуусунда. М.”Манастын” ыр саптарынан кандай тушунук алдынар? Обону жактыбы? Окуучулар мугалим менен бирдикте жогоруда берилген суроолор:

1.”Манас”эпосу канча болумдон турат? 2. “Семетейди” кимдер айтат) 3.Силер “Семетей” эпосунан узундуну кимдин айтуусунда айтып бере аласынар?

Уйго тапшырма:

“Семетейден”узундулорду окуп,семетейдин айтуусун угуп мазмунун кыскача айтып беруу. “Каныкейдин жомогун” (узунду) жаттап айтуу. Музыкалык коштошуу (музыка мугалимдин тандоосу боюнча).