СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу

Категория: Физика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мұғалімдер сабақтарда пайдалану үшін. Жылдамдықжәне орташа жылдамдықты есептеу туралы

Просмотр содержимого документа
«Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу»


Пән:физика

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты жөні:

Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:


Сабақ тақырыбы

Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу

Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме)

7.2.1.4 – қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын есептеу

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар істей алады:Қозғалысқа сипаттама береді,орташа жылдамдық анықтамасына сәйкес формулалармен есептер шығара алады



Көптеген оқушылар істей алады:Қозғалысты салыстырады,қозғалыс жыдамдығымен орташа жылдамдығын есептеу өрнектерін ажырата алады.



Кейбір оқушылар істей алады:Қозғалыс жылдамдығы мен орташа жылдамдыққа күнделікті өмірден мысал келтіріп, оның есептелуін нақтылайды


Бағалау критериі

- қозғалыстағы дененің жылдамдығына есептер шығара алады

- орташа жылдамдығын есептеуформуласын қолдана алады

- қозғалыс жылдамдығы мен орташа жылдамдыққа берілген мысалдарды есептеуді жүйелі түрде орындай алады


Тілдік мақсаттар


Тақырыптағы термин сөздерге сипаттама бере алады

Құндылықтарды дарыту




Қарым-қатнас жасау қабілеті сын тұрғысынан ойлау Ұлттық кауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік , өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы

Пән аралық байланыс

Информатика(PowerPointпрограммасымен жұмыс)

Математика амалдар аркылы

АКТ-ны қолдану дағдылары

PowerPointпрограммасында қозғалысты бейнелейді. Электронды оқулық

Алдынғы білім


Бірқалыпты және бір қалыпты емес қозғалыстар

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Уақыты

Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет)



Мұғалім

Оқушы

Ресурстар

Сабақтың басы

«Жұмбақтар шешу» арқылы топқа бөлу

5 мин

1.Оқушыларға шаттық шеңберін құрғызады,

жұмбақтар арқылы 3 топқа бөледі.

1-жұмбақ.

Жердің жүзін шарлайсың,

Онсыз еш жерге бармайсың.

Көлікпен де, жаяу да,

Саралайсың, таңдайсың.

2- жұмбақ.

Көп болса, асықпайсың,

Мезеттен қашықтайсың.

Асықсаң аз болады,

Табасың мұны қайсың?

3- жұмбақ.

Қозғалыста сипаттар шапшаңдықты,

Тағы да бір белгісіз шама шықты.

Ол болмаса денелер қозғалмайды,

Шешеді бұл жұмбақты қандай мықты?





1.Оқушылар шаттық шеңберін жасап, жұмбақтар бойынша топқа бөлінеді.





уақыт





Жылдамдық



1 топ –жылдамдық

2 топ – жол

3 топ - уакыт

жол

Суреттер, слайд, бор



«Сұрақтар сандығы»

Арқылы алдынғы сабақты сурау.


2 мин

а)Бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар дегеніміз не?

б)оны қай жерлерде қолданамыз?

в)Алдынғы өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қойады.

2тапсырма:Жылдамдық ұғымын қалай түсінеміз



Өз пікірлерін ұсынады, айтады Оқушылар өз ойларын жан-жақтама айтады осыдан үй тапсырмасы ашылады

Сурет слайд такта

Сабақтың ортасы

«Стоп кадр»әдісі



5мин

Видео көрсету арқылы оқушыларға сұрақ қояды



Оқушылар өз ойларын айтады,мысалдар келтіреді





Видео ролик



Бұрыштар тәсілі

5 мин

Бағалау әдісін корсетеміноқушыларға сұрақ ұсынады,және мүмкін төрт жауабын сыныптың төрт бұрыншына орналастырады

Оқушылар дұрыс деген жауаптың қасына барып тұрады таңдаған жауаптарын топтық жұмыста тұжырымдайды

Және өздерінің көз қарастарын дәлелдейді

Қима қағаздар

Мұғалімнің шолуы

Формулалар кестесі

3 мин

Керекті формулаларға сілтеме жасайды

Жаңаұғымдар

v

s

t

Жылдамдық

V=s/t



Орташа жылдамдық

V=s1+s2



Өлшем бірліктер

М,с

м

С


Формулардың физикалық мағынасын ашады

Формулалар кестесі



«Деңгейлік тапсырма»

(саралап оқыту)

6мин

Күрделілігі үш түрлі денгейдегі есептер беру.

А)Велосипедші 3 сағатта 20 км/сағ жылдамдықпен қанша километр жол жүрді?

В) Поездға асыққан жолаушы бірінші сағатта 3,5 км жүргеннен кейін, осы жылдамдықпен жүре берсе поездға 1 сағат кешігетінін есептеп білді. Ол қалған жолды 5 км/сағ жылдамдықпен жүріп отырып, поездға 30 минут ерте келді. Жолаушы қанша километр жүрген?

С) Велосипедші 30 км аралықты жүруі керек еді. Ол белгіленген мерзімнен 3 минут кеш шыққандықтан жылдамдығы 1 км/сағ арттырып, баратын жеріне дәл уақытында келді. Велосипедшіқандайжылдамдықпенжүрді.




мүмкіндігіне,қабілетіне қарай орындайды.









Жауабы: 60км

Жауабы: 21 км

Жауабы: 25 км/сағ




Тақтада деңгейлік тапсырма жазылған


Есептер шығару

8 мин

Жылдамдыққа байланысты есептер беремін.

1 есеп. 7м/с жылдамдықпен жүгірген спортшы 14 секундта неше метр жүгіріп өтеді?

2 есеп. Ит 15м/с жылдамдықпен жүгіреді. 8 секундта неше метр қашықтықты жүгіріп өтеді

3 есеп. Автобус 68км/сағ жылдамдықпен 4 сағат жүрді. Осы уақытта қанша километр қашықтықты жүреді?

4 есеп. Саяхатшы 10минутта 92 м/м жылдамдықпен неше метр жол жүреді?

5 есеп. Спорт машинасымен жарысушы тасжолда 78км/сағ жылдамдықпен қозғалады. Ол 2 сағатта қандай қашықтықты жүріп өтеді?

6 есеп. Велосипедші 2 сағатта 45 км/сағ жылдамдықпен неше километр жүреді?

7 есеп. Мотоциклші 30км/сағ жылдамдықпен 5 сағатта неше километр жүреді?

8 есеп. Жеңіл машина 35 км/сағ жылдамдықпен 2 сағатта неше километр жүреді?







Есептерді оқушылар жеке шығарады,бір –бірінікін тексереді,бөліседі





1 жауабы: (98м)

2 жауабы: .(120м)

3 жауабы: (272км)

4 жауабы: (920м)

5 жауабы: (156км)

6 жауабы: (90 км)

7 жауабы: (150 км)

8 жауабы: (70 км)

Дәптер,қалам,тақта,бор,оқулық

Бағалау



Бағалау критерилері:

- қозғалыстағы дененің жылдамдығына есептер шығара алады

- орташа жылдамдығын есептеуформуласын қолдана алады

- қозғалыс жылдамдығы мен орташа жылдамдыққа берілген мысалдарды есептеуді жүйелі түрде орындай алады



Дескриптор

Жылдамдықтың анықтамасын сипаттап беру

Жылдамдықтың ғылыми анықтамасын жазу

Оқушы оймен ғылыми анықтаманың ерекшелігін салыстыру

Есепке алгоритм құру

Есепке қажетті формуланы анықтау

Есептер шығару үшін формулаға мәндерін қою

Есептерді жазып көрсету



Есептер жинагы

(Бағалау)


2мин

Табыс критерийлерін топтағы оқушыларға таратып беремін

Оқушылар осы табыс критерийлері бойынша бірін-бірі смайликтер арқылы бағалайды.

смайликтер

Сабақтың аяғы

«Бір минут әдісі»

3 мин

Оқушыларға сұрақ қояды

Оқушылар кезек бойынша бір минут ішінде тоқтаусыз,қайталаусыз,қатесыз сойлейді



Үй тапсырмасы

1 мин

Өздерінің күнделікті мектеп пен үй арасындағы жылдамдықтарын есептеп келеді

Үй жұмысын күнделікке тіркеу

Күнделік

Дифференциация – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау



















Сабақ бойынша рефлексия

Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге?


Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз.


Жалпы бағалау



Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек?









Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!