СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

1-сынып Жаратылыстану, ҚМЖ. "Жабайы және мәдени өсімдіктерге күтім жасау"

Нажмите, чтобы узнать подробности

№5

Бөлім/бөлімше

Жанды табиғат/ 2.1 Өсімдіктер

Педагогтің аты-жөні

Кушукбаева Динара Жабайхановна

Күні

 

Сыныбы: 1

Қатысушыларсаны:   Қатыспағандарсаны:

Сабақтың тақырыбы

Жабайы және мәдени өсімдіктерге күтім жасау

 

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.2.1.3 жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді ажырату;

1.2.1.5 мәдени өсімдіктерге күтім жасау жолдарын сипаттау

Сабақтың мақсаты

жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді ажырату, мәдени өсімдіктерге күтім жасауды үйренеді

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

«Кел ойланайық»

  • Суретке назар аудар. Себеттегі өнімдер қайдан келді? Олардың өсуіне кімдер еңбексіңірді?
  • Анамызға көгөніс сорпасын дайындауғакөмектесеміз.

Сынып тақтасына ілінген көгөністер мен жемістердің арасынан қажетті көгөністерді жинақтау үшін жұмбақтар жасырады.

 

  1. Тiгiп алып көк шатыр, Қызыл-күрең допжатыр.

(Қызылша)

 

  1. Бұл не деген көп киім, Жетпіс қабат көп киім? Жаңбыр одан өтпейді, Қабат-қабат тоныбар,

Мұғалімнің жасырған жұмбақтарын шешеді.

 

Жұмбақтың шешуін тауып, ойын дәлелдейді.

  • Қызылшаның түсі қызыл. Сабағы жер бетінде, жемісі топырақтың астында болады.
  • Орамжапырақтың жапырақтары өте көп болады. Үстіне киген қабат-қабат тоны барсекілді.

 

 

 

Ас бөлмедегі тамақ пісіруге қажетті көгөністердің қайдан келгені туралы ой қозғайды. Бақша

ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері арқылы жүзег

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалауға ұсынылатын смайлик үлгілері

 

 

 

Жемістер, көгөністер

Просмотр содержимого документа
«1-сынып Жаратылыстану, ҚМЖ. "Жабайы және мәдени өсімдіктерге күтім жасау"»

№5

Бөлім/бөлімше

Жанды табиғат/ 2.1 Өсімдіктер

Педагогтің аты-жөні

Кушукбаева Динара Жабайхановна

Күні


Сыныбы: 1

Қатысушыларсаны: Қатыспағандарсаны:

Сабақтың тақырыбы

Жабайы және мәдени өсімдіктерге күтім жасау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.2.1.3 жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді ажырату;

1.2.1.5 мәдени өсімдіктерге күтім жасау жолдарын сипаттау

Сабақтың мақсаты

жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді ажырату, мәдени өсімдіктерге күтім жасауды үйренеді

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

«Кел ойланайық»

  • Суретке назар аудар. Себеттегі өнімдер қайдан келді? Олардың өсуіне кімдер еңбексіңірді?

  • Анамызға көгөніс сорпасын дайындауғакөмектесеміз.

Сынып тақтасына ілінген көгөністер мен жемістердің арасынан қажетті көгөністерді жинақтау үшін жұмбақтар жасырады.


  1. Тiгiп алып көк шатыр, Қызыл-күрең допжатыр.

(Қызылша)


  1. Бұл не деген көп киім, Жетпіс қабат көп киім? Жаңбыр одан өтпейді, Қабат-қабат тоныбар,

Мұғалімнің жасырған жұмбақтарын шешеді.


Жұмбақтың шешуін тауып, ойын дәлелдейді.

  • Қызылшаның түсі қызыл. Сабағы жер бетінде, жемісі топырақтың астында болады.

  • Орамжапырақтың жапырақтары өте көп болады. Үстіне киген қабат-қабат тоны барсекілді.




Ас бөлмедегі тамақ пісіруге қажетті көгөністердің қайдан келгені туралы ой қозғайды. Бақша

ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері арқылы жүзег










Бағалауға ұсынылатын смайлик үлгілері




Жемістер, көгөністер


Түймелеуге жетпейді.

(Орамжапырақ)


  1. Қалың киімді ұнатады, Шешіндірсеңжылатады.

(Пияз)

  1. Жер астында жез қазық, Жеуге болар асқазық.

(Сәбіз)

дақылдары туралы өз білімдерін

ҚБ:



ортаға салып, талқылайды.

оқушылардың өз ойын дәлелдеуге ұсынған ұтымды ақпараттары көгөніс смайлдарымен бағаланады.

Дескриптор:


  • өсімдіктің атын атайды;

  • өсімдіктің бақшада өсетінін анықтайды;

  • бақша


өсімдіктерінен


дайындайтын тағамды


атайды.

Сабақтың ортасы

«Білгенің жөн»

– Адам өз қажеттілігі үшін өсімдіктерді өсіреді. Оларға күтім жасайды. Өсімдіктерге су құяды.

Топырағын қопсытады.

Тыңайтқыштар себеді. Адам күтімімен өсірілетін өсімдіктерді мәдени өсімдіктер дейді.


Мәдени өсімдіктер


Бақ,бақша Егістікдақылы

Бақ пен бақшаның өнімдерін ажырату арқылы көгөністердің бақшада, жемістердің бақта өсетінін анықтайды.





– Жеміс ағаштарын бағбан күтіп баптайды.



ҚБ: мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды

«Фигуралар» әдісі арқылы бағалайды. Жұлдызша

«Жарайсың!».

Тіктөртбұрыш

«Жақсы!».

Үшбұрыш




«Талпын!»



– Жеміс ағаштарын кім күтіпбаптайды?

Ы.Алтынсариннің «Бақша ағаштары» әңгімесін оқып беругеболады.

Ондағы адамның күтіп баптаған ағашының қалай өсетінітуралы

негізгі ойды анықтауға болады.

Жабайы өсімдіктер табиғатта өздігінен өседі. Бұл өсімдіктерге адам күтім жасамайды. Олар орман, тоғай, айдындарда, дала мен алаңқайларда өседі.

Мәтінмен жұмыс істейді:

  • екі түрлі ағашты салыстырады;

  • ағаштың неліктен қисық өскенін талқылайды;

  • ағаштың қалайша түзу өскенін талқылайды.

«Қайсысы қайда өседі?» дидактикалық ойыны

Алған карточкаларындағы бау-бақша өнімдері бейнеленген суреттерден олардың қайда өсетінін анықтайды. Карточкасында бақшада өсетін өсімдіктің суреті бар балалар тақтаға шығады. Суреттерді БАҚША деген жазудың астына магниттермен бекітеді. Жеміс ағаштарының өнімін ЖЕМІС БАҒЫ-наорналастырады.









Карточкалар


«Бақша», «Жеміс бағы» сөздері жазылған карточкалар


«Тәжірибе жасайық»

Оқушыларды бөлме өсімдігіне күтім жасаумен таныстыру.

Бөлменің бір өсімдігін таңдап алып, өсімдіктің қай тобына (ағаш, бұта, шөп) жататынын анықтау.

  • Өсімдіктің тамыры қайда орналасқан?

  • Өсімдіктің сабағықандай?

  • Өсімдіктің жапырағықандай?

Тәжірибелік жұмыс

Оқушылар сыныптағы бөлме өсімдігінің топырағын қопсыту, су құю, жапырақтарын еппен, ылғал шүберекпен сүрту жұмыстарын жүргізеді.




Қазіргі заманда мәдени өсімдіктерді өсіріп, гүлшоқтарын дайындайтын мамандық иесі туралы әңгіме жүргізіледі.

Жетелеу сұрақтары:

  • Неліктен мерекелерде гүлшоғы ұсынылады?

  • Гүлшоғын кімдайындайды?

  • Гүлшоғын қалайдайындайды?





  • Мерекелерде адамдардың көңілін көтеру, құрметтеу үшін гүлшоқтарын сыйлайды. Гүлшоқтарын арнайы гүл өсіріп және оны сататын адамдар дайындайды.

  • Қазір арнайы жылыжайларда түрлі гүлдерөсіріледі.




«Салыстырайық»

Оқулықтағы берілген суретпен жұмыс

Оқушылар бөлме өсімдігіне суды тәжірибелік жұмыста қалай құйғанын еске түсіреді.

Нұсқаулықты қайталайды, суды дұрыс құйған қыздың суретін анықтайды.




Дәптермен жұмыс

  1. Қайсысы қайда өседі? Сәйкестендіру тапсырмасынорындау.

  2. Ең алдымен, содан кейін не болғанын (ретін) анықта. Суреттерге реттік санынжаз.

Дәптердегі тапсырманы орындайды.

Екінші тапсырма бойынша сюжетті суреттегі оқиғаны реті бойынша айтып, мазмұндау жұмысын жасайды.


Оқушылар сюжетті сурет мазмұнына қарай отырып өсімдіктердің өсу кезеңдерін цифрмен белгілейді.

«Өзіңді тексер» тапсырмасы бойынша өсімдіктер тарауынан алған білімдерін нақтылау үшін тест тапсырмаларын орындайды.

Әр оқушы дәптер жиектемесіндегі өзіндік бағалауды орындайды.

– оқиға ретін анықтап, реті бойынша мазмұндай алады.


– оқиға ретін анықтайды, реті бойынша мазмұндауда қиналады.





Тірек сөздермен жұмыс

Мәдени өсімдік, жабайы өсімдік, тыңайтқыш, арамшөп

Сұрақтарға жауап береді:

– Мәдени өсімдіктер адамның күтімімен өсіріледі.




  • Адам күтімімен өсірілетін өсімдіктер қалайаталады?

  • Адам қандай өсімдіктерге күтім жасамайды?

  • Мәдени өсімдіктер қайдаөседі?

  • Адам жабайы өсімдіктерге күтім жасамайды, олар өздігіненөседі.

  • Мәдени өсімдіктер бау-бақшада өседі.



Рефлексия

Сабақтың соңында «Жемістер мен көгөністерді ата» пантомимо ойынынұйымдастыру.

Ортаға кезекпен бірнеше оқушыны шақырып, оларға басқа оқушылар көре алмайтындай етіп жеміс-жидектердің суреттерін көрсету.

Ортаға шыққан оқушы мұғалім тек өзіне

Оқушылардың

Сабақ соңында


көрсеткен жемісті не көгөністі қалай

рефлексиясын

оқушылардың


жейтінін қимылмен көрсетеді, ал басқа

сараптайды.

жинаған смайлдары


оқушылар оның ненікөрсетіп


саналып, бағаланады.


тұрғанын табады.


Көп смайл жинаған


Оқушылар жауапты қол шапалақтау арқылы білдіре алады:


оқушының өз

смайлдарын


  • алма – 1 рет қолшапалақтау;


достарына беріп, тілек


  • орамжапырақ – 2 рет қол шапалақтау.


айтуын

ұйымдастыруға болады.