Клас: 4
Тема: Змінювання іменників за числами
Мета: навчальна: поглибити знання учнів про іменник, а саме про категорію числа; вчити змінювати іменники за числами, продовжувати формувати вміння визначати рід іменників, вправляти у звуко-буквеному розборі та розборі членів речення; познайомити з віршами маловідомої поетеси Гуляйполя Ірини Іваненко;
розвивальна - розвивати вміння працювати самостійно, робити висновки та доводити свою думку;
виховна - виховувати любов до мови, старанність та акуратність; любов до поетичного слова.
Обладнання: комп'ютер, презентація для учнів, гра, хмарка тегів.
Хід уроку
І. Самовизначення до діяльності (4 хв)
1. Запис дати в зошиті.
2. Хвилинка каліграфії.
Сьогодні я познайомлю вас з віршами Гуляйпільської поетеси Ірини Іваненко. Та спочатку декілька слів про неї: народилася 9 лютого 1961 року в м Гуляйполі. Відвідувала дитячий садок "Веселку", школу №5. Мріяла з дитинства стати вчителем. Перший свій вірш написала в 10 років. Ірина Іваненко – це бабуся вашої однокласниці Тіни Дейнеги.
Послухайте вірш «Коло річки недалечко»:
Коло річки недалечко
Є гарнесенький лужок,
А в очереті є й гніздечко
Там багато ще й стежок.
А із краю і до краю
Річка Гайчур проплива.
Це краса земного раю,
Це незвідані дива.
Навкруги небесна тиша,
Сонця довгі промінці.
Вітерець у спину диха,
Під ногами камінці.
Через нашу знану річку
Збудували вже й місток,
Мов хто кинув гарну стрічку
Для дорослих і діток.
Чи сподобався вам вірш?
Про яку річку йде мова у вірші? (Гайчур)
Отже, сьогодні на каліграфічній хвилинці ми пропишемо слово Гайчур.
Назвіть іменники, які вжиті в однині: річка, лужок, очерет, гніздечко, край, краса, рай, тиша, сонце, вітерець, спина, місток, стрічка.
Назвіть іменники, які вжиті в множині: стежки, дива, промінці, камінці, дорослі, діти.
Подивіться на них та спробуйте визначити тему уроку (число іменників).
На вашу думку, над чим будемо працювати сьогодні на уроці? (Над змінюванням іменників за числами).
ІІ. Мотивація навчальної діяльності (3 хв)
Діти, скажіть, а для чого нам потрібно вміти змінювати іменники за числами (Щоб вміти правильно і красиво висловити думку)
Я пропоную впевнитися в цьому.
Робота над деформованим текстом.
Щойно ми говорили про нашу малу Батьківщину – Гуляйполе з річкою Гайчур, а тепер зверніть увагу на запис про нашу велику Батьківщину Україну.
Уважно прочитайте його.
Чи згодні ви, що це текст? Доведіть свою думку.
Чи все вам у ньому подобається?
Україна завжди славилася своєю кухнею. Її (страва) знані далеко за межами країни. Усім відомі українські (борщ), (галушка), (вареник), (корж), (калач), (гречаник). У багатьох стравах вдало сполучаються овочі та м’ясо. Смачні (голубець) з м’ясом, (перець), фаршировані рисом і м’ясом. Особливо смачні й корисні страви з грибами.
Україна завжди славилася своєю кухнею. Її страви знані далеко за межами країни. Усім відомі українські борщі, галушки, вареники, коржі, калачі, гречаники. У багатьох стравах вдало сполучаються овочі та м’ясо. Смачні голубці з м’ясом, перці, фаршировані рисом і м’ясом. Особливо смачні й корисні страви з грибами.
ІІІ. Визначення теми уроку та постановка задач (1 хв)
Як ви гадаєте, над чим будемо працювати на уроці? (Ми будемо працювати над числом іменників.)
На яку роботу ви очікуєте?
Як ви думаєте, що таке однина? (Однина означає, що названий предмет мислиться як один з якогось класу однорідних предметів.)
На що вказує множина предметів? (Множина вказує на два, три і більше однорідних предметів.)
Іменники мають число чи змінюються за числами?
Для чого нам потрібно вміти змінювати іменники за числами? (Щоб наше мовлення було правильним, точним, красивим.)
ІV. Узагальнення й систематизація найважливіших теоретичних відомостей ( 16 хв)
Узагальнювальна бесіда
кухня – кухні;
страва – страви;
межа – межі;
країна – країни;
борщ – борщі;
галушка – галушки;
вареник – вареники;
корж – коржі;
калач – калачі;
гречаник – гречаники;
овоч – овочі;
м’ясо - ?;
голубець – голубці;
перець – перці;
рис - ?;
гриб – гриби.
Що ви можете сказати щодо слів: м’со та рис?
У якому числі вони стоять?
Чи можна їх вжити в множині?
Зробимо висновок: іменники мають число чи змінюються за числами?
Іменники змінюються за числами.
Чи є такі іменники, які неможливо вжити в множині?
Наведіть приклад з тексту: м’ясо, рис.
Чи є такі іменники, які неможливо вжиті в однині?
Наведіть приклади: ножиці, двері.
Списування тексту із завданням
Запишіть, будь ласка, відредагований текст та виконайте завдання: укажіть рід виділених іменників у словах: кухня (ж.р.), країна (ж.р.), м’ясо (с.р.), рисом (ч.р.).
Робота з уривком вірша
- Прочитайте уривок з вірша Ірини Іваненко:
І сьогодні, і завтра, і через рік
Світ не зникне-він буде сіяти.
Але знаєш, в людини короткий вік
І це треба завжди пам’ятати.
- Як думаєте, що хотіла сказати Ірина Іваненко у цих рядках? (Що життя надто коротке для злості та поганих вчинків. Треба робити людям добро та цінувати кожну хвилину свого життя.)
- Поясніть правопис виділеного слова: пам’ятати. (Апостроф ставиться перед я, ю, є, ї після літер, що позначають губні тверді приголосні звуки б, п, в, м, ф)
- Зробіть звуко-буквений аналіз цього слова.
Пам’ятати [п а/ м й а/ т `а /т и] – 9 зв., 8 б., 4 скл.
приг. [п, м, й, т, т]
дзв. [м, й]
гл. [п, т, т]
гол. [а, а, а]
-Чому звуків більше, ніж букв? (Буква я після апострофа позначає два звука [й, а]).
У саду моєму яблуні розквітли,
Наче наречені, в білому стоять.
Навкруги засяяло яблуневе світло,
Сонячні промінчики поряд мерехтять.
- Зробіть звуко-буквений аналіз виділеного слова.
Поряд [п `о / р' а д] -5 зв., 5 б., 2 скл.
приг. [п, р', д]
дзв. [ р', д]
гл. [п]
гол. [о, а]
- Чому кількість звуків і букв у цьому слові однакова? (буква я пом’якшує попередній приголосний [р'] та позначає звук [а] ).
Гра «Число іменників» http://LearningApps.org/display?v=p9tcx7po316
Фізкультхвилинка
V. Комплексні вправи (на доведення правильності виконання дій, розумових операцій) (7хв)
Робота за вправою 111 (ст. 53)
- Прочитайте текст.
- Випишіть іменники, які вжиті в множині (Лісах, просіках, балочках, суниці, чорниці, ягоди, кущів, кошики, вареники, пироги, пампушки)
- Поставте їх у форму однини (Ліс, просіка, балочка, суниця, чорниця, ягода, кущ, кошик, вареник, пиріг, пампушка.)
- Запишіть.
- Випишіть речення, яке відповідає схемі (Надходила ягідна пора.)



-Випишіть речення з однорідними підметами. Підкресліть головні члени речення. (У навколишніх лісах, просіках і балочках достигали суниці, чорниці й малина.)
- Зробіть звуко-буквений аналіз виділеного слова:
Ягоди [й `а/ г о/ д и] -6 зв.,5 б., 3 скл.
приг. [й, г, д]
дзв. [й, г, д ]
гл. [немає]
гол. [а, о]
-Чому звуків більше, ніж букв? (Буква я на початку слова позначає два звука [й, а]).
VІ.Оцінювання учнів (1,5 хв)
VIІ. Домашнє завдання (1,5 хв)
Запис на дошці вчителем та у щоденниках учнями:
Повторити правило про іменник.
Виконати вправу 112 на сторінці 54 (написати текст-розповідь «Корисні овочі», використовуючи в тексті іменники в однині й множині).
VIІІ. Релаксація (1хв)
Що взнали нового? (Що є іменники, що вживаються тільки в однині та іменники, що вживаються тільки в множині)
Так яка частина мови називається іменником? (хмарка тегів http://worditout.com/word-cloud/1772755 )
Іменники змінюються за числами?
Чи є такі іменники, які неможливо вжити в множині?
Чи є іменники, які неможливо вжити в однині?
- Для чого треба вміти правильно змінювати іменники?
- Яке завдання видалося складним?
- Наостанок хочеться зачитати такі рядки з вірша Ірини Іваненко:
Я слова любові квіточками вишию,
А в нічному сяйві тихо їх шепну.
На душі так радісно, і я вільно дихаю,
Переможно стріну ще одну весну.
Відділ освіти, молоді та спорту Гуляйпільської районної державної адміністрації
Авторський урок
української мови
з використанням
інтерактивних технологій
та мультимедійних засобів
Змінювання іменників за числами
( 4 клас)
Підготувала
вчитель початкових класів
Комунального закладу
« Гуляйпільська
загальноосвітня школа
І – ІІІ ступенів № 1»
Гуляйпільської районної ради
Смола Лілія Іванівна
м. Гуляйполе, 2016