СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

5-орус класстарында кыргыз тилинен текст менен иштөө

Нажмите, чтобы узнать подробности

Орус тилдүү мектептеги кыргыз тилин окутуу

Просмотр содержимого документа
«5-орус класстарында кыргыз тилинен текст менен иштөө»

Күнү: 11.03.2020

Класс: 5-в Предмет: кыргыз тили

Сабактын темасы:

Текст менен иштөө

Сабактын максаттары:а)билим берүүчү

Текст түзө алышат, текст боюнча суроолорду тузө алышат;

Б)өнүктүрүүчү

Кыргыз тилиндеги сүйлөө кеби өнүгөт, ой чабыты кеңеет;

В)тарбиялоочу

Кыргыз тилин сыйлоого, бири-бирин уга билүүгө тарбияланышат;

Сабакта колдонулуучу усулдар:

Жупташып иштөө

Сабактын тиби:

Стандарттык сабак

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар:

Текст

Предмет аралык байланыштар:

Орус тили

Негизги компетенттүүлүктөр

Предметтик компетенттүүлүктөр

1.Маалыматтык

2.Социалдык -коммуникативдик

3.Өзүн –өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү

1.Тилдик

Кыргыз тилинде текст түзүүдө туруктуу созайкаштарын, коркөм соз каражаттарын колдоно алышат;


Тилдик бирдиктерди жазууда, оозеки кепте колодно алышат;

Кыргыз тилинин адабий нормасында сүйлөйт, сабаттуу жазат

Башкаларды уга билет жана өз оюн так билдире алат

2.Кептик

Сүйлөө коммуникативдик көндүмдөрү өнүгөт;

3.Социо -маданий

Сүйлөө, жазуу маалында өлкө анын маданияты, каада-салты жөнүндө камтуу көндүмдөрү калыптанат

Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Убакыт(мин)

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Окуучуларда катыптануучу компетенттүүлүктө

баалоо

НК

ПК

1

Мотивация (шыктандыруу)

2-3

1.Окуучуларды толуктоо

2.Жагымдуу маанай түзүү

3.

1. Сабакка келбеген окуучуларды тактоога жардам беришет.

2. Жагымдуу маанай тузүугө өз салымдарын кошуп, сунуш киргизишет;




2

Өтүлгөн теманы кайталоо

(үй тапшырмасын бышыктоо)

5-

8

1.Үй тапшырмасын текшерүү

2.Өтүлгөн теманы эске түшүрүү

4.Оозеки мисал келтиргилечи...

1.Үйтапшырмаларын көрсөтүшөт;

2.Берилген суроолорго жооп беришет;

НК-2

ПК-3

Оозеки баалоо

3

Теманы жана күтүлүүчү окуу натыйжаларын жарыялоо

5

1.Теманы жарыялоо


1.Мугалимге көңүл бурушат;





4

Жаңы тема боюнча маалыматтарды берүү

5

МЭЭ ЧАРЧАГАНДА

Эске тутуу жөндөмдүлүүгүнүн начарлоосуна ар кандай

кырдаалдар себеп болот. Уйкусуздуктан баштап, тамеки чегүү,

аракечтик жана турмуштук башка кырдаалдар мээнин “иштебей

калуусуна” алып келет. Мындай учурда адамга сөзсүз түрдө

профессионалдуу жардам талап кылынат. Мээни иштетүү үчүн

дайыма машыгууларды өткөрүп, аны туура “азыктандыруу” керек

экендигин ар кимибиз эле биле бербейбиз.

Эң жөнөкөй жана тез таасир берүүчү машыгуу-ыр жаттоо

болуп саналат. Ыр жаттоо балдардын гана иши эмес. Чоң адамдар

дагы дайыма ыр жаттап жүрсө мээнин тез чарчашына жол

бербейт. Мүмкүн болсо башка көп информацияларды, айрыкча

капа кылып, көңүл чөгөрө турган нерселерди сактап, ойлонуп,

капа болуп жүрүүдөн алыс болуу керек. Маанай чөгүп, капа

болуудан мээде картизол аттуу гармон иштелип чыгат, ал эске

тутууну бат эле начарлатып жиберет

  1. Окутуучуга көңүл бурушат;

  2. Өз оюн айта билишет;

НК-1












5

Интерактивдүү көнгүүлөр, сабактын борбордук бөлүгү

15-

20

Жупташып иштөө

  1. Жуптар жогорудагы тексттин негизинде кыскача текст түзүү

  2. 2. Суроо тузүү

  3. 3. Тест тузүү

1.Берилген тапшырманы туура, так аткарууга аракет кылышат;

2.Кептик мүмкүнчүлүктөрү жогорулайт;

3.текст түзө алышат;


НК-2


НК-3


ПК-2

ПК-1

1.Өзүн-өзү баалоо

2.Топто баалоо

3.Авторитардык баалоо

4.Бири-бирин баалоо

6

Сабакты жыйынтыктоо, баалоо

3

1.Өтүлгөн теманы айтуу

2.Ар бир окуучунун ишин белгилөө

3.мыкты аткарылган иштерди баалоо




  1. Өз ниетин билдришет;

  2. Айтылып жаткан темаганы түшүнүп, диалогдорго катыша алышта;



1.Окуучуну эмгегине жараша журналга баалоо

7

Үй-тапшырмасы

2

143-бет,2-көнүгүү

1.Берилген тапшырманы күндөлүккө белгилейт