СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

6 класс Башталгыч курс

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«6 класс Башталгыч курс»

Предметтин аты: География

Өтүлгөн мөөнөтү

Классы

«БЕКИТЕМИН»

ОББ:

Планды түзгөн:


6-класс



Сабактын темасы: География эмнени окутат?

Негизги компетенттүүлүк


Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык

Өтүлгөн теманы сабак аркылуу кайталап түшүнү, аң сезимдүү кабыл алуу

Социалдык көнүмдөр

Географиялык карта менен иштей алуу

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү

Географиялык билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу


Сабактын максаттары:

Көрсөткучтөрү:

Билим берүүчү:

География эмнени окутушу жөнүндө

түшүнүшөт жана тексттин мазмунун сүйлөп бере алышат.


Эгерде окуучу:

География эмнени окутушу жөнүндө

түшүнүшөт жана тексттин мазмунун сүйлөп бере алышса;

Өнүктүрүүчү :

География эмнени окутушу жөнүндө

түшүнүшөт жана тексттин мазмунуна ой жүгүртүү менен аң сезимин өнүктүрүшөт.




География эмнени окутушу жөнүндө

түшүнүшөт жана тексттин мазмунуна ой жүгүртүү менен аң сезимин өнүктүрүшсө;


Тарбия берүүчү:

Окуучулар өз оюун кенен айтууга,эске сактоого,кичи пейил болууга тарбияланышат.



Окуучулар өз оюун кенен айтууга,эске сактоого,кичи пейил болууга тарбияланышса;

Күтүлүүчү натыйжа:

- География эмнени окутушу жөнүндө түшүнүшөт жана тексттин мазмунуна ой жүгүртүү менен аң сезимин өнүктүрүштү.

- География эмнени окутушу жөнүндө түшүнүшөт жана тексттин мазмунун сүйлөп бере алышты.

- Окуучулар өз оюун кенен айтууга,эске сактоого,кичи пейил болууга тарбияланышат.

Сабактын тиби: Жаңы теманы түшүндүрүү.

Колдонулуучу методдор:

Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.

Колдонулуучу баалоо методдору:

Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.

Сабактын жабдылышы:

Карта,сүрөттөр,таркатмалар, упайлар,копировка,атлас,контур карта,тест.

Сабактын жүрүшү:

1.Уютуруу учуру: Саламдашуу. Сабакка келген окуучуларды жоктоо жана топторго бөлүү.

2.Үй тапшырмасын текшерүү: ”Адашкан сөздөр ” оюну аркылуу

Гео”,”Гафо” “Физис” сөздөрдү табуу.





Жаңы материалды түшүндүрүү:


География-жердин жаратылышы,калкы жана чарбачылык иш аракеттери жөнүндөү илим.

География” илиминин аталышын байыркы грек окумуштуусу Эротосфен(б.з.ч.276-194-ж)берген.

География” Жерди бяндап жазуу (грекчеден которгондо “гео”-“графо”-баяндоо,жазуу) дегенди түшүндүрөт.





География илими негизинен эки тармакка – физикалык жана эканомикалык жана географиалык болуп бөлүнөт.Ал тармактар өз алдынча бир нече тармактарга бөлүнөт (1-сүрөт).

география



Физикалык география

Экономикалык-социалдык жана саясий география




Геоморфология,климатология,гидрология,өсүмдүктөр жана топурактардын географиясы ж.б.

Саясий калктын табигый ресурстардын,өнөр жайдын,айыл чарбанын,транспорттун,тейлөө чөйрөсүнүнгеграфиясы ж.б.






Таблица менен иштөө

Сөздүктөр

Эмнени түшүндүрөт

1.

География





2.

Физика





Үй тапшырмасы:

География эмнени окутат? (6-бет)боюнча окуу.

Үйдөн өз адыңарча “География предметинин окуп-үйрөнүүнүн зарылдыгы эмнеде?” деген темада маалымат жазып келгиле.


Баалоо: ар түстөгү упайлардын негизинде баалоо

Предметтин аты: География

Өтүлгөн мөөнөтү

Классы

«БЕКИТЕМИН»

ОББ:

Планды түзгөн:


6-класс



Сабактын темасы: Жер жөнүндөгү байыркы элестөөлөр

Негизги компетенттүүлүк


Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык

Өтүлгөн теманы практикалык сабак аркылуу кайталап түшүнү, аң сезимдүү кабыл алуу

Социалдык көнүмдөр

Географиялык карта менен иштей алуу

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү

Географиялык билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу



Сабактын максаттары:

Көрсөткучтөрү:

Билим берүүчү:

Жер жөнүндөгү байыркы элестөөлөрдү

түшүнүшөт жана тексттин мазмунун сүйлөп бере алышат.


Эгерде окуучу:

Жер жөнүндөгү байыркы элестөөлөрдү

түшүнүшөт жана тексттин мазмунун сүйлөп бере алышса;

Өнүктүрүүчү :

Жер жөнүндөгү байыркы элестөөлөрдү түшүнүшөт жана тексттин мазмунуна ой жүгүртүү менен аң сезимин өнүктүрүшөт.




Жер жөнүндөгү байыркы элестөөлөр

түшүнүшөт жана тексттин мазмунуна ой жүгүртүү менен аң сезимин өнүктүрүшсө;


Тарбия берүүчү:

Окуучулар өз оюун кенен айтууга,эске сактоого,кичи пейил болууга тарбияланышат.



Окуучулар өз оюун кенен айтууга,эске сактоого,кичи пейил болууга тарбияланышса;

Күтүлүүчү натыйжа:

- Жер жөнүндөгү байыркы элестөөлөрдү түшүнүшөт жана тексттин мазмунуна ой жүгүртүү менен аң сезимин өнүктүрүштү.

- Жер жөнүндөгү байыркы элестөөлөр түшүнүшөт жана тексттин мазмунун сүйлөп бере алышты.

- Окуучулар өз оюун кенен айтууга,эске сактоого,кичи пейил болууга тарбияланышат.

Сакактын тиби: Жаны теманы түшүндүрүү.


Колдонулуучу методдор:

Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.


Колдонулуучу баалоо методдору:

Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.


Сабактын жабдылышы:

Кыргызстандын картасы,таркатмалар, упайлар,копировка,атлас,контур карта,тест,




Cабактын жүрүшү:

1.Уютуруу учуру: Саламдашуу. Сабакка келген окуучуларды жоктоо жана топторго бөлүү.

2.Үй тапшырмасын текшерүү: ”Адашкан сөздөр ” оюну аркылуу

Гео”,”Гафо” “Физ”



Жаңы материалды түшүндүрүү:

Адамзаттын табиятты таанып-билүү зрылдыгы күнүмдүк жашоо тиричилиги үчүн керек болгон.

Адамдар жерди миңдеген жылдар мурун ар кандай элестетишкен вавилондуктар,

Египеттиктер,гректер ж.б.элдердин археологиялык казууларынан билсек болот.

Археология- казылып алынган буюмдар аркылуу адам заттын басып өткөн жашоосун изилдеген илим.

Жерди байыркы индустар тегиз деп элестетишкен.”Жерди океанда сүзүп жүргөн таш баканын үстүндөгү пилдер көтөрүп турат”деген 2-сүрөт,3-сүрөт,4-сүрөт.


Бышыктоо:

1.Байыркы мезгилде кыргыздар жарди эмне көтөрүп уратдеп элестетишкен?

2.Жер жөнүндө байыркы элдер эмне үчүн мифтик божомолду айтышкан жана алар эмнеге

таянышкан?

3.Жер жөнүндө кандай үламыштарды билесинер?

4.Интернет булактардан,адабияттардан байыркы адамдардын Жер жөнүндөгү элестөөлөрүн чогултуп,талкуулагыла.

5.Чогулган материалдарды төмөндөгү таблицага жазгыла.



Кайсы элдер

Эмне деп айтышкан

1.



2.



3.



4.



5.



6.



7.









Үй тапшырмасы: Жер жөнүндөгү байыркы элестөөлөр (7-9-беттер)боюнча окуу.


Баалоо: упайлардын негизинде баалоо