СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

9-класс Геометрия

Категория: Геометрия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Окшош бурчтуктардын аянттарыны катышы

Просмотр содержимого документа
«9-класс Геометрия»

Предмети: Геометрия классы: 9

Бекитемин:






Датасы:







Сабактын темасы: Окшош кѳп бурчтуктардын аянттарынын катышы

Сабактын тиби: Стандарттык

Колдонулуучу усулдар: Топко, жупка, жеке

Баалоо усулдары жана техникалары: Диагностикалык

Сабактын жабдылышы:Таблица


Сабактын максаты (күтүлүүчү натыйжа)

Компетенттүүлүк

Билим берүүчүлүк: Окуучуларга окшош кѳп бурчтуктардын аянттарынын катышы жѳнүндѳ түшүнүк берүү

Окуучулар берилген суроолорго жооп бере алышса

Өнүктүрүүчүлүк: Окуучулардын эске тутуусун, элестѳѳсүн ѳстүрүү менен ѳз алдынча иштѳѳгѳ кѳндүрүү

Окуучулар ѳз алдынча кѳнүгүүлѳрдү ишей алышса

Тарбия берүүчүлүк: Окуучуларды ыймандуулукка, адептүүлүккѳ тарбиялоо

Окуучулар бири-бирине жардам бере алышса

Сабактын мазмуну

Түшүндүрмөлөр (комментарийлер)

1.Уюштуруу. Саламдашуу. Балдар менен ишенимдүү сүйлөшүү.

Жагымдуу маанай жаралат. Психологиялык чѳйрѳ түзүлѳт. Теманы түшүнүүгѳ ѳбѳлгѳ түзүлѳт.

2. Үй ишин текшерүү. Кѳнүгүү иштѳѳ менен.

3. Жаңы теманы өтүү.

1-кадам.

1-теорема. Окшош кѳп бурчтуктардын аянттарынын катышы окшоштук коеффициентинин квадратына барабар. Далилдѳѳ. n бурчтуу жана окшош кѳп бурчтуктары берилсин. Алардын окшоштук коеффциентин k деп алалы. Берилген кѳп бурчтуктардын аянттарын салыштырабыз. ~ болгондуктан, кѳп бурчтугун кѳп бурчтугуна ѳзгѳртүүчү окшош ѳзгѳртүү болот. Кѳп бурчтуктун аянтын аныктоодогу касиеттердин негизинде кѳп бурчтугунун аянты: S( )=S( болот. Ал эми кѳп бурчтугунун аянты:



4. Бышыктоо. 2-кадам №1, №2, №3

5. Баа коюу: Окуучулардын билимин баалоо

6. Жыйынтыктоо

7. Үй тапшырма. №4, №5



Маалымат алуу жогорулайт.



Түшүндүрүү процесси жүрѳт.



Алган маалыматтан окуучуда кызыгуу пайда болот.

















Жупта жана жекече иштѳѳ процесстери жүрѳт.





Түшүндүрүү процесси жүрѳт.