СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

№9 зертханалық тәжірибе «Мырыштың сұйытылған тұз қышқылымен әрекеттесуі».

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

сынауыққа мырыштың бір түйірін салып, үстіне бірнеше тамшы тұз қышқылын тамызыңдар.  Металдардың белсенділік қатарындағы орнына сәйкес осы металл мен тұз қышқылы арасында химиялық реакцияның жүруіне болжам жасаңдар. Байқалған құбылысты түсіндіріңдер.

Просмотр содержимого документа
«№9 зертханалық тәжірибе «Мырыштың сұйытылған тұз қышқылымен әрекеттесуі».»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.3А Химиялық реакциялар

Мектеп: №17 мектеп


Мұғалімнің аты-жөні: Жарданбек А.

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандарсаны:


Сабақ тақырыбы

№9 зертханалық тәжірибе «Мырыштың сұйытылған тұз қышқылымен әрекеттесуі».

№10 зертханалық тәжірибе «Сутекке сапалық реакция»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.2.1 сұйылтылған қышқылдардың қолдану аймағын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау

7.2.2.2 сутектің сапалық реакциясын зерттеу


Сабақ мақсаттары

Сұйылтылған қышқылдардың қолдану аймағын және олармен жұмыс жасау ережелерін білу.

Сутектің сапалық реакциясын зерттеу.


Бағалау критерийлері

  • Сұйылтылған қышқылдардың қолдану аяларын және

олармен жұмыс жасау ережелерін атай алады.

  • Сутек газының сапалық реакциясын түсіндіреді және жүзеге асырады.

Тілдік мақсаттар


Пәндік мақсат

Сұйылтылған қышқылдардың қолдану аяларын және олармен жұмыс жасау ережелерін атайды

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады, тапсырма кезінде академиялық тілмен түсіндіре біледі

Пәнге тән лексика мен терминология:

ерітінді, бейтарап, бейтараптану, өртке қауіпсіз, жану, сынау, қауіпсіздік/қауіпсіз емес/қауіпті, араластыру, төгу, көзді қорғау құралы, қауіпсіздіктің қажетті талаптары

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Зертханада қауіпсіздік өте маңызды, себебі…

Қышқылдар теріні күйдіреді, себебі...

Зертханада / тәжірибе жүргізу кезінде, біз … жасауымыз керек/ керек емес

Құндылықтарды дарыту




Жалпыға бірдей еңбек қоғамы

Ынтымақтастық:Мұғалім қарым-қатынас үшін жайлы, достық ахуалды жасайды. Өмір бойы оқу

Пәнаралық байланыстар

Физика – тәжірибе

Алдынғы білім


5.3.2.5. заттарды ерігіштігі бойынша, металдар және бейметалдарға жіктеу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар








Сабақтың басы









































Оқушылармен сәлемдесу

Сыныпта ынтымақтастықтық атмосферасын және қалыпты оқу ортасын қалыптастыру. Лотерия әдісі арқылы 3 топқа бөлемін.

  1. Топ: H2

  2. Топ:He

  3. Топ: Li

Сергіту кезеңі: химиялық элементерге байланысты тілектер айтады.

Үй тапсырмасын сұрау

1-тапсырма

Әдіс: «Сіз қаншалықты сенесіз?»

Келесі тұжырымдар дұрыс не дұрыс емес екенін анықтаңыз.Дұрыс тұжырымға «+» таңбасын қойыныз.

Р/с

Мазмұны

Дұрыс

Дұрыс емес

1

Әмбебап индикатор қағазы қышқылдармен жанасқан кезде қызыл түске боялады. 



2

H2SO4 бұл азот қышқылы



3

PH= 8 бейтарап орта



4

KOH бұл натрийгидроксиді



5

PH=2 қышқылдық орта



6

Фенолфталеин қышқылда сары түс көрсетеді





  • Қышқылардың және сілтілердің химиялық таңбаларын біледі.

  • Қышқылдық, сілтілік ортада индикаторлардың түсінің өзгеруін біледі.

  • Сутектік көрсеткіштеріне (РН) мәніне байланысты олардың ортасын ажыратады.


2-тапсырма

«Қос күнделік» әдісі

Кестені дәптерге сызып, металдарды сәйкесінше екі бағанға бөліп

жаз: K, Hg, Nі, Al, Fe, Pt, Pb, Na, Cu, Sn, Ag, Mg, Au.

Қышқыл ерітіндісінен сутекті

ығыстыратын металдар


Қышқыл ерітіндісінен сутекті

ығыстырмайтын металдар




Дескриптор:

  • қышқылдардың әртүрлі металдармен әрекеттесуін жаза алады;

  • реакция нәтижесін жіктейді.

3-тапсырма

«Сәйкестендіру» әдісі

Қышқылдарға тән химиялық қасиеттер:

  • қышқылдарға тән химиялық қасиетті ажырата алады.























Слайд



































































Слайд















Сабақтың ортасы



































«Техника қауіпсіздік ережесі»

Негізі химия сабағында зертханалық жұмыс жасаған кезде:

№ 1 ереже «заттардың дәмін көруге болмайды»!

№ 2 «Қышқылға су құюға болмайды».

Қышқылдар күйдіргіш болып келеді (тәжірибемен көрсету). Егер де қышқыл қолыңызға тамып кетсе, 5%-к ас содасының ерітіндісімен күйген жерді жуу керек.




9- Зертханалық жұмыс: Мырыштың сұйытылған тұз қышқылымен әрекеттесуі.

Жұмыстың алгоритімі: сынауыққа мырыштың бір түйірін салып, үстіне бірнеше тамшы тұз қышқылын тамызыңдар. Металдардың белсенділік қатарындағы орнына сәйкес осы металл мен тұз қышқылы арасында химиялық реакцияның жүруіне болжам жасаңдар. Байқалған құбылысты түсіндіріңдер.


Тәжірибенің

Тақырыбы

Не істедіңіз?

Нені

бақыладыңыз?

Реакция теңдеуі







10- Зертханалық жұмыс: Сутекке сапалық реакция

Реактивтер:

мырыш түйіршіктері,

тұз қышқылының сұйылтылған ерітіндісі.

Химиялық ыдыстар мен құрал-жабдықтар:

• штатив — 1 дана

• сынауық — 2 дана

• газ жүретін түтік — 1 дана

• сіріңке — 1 дана

Газ алуға арналған құрылғыны жинап, оның герметикалығын тексеріңдер. Сынауыққа 1-2 түйір мырыш салып, үстіне 1-2 сұйыл­ тылған тұз қышқылын құйыңдар. Сынауықты газ жүретін түтігі бар тығынмен жауып, екінші ұшына тағы бір сынауық кигізіңдер. Сынауық газға толғанша аз уақыт күте тұрыңдар. Сутекке толған сынауықты жоғары қаратпай спиртшамның жалы­нына апарып, сутектің “тазалығын” тексеріңдер.

Не байқадыңдар?


Тәжірибенің

Тақырыбы

Не істедіңіз?

Нені

бақыладыңыз?

Реакция теңдеуі






Дескриптор

− металдың сұйылтылған тұз қышқылымен әрекеттесу үдерісін сипаттайды;

− нені бақылағанын жазады;

− реакция өнімдерін атап, реакция теңдеуін жазады;


Қауіпсіздік техникасы ережелерінің кестесі


















Тәжірибеге қажетті құрал-жабдықтар: металл, тұз қышқылы, сынауық, газ өткізгіш түтік, су




















Мырыш, тұз қышқылы, сынауықтар,

тығыны бар газ өткізгіш түтік, колба, стакандар.



Сабақтың соңы









Сабақты бекіту:

1.Мырыш тұз қышқылымен әрекеттескенде қандай құбылыс байқалады? Химиялық реакцияның теңдеуін сөзбен жазыңдар.

2.Тәжірибе барысында бақылағандарың бойынша сутектің физикалық қасиеттерін сипаттаңдар.

3.Сутекті қалай танып білуге болады?

4.Неліктен сутектің тазлығын тексеру қажет?

Сабақ соңында оқушылар кері байланыс жүргізеді:


«3-2-1 Стратегия» оқушыларға парақтар таратылып беріледі, парақтарды толтырады























Үлестірмелі қағаздар

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



  • саралау тәсілі – қорытынды Барлық оқушы бір тапсырманы орындайды, нәтижелері әртүрлі болады

  • саралау тәсілі - дереккөздер лабораториялық тәжірибе жасағанда тәжірибенің қадамдары, алгоритмі беріледі

оқулықтан тәжіибенің нұсқаулықты пайдаланады

  • саралау тәсілі- қарқын

Аз қолдау – оқушыларға http://bilimland.kz/ru/ сайты арқылы тәжірибені орындайды



Сигнал карталары

Өзара бағалау

Дескриптор арқылы бағалау

Қалыптастырушы бағалау



Қышқылдармен жұмыс істегендегі қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақталуы



Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.