СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Abai - a great Kazakh poet

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок для 8 класса общеобразовательной школы. По учебнику Т.Аяпова  

Просмотр содержимого документа
«Abai - a great Kazakh poet»

Күні

Сыныбы

Пәні

Пән мұғалімі

Мектебі


8

Ағылшын тілі

Успанова С.Т

Ақтөбе облысы, Алға ауданы, Тоқмансай орта мектебі

Тақырыбы

Abai, a great Kazakh poet.

Сабақтың мақсаты

Қазақ ақынының өмірі және шығармашылығымен таныстыру

Сөздік қорларын молайту, ағылшын тілінде диалог құруға үйрету

Сын тұрғысынан ойлай отырып, бірін бірі өздерін бағалауға үйрету

Оқытудың нәтижесі

Қазақ ақынының өмірі және шығармашылығымен танысады

Сөздік қорларын молайтып, ағылшын тілінде диалог құруға үйренеді

Сын тұрғысынан ойлай отырып, бірін бірі өздерін бағалауға үйренеді

Түйінді идея

He is beautiful in his eternal yearning for the truth (Gouthe)

Сабақтың мазмұны

Уақыты

Ресурс

Мұғалімінің әрекеті

Оқушының әрекеті





4 минут
















5 мин





























5 мин





















15 мин


























10 мин









5 мин














Үнтаспа












Қима қағаздар


























Слайд.

Жетондар






















Орамалдар,

Слайд, оқулық, сөздік





















Карточкалар,

Сөздік, ұялы телефон








Ватман, маркер

  1. Амандасу. Ұйымдастыру.

Good morning, students?

How are you?

Who is on duty today?

Who is absent?

What date is it today?

  1. Психологиялық ахуал орнату.

«Менен кейін қайтала!»






  1. Топқа бөлу

Абайдың екі өлеңінің жолдары жазылып қиылған қағаздар таратылады.

«Желсіз түнде жарық ай»

Желсіз түнде жарық ай

Сәулесі суда дірілдеп.

Ауылдың маңы терең сай

Тасыған өзен гүрілдеп.

«Көзімнің қарасы»

Көзімнің қарасы

Көңілімнің санасы

Бітпейді іштегі

Ғашықтық жарасы.


Оқушылар, бүгінгі сабағымыз кім жайлы болмақ? Қалай ойлайсыздыр?

Дұрыс айтасыздар. Бүгін біз қазақ халқының ұлы ақыны Абай жайлы болмақ. Сабағымызды бастамас бұрын осы сабақтан не үйренеміз, соған байланысты алдымызыға мақсат қояйық.

  1. «Guess the meaning»

Жаңа сөздер суреттер арқылы беріледі.

World



Settlement




Masterpiece




Strict


Бағалау. «Абай кескіні бейеленген жетондар» таратылады.

  1. Think, find and prove”

Red colour – Abai’s abilities

White - His family

Yellow – His works

Green – His education

White hats – adjectives from the text.




Бағалау. «Түстер сөйлейді» жетондар таратылады.



Көп ұпай жинаған оқушылар бір топ, аз жинағандар екінші опқа отырады.

  1. Think vain.


1 group:

Abai

Noun, noun

Adjective noun, adj. noun

Sentence.

2 group:

A poem

… … … narrator,

… … … translator.

He is famous … … …

... … … … loved.

Бағалау. «Абай жетондары» таратылады.

  1. Associations.


Who is Abai?



Бағалау. «Үш шапалақ», жетондар сыйлау

  1. Үй жұмысы

Сұраққа жазбаша жауап жазып келу

  1. Бағалау

  2. Қоштасу





Good morning, teacher!

We’re fine, thank you.

I am on duty today.



Оқушылар шеңберде тұрып, біреуі ортаға шығып әуенге сай қимыл көрсетеді, қалғандары қайталайды, орындарын ауытырып жалғастырады.


Оқушылар ол өлеңдерді құрастырып, екі топқа бөлінеді.

Ән орындап береді.











Абай Құнанбаев.






Оқушыдар сабаққа мақсат қояды.





Оқушылар суреттерге қарай отырып жаңа сөздердің аудармаларын табуға тиіс.

















Оқушылар топта қызыл, ақ, жасыл, сары түсті орамалдар мен ақ түсті тақиялар алады. Мәтінді оқып, әркім өз түсіне сай тапсырманы орындайды.

Қай оқушының жауабы ұнайды, соның түсін көтереді.








Аз ұпай жинағандарға Абай жайлы сызба толтырылуға беріледі.


Көп ұпай жинаған топ Абай жайлы өлең құрастырады.






Абай жайлы ассоцияция құрады.






























Күні

Сыныбы

Пәні

Пән мұғалімі

Бекітілді

16.01.17

7

Ағылшын тілі

Успанова С.Т


Тақырыбы

Water

Сабақтың мақсаты

Судың маңыздылығын ұғындыру, оны үнемді пайдалануға және ластамауға шақыру;

Топта жұмыс жасай отырып, өзара пікір алмасуға үйрету, ауызекі тілдерін дамыту; Should\ shouldn’t модальді етістіктерін қайталау

Сыни ойларын дамыту, дүниетанымдарын кеңейту.

Оқытудың нәтижесі

Судың маңыздылығын ұғындыру, оны үнемді пайдалануға және ластамауға үйренеді

Топта жұмыс жасай отырып, өзара пікір алмасуға үйрету, ауызекі тілдері дамиды

Сыни ойларын дамиды, дүниетанымдары кеңейеді

Түйінді идея

Су – тіршілік көзі

Сабақтың мазмұны

Уақыты

Ресурс

Мұғалімнің әрекеті

Оқушы әрекеті



3мин





3 мин




7 мин





2 мин







5 мин











5 мин







10 мин









10 мин




5 мин

















Үнтаспа


















Слайдшоу










Постер







Кесте









Суреттер



Сағат



  1. Амандасу. Ұйымдастыру.

Good morning, students?

How are you?

Who is on duty today?

Who is absent?

What date is it today?

  1. Психологиялық ахуал орнату

«Дыбыс терапиясы»

Birds, wood, ocean, river, rain, water, storm.

  1. Үй жұмысын тексеру.

Постер қорғау.

  1. Топқа бөлу

Өзен, теңіз, көл атаулары жазылған сөздер парақшалары таратылады.

Balkash, Shalkar, Zaisan, Baikal, Istyk kol.

Irtish, Elek, Syrdaria,Zhayik, Ili

Caspian, Aral, Black, Carribean, Baltic

  1. Жаңа тақырып.

Жаңа сөздер.

Garbage – қоқыс

Pollute- ластау

Dump – қоқыс алаңы

Waste – қалдық

Sea – теңіз

Ocean – мұхит

River – өзен

Take care – қамқор болу

Solve – шешу

Environment – қоршаған орта

Презентация тамашалау.

  1. Ой қозғау

Мұғалім презентацияға қатысты сұрақтар қояды.

Судың ысырапталуы туралы мәлімет береді.

  1. Ойлан, бірік, бөліс.

Мұғалім оқушыларға кестені толтыруды тапсырады.

What should we do to save water?

What shouldn’t we do to save water?




Бағалау «Бас бармақ» арқылы

  1. «Жер ғаламшарына жолдау»

Мұғалім түрлі суреттер береді әр топқа.

Бағалау «Смайликтер» арқылы

  1. Кері байланыс

« Бағалау сағатын» толтыру

  1. Үй жұмысы

6,8 жаттығулар.

  1. Бағалау

  2. Қоштасу






Good morning, teacher!

We’re fine, thank you.

I am on duty today.


Оқушылар табиғат дыбыстарын естиді. Ненің дыбысы екенін айтулары керек






Берілген су атауы өзен, көл немесе теңіз екендігін анықтап, сол бойынша бөлінеді.







Жаңа сөздерді мұғалімнен соң қайталайды










Өз ойларын айтады.







Should\shouldn’t модальді етістігін пайдалана отырып өз ойларын жазып толықтырады.







Оқушылар суреттерді пайдаланып, жолдау құрастырады.


Оқушылар сабақтан алған әсеріне қарай, тиісті тұсқа дауыс береді

























Күні

Сыныбы

Пәні

Пән мұғалімі

Бекітілді

16.01.17

8

Ағылшын тілі

Успанова С.Т


Тақырыбы

Animals and plants

Сабақтың мақсаты

Жер бетіндегі жануарлар мен өсімдіктер, олардың түрлері, ерекшеліктері туралы мәлімет беру;

АҚШ туралы білімдерін пысықтау, жаңа әдістер арқылы пәнге деген қызығушылықтарын ояту;

Сөздік қорларын молайту арқылы ауызекі сөйлеу тілдерін дамыту.

Оқытудың нәтижесі

Жер бетіндегі жануарлар мен өсімдіктер, олардың түрлері, ерекшеліктері туралы мәлімет алады;

АҚШ туралы білімдерін пысықтап, жаңа әдістер арқылы пәнге деген қызығушылықтарын оянады;

Сөздік қорларын молаюы арқылы ауызекі сөйлеу тілдері дамиды

Түйінді идея

Lots of people talk to animals.... Not very many listen, though.... That's the problem. ~Benjamin Hoff, The Tao of Pooh

Сабақтың мазмұны

Уақыт

Ресурс

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті



3 мин






3 мин




5 мин





2 мин





7 мин








15 мин


5 мин



3 мин



2 мин









Үнтаспа




Слайд





Парақша





Слайд, оқулық






Оқулық, сөздік, интернет


Оқулық


оқулық

  1. Амандасу. Ұйымдастыру.

Good morning, students?

How are you?

Who is on duty today?

Who is absent?

What date is it today?

  1. Психологиялық ахуал орнату

«Дыбыс терапиясы»

Birds, wood, ocean, river, rain, water, storm.

  1. Үй жұмысы

“Name the place”


Бағалау «Смайликтер» арқылы

  1. Топқа бөлу

Plants and animals

Парақшаларда жазылған сөздер бойынша екі топқа бөлінеді

  1. Жаңа сөздермен танысу

Include – қосылу

Species – түр

Desert – шөл

Soil – топырақ

Root - тамыр

Insect – жәндік

Move – қозғалу

Breathe – дем алу

  1. Оқу және ойға тоқу

“Animals and plants” мәтіні

Бағалау «Смайликтер» арқылы

  1. «Кім жүрік?»

Ex 5 p. 119

  1. 2)desert3)insects4)species

5) discovers6)are7)soil

Бағалау «Смайликтер» арқылы

  1. Word – formation

Үстеу жасалу жолын түсіндіреді.

Adj+ ly = adverb

  1. Кері байланыс

« Бағалау сағатын» толтыру

  1. Үй жұмысы

3-4 жаттығулар.

  1. Бағалау

  2. Қоштасу

Good morning, teacher!

We’re fine, thank you.

I am on duty today.





Оқушылар табиғат дыбыстарын естиді. Ненің дыбысы екенін айтулары керек


Оқушылар слайдта көрсетілген орын Американың қай орны екенін айтулары керек



Парақшадағы сөзді оқып, өсімідік не жануар атауы екенін табады.





Мұғалімнен соң қайталайды.






Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді.

Бос орындарға тиісті жаіа сөзді қойып, сөйлемдерді толықтырады.






Оқушылар сабақтан алған әсеріне қарай, тиісті тұсқа дауыс береді













































Күні

Сыныбы

Пәні

Пән мұғалімі

Бекітілді

17.01.17

11

Ағылшын тілі

Успанова С.Т


Тақырыбы

Political system of Great Britain

Сабақтың мақсаты

Ұлыбритнияның саяси жүйесімен таныстыру, грамматикалық және фонетикалық білімдерін нығайту;

Оқушылардың сыни ойы мен дүниетанымдарын байыту;

Жаңа сөздер арқылы ауызекі тілдерін дамыту.

Оқытудың нәтижесі

Ұлыбритнияның саяси жүйесімен танысады, грамматикалық және фонетикалық білімдерін нығаяды;

Оқушылардың сыни ойы мен дүниетанымдарын баииды;

Жаңа сөздер арқылы ауызекі тілдерін дамиды.

Түйінді идея


Сабақтың мазмұны

Уақыт

Ресурс

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті


3 мин







3 мин




5 мин


















3 мин











5 мин

















10 мин
















12 мин






2 мин






2 мин











Үнтаспа







Түсті қағаздар















Слайд










Оқулық















Слайд, оқулық, сөздік
















Бағалау парағы











1.Амандасу. Ұйымдастыру

Good morning, students?

How are you?

Who is on duty today?

Who is absent?

What date is it today?

  1. Психологиялық ахуал орнату

«Дыбыс терапиясы»

Birds, wood, ocean, river, rain, water, storm.

  1. Үй жұмысы

Research work

Бағалау «Смайликтер» арқылы

  1. Топқа бөлу

By colored cards: Lords & Commons

Well, boys and girls, we have spoken a lot about English-speaking countries. And our today’s English lesson isn’t going to be an exception.  The theme of our lesson is Political System of Great Britain. We shall try to deepen your knowledge of the problem under discussion and this will also help you to improve your English.

2. Фонетикалық жаттығу

  Whether we like it or not but politics is part of our lives. It is everywhere: in newspapers, on the radio, on TV. When you listen to a politician who speaks English you can understand some words without translation.

Exercise 2, p. 109 Read the words and match the Kazakh word with the English word/

 

3. Грамматикалық тапсырма

Let's read the text quickly and complete the chart.

Exercise 3, p 110

Noun

Verb

Adjective





Devide


election


________



4. Ұлыбританияның саяси жүйесімен танысу

Good work! Let’s read the texts «The British Parliament and Her Majesty’s Government». Exercise 4, p 110-111

І топ : The Queen

Parliament

ІІ топ: The House of Commons

The House of Lords

The Prime Minister and the

Cabinet

ІІІ топ: Whitehall

The Main Political Parties

5. «Елші» ойыны

Мұғалім оқушыларды елшілік жасайтын топтарына бағаттап, бағалау парақтарын таратады.

6. Өтілген тақырыпты пысықтау

And now for fixing we will answer some questions. Look at Exercise 12 p. 114 and try to answer correctly.

7. Бағалау

8. Кері байланыс «Бес саусақ»

9. Үй жұмысы

Ex 7 p 113

Ex 4 p 110

10.Қоштасу



Good morning, teacher!

We’re fine, thank you.

I am on duty today.



Оқушылар табиғат дыбыстарын естиді. Ненің дыбысы екенін айтулары керек





Түсті қағаздар арқылы Лордтар, Қарапайымдар және Министрлер болып үш топқа бөлінеді.













Сөздерді сәйкестендіреді












Кестені етістік, сын есім және зат есіммен толықтырады.











Мәтінді топпен бірге оқиды.















Әр топ өздеріне тиісті мәтінді оқиды, топта талқылайды. Келесі топтарға барып түсіндіруге дайындалады. Топтарға барып өз тақырыптарын түсіндіріп, басқа тақырыптармен танысып, үздік спикерге дауыс береді.




Оқушылар тест жұмысын орындайды.

Күні

Сыныбы

Пәні

Пән мұғалімі

Бекітілді


6

Ағылшын тілі

Успанова С.Т


Тақырыбы

My summer holidays. Focus on grammar

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға жай өткен шақта болымды, болымсыз және сұраулы сөйлемдер құрауға үйрету;

Өздерінің жазға демалыстарын жаңа сөздерді пайдалана отырып, ауызша айта білуге үйрету;

Топта жұмыс жасай отырып, сыни ойлауға үйрету.

Оқытудың нәтижесі

Оқушылар жай өткен шақта болымды, болымсыз және сұраулы сөйлемдер құрауға үйренеді;

Өздерінің жазға демалыстарын жаңа сөздерді пайдалана отырып, ауызша айта білуге үйренеді;

Топта жұмыс жасай отырып, сыни ойлауға үйренеді.

Түйінді идея


Сабақтың барысы:

Уақыт

Ресурс

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті



3 мин





3 мин



5 мин







5 мин









4 мин






7 мин












10 мин










5 мин





2 мин













Бейнетаспа







Түсті қағаздар















Слайд










Оқулық





















1.Амандасу. Ұйымдастыру

Good morning, students?

How are you?

Who is on duty today?

Who is absent?

What date is it today?

  1. Психологиялық ахуал орнату

«Би билеу»

  1. Үй жұмысын тексеру

«Сөзді тап» ойыны

Бағалау «Смайликтер» арқылы

  1. Топқа бөлу

Түсті қағаздар арқылы төрт топқа бөлінеді.

  1. Жаңа тақырып

Слайд арқылы жай өткен шақпен, оның болымды, болымсыз және сұраулы сөйлемдер құралған түрлерімен таныстырады.

 5. Грамматикалық тапсырма

Слайд 3

Exercise 1 Put the verbs into the past simple form: enjoy enjoyed like liked watch watched cry cried look looked ask asked stop stopped call called

Слайд 4

Complete the sentences with the verbs in the Past Simple: Last year I  (spend) my holiday in Scotland. She (not/watch) TV yesterday. My mother (work) in a library for 10 years. you (do) your homework yesterday? They (go) to the theatre a week ago. He (not/sleep) well last night. What she (eat) for lunch? I (study) Spanish when I was a child.

Слайд 5

Choose the correct form of the verb “to be”: I / tired this morning. We /     at the birthday party. / you busy? She /     ill yesterday. They / at school. / he from Germany? They / in France last summer. Walt Disney / an American singer. was were wasn’t weren’t was were was were Was Were Was Were wasn’t weren’t was were

Бағалау. Жетондар арқылы

6.«Менің жазғы демалысым»

Әңгімелеу

7. Бағалау

8. Кері байланыс «Бес саусақ»

9. Үй жұмысы

Ex 16 p 23

10.Қоштасу



Good morning, teacher!

We’re fine, thank you.

I am on duty today.



Бейнетаспадағы сергіту биін қайталайды.




Түсті қағаздар арқылы топтарға бөлінеді



Мұғалімді мұқият тыңдайды, сұрақтар қояды.

Мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап береді.





Оқушылар тапсырмаларды топтарында отырып орындайды.



























Оқушылар өздерінің жазғы демалыстары туралы әңгімелейді