СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ачык сабак.5 класс Кыргыз тил (орус класстар үчун) (Спорт менен машыгабыз)

Категория: Всем учителям

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Ачык сабак.5 класс Кыргыз тил (орус класстар үчун) (Спорт менен машыгабыз)»

Предмет: Кыргыз тил

Класс : 5-в

Сабактын планы.

Сабактын темасы: “ Спорт менен машыгабыз”

Грамматика: Ким менен? Эмне менен?

Лексика:ат үстундөгү спорт, спорттун түрлөрү,кышкы,жайкы,спорт менен машыгабыз,машыктыруучу,машыктыргыч,спорт менен машыккан.

Негизги компетенттүүлүк:
  • Маалыматтык.

  • Социалдык-коммуникациялык.

  • Өз алдынча уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү.

Предметтик компетенттүүлүк:
  • Маалыматтарды таанып билүү,колдонуу,түшүнүгүн тереңдетүү жана бышыктоо компетенттүүлүгү.

  • сабактын окуу милдетин түшүнүү жана аны аткарууга аракет кылуу; алдыга коюлган милдетке ылайык иш-аракеттерди пландаштыруу

  • Суроо берүү; айкын билдирүүлөрдү куруу, талдоо, жыйынтык чыгаруу.


Сабактын максаты:

Максаттары:

Күтүлүүчү натыйжа сабак максатына жетет

1.Билим берүүчүлүк:

Окуучулардын спорт жөнүндө түшүнүгүн калыптандыруу; алардын ар түрдүүлүгүн көрсөтүү, грамматикалык маанисин түшундүрүү

Эгерде: Жооп берүүдө далилдүү сүйлөп, айткан маалыматтарын турмуш менен байланыштыра алса;

2.Өнүктүрүүчүлүк:

Таанып билүү активдүүлүгүн, жаратылышты изилдөөгө кызыгуусун, көңүлүн, эс тутумун өнүктүрүү;так бөлүштүрүү жөндөмүн иштеп чыгуу

Өз билими көрсөтүүдө берилген тапшырмаларды иштөөсүү боюнча билимдерин көрсөтө алса;

3.Тарбиялоочулук:

Спортко болгон сүйүүнү жана урматтоону, спорт адамдар үчүн маанилүүлүгүн билүүгө тарбиялоо;

билим берүү ишинин ийгилигинин критерийинин негизинде өзүн-өзү баалай билүү, маселелерди талкуулоого катышуу

Бири-биринин пикирин урматтаса, өз ойлорун так, даана ачып бере алышса, коюлган маселелерди чечүүнүн жолдорун табышса сабак максатына жетет


Сабактын жабдылышы: спорттук оюндардын сүрөттөрү компьютердик презентация слайддары, ноутбук.

Сабактын тиби: Жаңы тема


Сабактын жүрүшү:

1.Уюштуруу учуру(Классты жана окуучуларды сабакка даярдоо,келбеген окуучуларды жоктоо,окуу куралдарын текшерүү)

2.Үй тапшырмасын суроо (текшерүү ,жыйынтыктоо)







Сабактын жүрүшү


Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү

1

2

I . Уюштуруу

Жагымдуу маанай.

Жазгу күндөй жаркырап,

Биз көңүлдүү биз курак

Биздин максат биздин иш

Ырыс алды ынтымак

Анда топторго бөлунүп алсак

  1. Достук тобу

  2. Ынтымак тобу



Мугалим менен учурашат. Сабакты жагымдуу маанай менен башташат.



Топторго бөлүнүшөт

II.Жаңы тема

-Бүгүнкү сабакты баштайбыз!

Ким ? Кимдер?

Эмне менен?

Эмне кылат?

Мен

спорт менен

машыгам

Сен

волейбол менен

машыгасың

Ал(досум)

сууда сүзүү менен

машыгат

Биз

теннис менен

машыгабыз

Силер

велосипеддик спорт менен

машыгасынар

Окуучулар

спорттун бардык түрү менен

машыгышат


Ким ? Кимдер?

Ким менен?

Эмне кылат?

Мен

балдар менен

жарышам

Сен

руслан менен

машыгасың

Ал(досум)

атасы менен

стадионго барат

Биз

силер менен

күрөшөбүз

Силер

биз менен

машыгасынар

Окуучулар

классташтары менен

футбол ойношот

-Балдар силер менен грамматикалык мааниси менен тааныштык

Келгиле балдар андасүрөттөгү спорттун түрлөрүн атапгыла


-Балдар дагы кандай спорттун түрлөрүн билесинер?






Балдар тема боюнча тушүнүк алышат












Спорттун түрлөрүн атап беришет


-кышкы оюн

-ат үстүндөгү оюн

-футбол

-сууда сүзүү

-бокс

-хоккей





Өздөрү билген спорттун турлөрүн айтып беришет

III.Көнүгүү иштөө

Дептерде иштөө (окуу китеби 113-бет)

-дептерлерди ачабыз, Класста иштөө деп жазабыз

-

Спорттун кышкы түрлөрү

Спорттун жайкы түрлөрү

1

2

3

4

5

1

2

3

4

5


Балдар дептерине жазышат.


Спорттун эки түрүн экиге бөлүп таблицаны толтуруп чыгышат.

Физминутка

-Биз сабакты улантабыз

Нурбек менен Азаматтын маегин китептен окуп чыгабыз

Суроолорго жооп беребиз


Достук тобуна :

  1. Балдар эмне жөнүндө сүйлөшүп жатышат

  2. Алар спорттун кайсы түрлөрүнө кызыгышат?

  3. Балдардын кандай жетишкендиктери бар экен?

Ынтымак тобуна:

  1. Силер спорттун кайсы түрүнө кызыгасынар?

  2. Мектебинерде спорт менен машыгуу үчүн кандай шарттар түзүлгөн?

  3. Спорттук мелдештер боюнча кандай ийгиликтеринер бар?


Ар бир топ Нурбек менен Азаматтын маегисин окуп чыгышат



Берилген суроолор боюнча ар бир топ жооп беришет


"Сыйкырдуу сүрөт" көнүгүүсү.

Жеке иш (ар бири даражасы боюнча айырмаланат).

Сүрөттөргө таянып , диалог түзгүлө


Достук тобуна:


-Кел,кышкы каникулда тепкени барабыз. Сенин барбы?


-Менин жок, бар.


Ынтымак тобуна:

-Мага тепкен жагат. А сагачы?


-Мен ойногонду жакшы көрөм.




Биздин кийинки көнүгүү грамматикалык болсун

Таблицаны толтургула


Шахмат менен






Машыгуу үчүн








керек

Волейбол менен


Хоккей менен


Бокс менен


Футбол менен


Сууда сүзүү менен


Теннис менен


Велосиппедик спорт менен










Балдар сүрөттөр боюнча иштешет

Сүйлөмдөрду толуктайт



























Ар бир топ чогуу толтурушат

Кайсы топ биринчи тапса ошол топко упай берилет




IV .Сабакты жыйынтыктоо

- Бүгүн сабакта эмне жөнүндө сүйлөштүк? Эмнелерди үйрөндүңөр? Силерге баарынан жаккан эмне болду?


Тема боюнчп эмнелерди билдим

Тема боюнча эмнелерди аткара алам?

Мага түшунүксүз болду?






Балдар жооп беришет.



V.Үйгө тапшырма

114 бет. Текссти окуу жанатекст боюнчатаблицаны толтуруу

Балдар үй тапшырманы күндөлүгүнө жазышат

















Апас Жумагулов атындагы Көк-Жар ЖББ орто мектеби



Текшерилди: _______

Мөөнөтү :_________


Мугалим: Каласалиева Ж.К

Предмет: Кыргыз тил

Класс : 5-в




Ачык сабак




Тема: “Спорт менен машыгабыз”