СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Адабий окуу Аяз ата

Нажмите, чтобы узнать подробности

Адабий окуу  Аяз ата

Просмотр содержимого документа
«Адабий окуу Аяз ата»

Адабий окуу.

Сабактын темасы: Аяз ата.



Сабактын максаты: А) Окуучулар Аяз ата жөнүндө түшүнүк алышат жана Аяз

менен Аяз атанын айырмасын билишет.

Б) Текст боюнча түшүнүгүн айтуу менен сөз байлыгын жана ой

жүгүртүүсүн өнүктүрүшөт.

В) Топтордо иштөөдө бири-бирин уга билет жана сыйлашканга

тарбияланышат.

Күтүлүүчү натыйжалар:

Аяз ата жөнүндө түшүнүк алышса, Аяз ата менен Аяздын айырмасын билишсе

Текст боюнча түшүнүгун айтышса, сөз байлыгын, ой жүгүртүүсүн өнүктүрүшсө

Топтордо иштөөдө бири-бирин уга билсе, сыйлашса

Убактысы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Нег.

Комп.

Пр.

Комп.

Баалоо

Уюштуруу

8 мин.

Саламдашып,жагымдуу маанай түзөт.Ыр менен көрүшүп, топторго бөлөт.

-Балдар, сыртта аба-ырайы кандай?

-А эмне үчүн деп ойлойсуңар?

-Эң туура .

-Кыш айлары кайсылар?

-Азыр канчанчы айы?


-Азаматсыңар. Эң туура. Жакында кайсы улуу инсандын туулган күнү болуп өттү?

-Ал ким болгон?

-Ага арналган ырлардан ким билет?

-Чыгармаларын ким билет?

-Бизге кайсы майрам жакындап келе жатат?

-Жаңы жылда ким келет?




Саламдашышып,маанайларын котөрүшөт. Ырга бийлеп келип, көрүшүп, сүрөттандоо менен топко болүнушот.


-Суук


-Себеби азыр кыш мезгили


-Декабрь,Январь,Февраль


-1- айы,16-декабрь,1-күн,Дүйшөмбү




-Чыңгыз Айтматовтун

-Улуу жазуучу






-Жаңы жыл майрамы

-Аяз ата



Физ. мин.

Тоодой бийик ,

Суудай тунук,

Кундой жылуу,

Энелердей мээримдуу.


























НК1




















Диогно








Жаңы тема

20 мин.

-Демек бүгүн силер менен Аяз ата деген текстти өтөбүз. Текстти көркөм кылып окуп берем.

Текстти бөлүктөргө бөлүп окуп чыгышат да ,топтордо түшүнүгүн айтып беришет.

Текстти карап чыгып көп кайталанган сөздөрдү таап белгилешет.





НК3





ПКЗ


Өтүлгөн теманы кайталоо

3 мин.

Кар атышуу оюну менен өтүлгөн теманы кайталашат

Топтор бири-бирине кагаздан кар жасап , ыргытышат да суроолорго жооп беришет




ПК;


Теманы бышыктоо

5 мин


Топторго тапшырмалар берилет

1-топ. Чыгарманын дарагы.

2-топ. Беш манжа

3-топ. Окуянын картасы.




НК3




ПК4


Жыйынтыктоо 5 мин.

Слайд көрсөтүлөт

Слайд көрүшөт.




Үйгө тапшырма

2 мин.

Табышмактын жандырмагын таап келүү





Баалоо 2мин.

Топтогон кар бүртүкчөсүнө карап топтор бааланат




Калып.