Адеп
Сабактын темасы: Адептуу, ыймандуу бала-ата журттун келечеги.
Сабактын максаты |
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар адептуулук, ыймандуулук жонундо тушунук алышат. Кандай болгондо ата-энени кубааарын тушунуп жетишет. | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурот. | Адептуулукко, ыймандуулукка, копту билууго тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору. |
Окуучулар адептуулук, ыймандуулук жонундо тушунук алышат. Кандай болгондо ата-эне кубанаарын тушунуп жетишсе. | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурсо. | Адептуулукко, ыймандуулукка копту билууго тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын методу: кунт коюп угуу.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компо- тент- туулук |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданат. Жагымдуу маанай тузушот. | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | 3 мин | Уй тапшырмасын суроо. Жайкы эс алуу убагы. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Отулгон тема кайталоо | 3 мин | Кайталоо учун суроолор. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК3 |
Жаны тема | 20 мин | Жаны темага тушунук беруу. Адептуу, ыймандуу бала ата-журттун келечеги. Адептуулук, ыймандуулук, маданияттуулук-бул жакшы балдарда гана кездешуучу сапаттар. Мындай балдар эч качан бироолорго жаман суйлобойт, урушпайт, улууну урматтап, кичууну ызаттайт. Буга уйдон, мектептен баштап уйронуу керек.адептуулуктун эрежелерин балачактан баштап уйронуу керек. | Жаны тема боюнча тушунук алышат. Окуучулар оз ойлорун айтышат. Топто талкуу жургузушот. Балдар жакшы, жаман сапаттарга кластер тузушот. «Тон моюн» деген жаны созго талкуу жургузушот. | НК1, НК2, ПК3 |
Сабакты бышыктоо | 3 мин | Тон моюн деген созду кандайча тушуносун Ата-энени кандай сапаттар кубандырат?? | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтык-тоо | 3 мин | Сабактан эмнени уйрондун? Сабак жактыбы? Эмнени билгин келет? Кайтарым байланыш жасоо. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | 3 мин | Окуп, тушунуп келуу. | Окуп, тушунуп келишет | НК1, ПК4 |
Баалоо | 2 мин | Оозеки баалоо | | НК3 |
Адеп
Сабактын темасы: Мен эгемендуулук кунун кантип майрамдадым.
Сабактын максаты |
Билим Беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар Кыргызстан качан эгемендуу мамлекет болгонун, жеринин кандай байлыктары бар экенин билишет. | Байкагычтыкка, тапкычтыкка онуктурот. | Эли-жерин коргоого, жаратылыштын ар кандай байлыктарына туура мамиле жасоого тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору. |
Окуучулар Кыргызстан качан эгемендуу мамлекет болгонун, жеринин кандай байлыктары бар экенин билишсе. | Байкагычтыкка, тапкычтыкка онуктурсо. | Эли-жерин коргоого, жаратылыштын ар кандай байлыктарына туура мамиле жасоого тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, ой жугуртуу, корсотмолуу.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компо- тент- туулук |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданат. Жагымдуу маанай тузушот. | НК2 |
Уй тапшыр-масын суроо | 3 мин | Уй тапшырмасын суроо. Адептуу, ыймандуу бала. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК1, НК2, НК3, ПК1, |
Отулгон теманы кайталоо | 3 мин | Кайталоо учун суроолор. Кандай балдар адепту болушат? | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК3 |
Жаны тема | 20 мин | Жаны темага тушунук беруу. Тексти окуп тушундуруп беруу. 1991-жылы 31-авгусста Кыргызстан эгемендуу мамлекет болгон. Быйыл анын 28 жылдыгын белгиледик. Жылына 31-августта майрамдалып келет.Кыргыз жери баалуу кен байлыктарга, ар кандай дары чопторго, колдорго, толгон токой жер жемиштерге бай экендигин тушундурот. | Жаны тема боюнча тушунук алышат. Окуучулар оз мекени жонундо маалымат алышат. Жаратылышты булгабай, таза сактоого аракеттенишет. Суроттор боюнча топто иштешет. Мугалим менен кошо «Кыргыз жери» деген ырды жатташат. | НК1, НК2, ПК3 |
Сабакты бышыктоо | 3 мин | Кана, балдар биздин райондо да кандай колдор, тоолор бар? Алардан кандайкен байлыктар алышат? | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтык-тоо | 3 мин | Сабактан эмнени уйрондун? Сабак жактыбы? Эмнени билгин келет? Кайтарым байланыш жасоо. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | 3 мин | Окуп, тушунуп, ырды жаттап келуу. | Окуп, тушунуп, ырды жаттап келишет | НК1, ПК4 |
Баалоо | 2 мин | Жупта баалоо | | НК3 |
Адеп
Сабактын темасы: Дасторкондун четинде отуруу адеби.
Сабактын максаты |
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар дасторкондо кантип отурууну, кантип тамактанууну билишет. | Эске сактоосун, таанып билуусун, баяндап айтуусун онуктурот. | Адептуулукко, ыймандуулукка тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору. |
Окуучулар дасторкондо кантип отураарын, кантип тамактанаарын билишсе. | Эске сактоосун, таанып билуусун, баяндап айтуусун онуктурсо. | Адептуулукко, ыймандуулукка, тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын методу: ангемелешуу, кунт коюп угуу.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компо- тент- туулук |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданат. Жагымдуу маанай тузушот. | НК2 |
Уй тапшыр-масын суроо | 3 мин | Уй тапшырмасын суроо. Кыргызстан эгемендуу мамлекет. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Отулгон теманы кайталоо | 3 мин | Кайталоо учун суроолор. Кыргызстан качан эгемендуу мамлекет болгон? Анын быйыл канча жылдыгын белгиледик? | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК3 |
Жаны тема | 20 мин | Жаны темага тушунук беруу. Дасторкон четинде отуруу адеби жонундо тушундурот, айтып берет. кайсыл жерге отураарын, кантип тамактанаары жонундо айтып берет. Улуу адам тамакка кол салмайын, сен колунду салба. Тамакты оз алдындан алып же. Озууна тийгизген тамакты кайра тамакка кошпо. | Жаны тема боюнча тушунук алышат. Дасторкон четинде кантип отуруп, кантип тамактанаарын билет. Ашыкча тамактын ден соолукка зыянын билет. Бардык нерсени аралаштырып жебоо керектигин билет. | НК1, НК2, ПК3 |
Сабакты бышыктоо | 3 мин | Тамакты керектуу олчомдоо жештин кандай пайдасы бар? Тамактануу маданиятын билу канчалык зарыл? | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабактан эмнени уйрондун? Сабак жактыбы? Эмнени билгин келет? Кайтарым байланыш жасоо. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | 3 мин | Окуп, тушунуп келуу. | Окуп, тушунуп келишет | НК1, ПК4 |
Баалоо | 2 мин | Быйтыкчалар менен баалоо | | НК3 |
Адеп
Сабактын темасы: Мейман сыйлоо.
Сабактын максаты |
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар уйго келген мейманды кантип тосуп алып, кандай мамиле жасаганды билишет. | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурот. | Меймандостукка, бирин-бири сыйлоого тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору. |
Окуучулар уйго мейман келгенде кантип тосуп алып, кандай мамиле жасаарын билишсе. | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурсо. | Бирин-бири сыйлоого, меймандостукка тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын методу: ангемелешуу, кунт коюп угуу.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компо- тент- туулук |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданат. Жагымдуу маанай тузушот. | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | 3 мин | Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Отулгон теманы кайталоо | 3 мин | Кайталоо учун суроолор. Шакирдин ордунда болсон эмне кылар элен? | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК3 |
Жаны тема | | Жаны темага тушунук беруу. Мейман сыйлоо. Кыргыздардын дуйно эли суктанган бир жакшы жагы бар. Ал-кыргыздардын меймандостугу. Келгин мейман тааныш болсун, чоочун болсун, аны кыргыздар мумкунчулугуно жараша сыйлап, узатат. Мындай сый корсотуу бир гана кыргыздарга таандык. Кыргыздарда келген конокту жактырбай коюу болгон эмес. Эгер конок келип анны жактырбай уйуно кондурбай койсо, же сыйлабай жонотсо, андай адамды адамгерчиликтен кетти деп эсептешкен. | Жаны тема боюнча тушунук алышат. Мейман кутуунун эрежелерин айтышат, талкуулашат. Кыргыз элинин меймандостугун билишет. Кыргыз эли деген созго кластер тузушот. | НК1, НК2, ПК3 |
Сабакты бышыктоо | 3 мин | Уйго келген мейманды кантип тосуп аласынар? Келген мейманды суйбой койгон учурларын болгонбу? | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабактан эмнени уйрондун? Сабак жактыбы? Эмнени билгин келет? Кайтарым байланыш жасоо. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | 3 мин | Окуп, тушунуп келуу. | Окуп, тушунуп келишет | НК1, ПК4 |
Баалоо | 2 мин | Оозеки баалоо | | НК3 |
Адеп
Сабактын темасы: Учурашуу, ыраазычылык билдируу, кечирим
суроо адеби.
Сабактын максаты |
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар учурашуу, ыраазычылык билдируу, кечирим суроо адеби жонундо маалымат алышат. | Суйлоо, баяндоо, ойлоо жондомдуулукторун онуктурот. | Улуу муундарды сыйлоого тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору. |
Окуучулар учурашуу, ыраазычылык билдируу, кечирим суроо жонундо маалымат алышса. | Суйлоо,баяндоо, ойлоо жондомдуулукторун онуктурсо. | Улуу муундарды сыйлоого тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор,
баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын методу: ангемелешуу, корсотмолуулук, кунт коюп угуу.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын этабы | Убакыт | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компо- тент- туулук |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданат. Жагымдуу маанай тузушот. | НК2 |
Уй тапшыр-масын суроо | 3 мин | Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Отулгон теманы кайталоо | 3 мин | Кайталоо учун суроолор. Конокко баруунун кандай жол-жобосу бар? | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК3 |
Жаны тема | 20 мин | Жаны темага тушунук беруу. Учурашуу, ыраазычылык билдируу, кечирим суроо адеби. Кыргыздарда улууларга карата айтылган «сиз» деген соз бар. Булл соз улууларды сыйлоо учун колдонулган. Оз ара мамиледе, суйлошуу учурунда сылык болу, улууга урматтуу, кичууго ызаттуу болуу. Улууга кичуу саламдашуу, Кичууго ийкем этуу-эзелкиден келаткан жакшы салттарыбыз. Ошондуктан кыргыздарда дайыма жаштар улууларга биринчи салам беру менен жол бошотуп турушкан. Мындай улуулардан ийменуу адептуулук катары бааланган. | Жаны тема боюнча тушунук алышат. 1-топ. Кайсы учуда «мумкун бекен»- деген созду колдонобуз? Презентация жасайт 2-топ. Кайсы учурда «кечирип коюнуз»- деген созду колдонобуз презентация жасайт. | НК1, НК2, ПК3 |
Сабакты бышыктоо | 3 мин | Улууларга ким биринчи салам берет? Кандай учурда «кечирип коюн», «мумкун бекен» деген создорду айтуу керек? | Мугалимдин суроосуна Топто, жупта жооп беришет. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйын-тыктоо | 3 мин | Сабактан эмнени уйрондун? Сабак жактыбы? Эмнени билгин келет? Кайтарым байланыш жасоо. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | 3 мин | Окуп, тушунуп келуу. | Окуп, тушунуп келишет | НК1, ПК4 |
Баалоо | 2 мин | Бирин-бири баалоо | | НК3 |
Адеп
Сабактын темасы: Телефон менен суйлошуу адеби.
Сабактын максаты |
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар телефон менен кандай суйлошууну адебин билишет. | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурот. | Адептуулукко, тартиптуулукко тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору. |
Окуучулар телефрн менен кандай суйлошу адебин билишсе. | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурсо. | Адептуулукко, тартиптуулукко тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор,
баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын методу: суроо-жооп, байкоо жургузуу, кунт коюп угуу.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш, топто иш.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компо- тент- туулук |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданат. Жагымдуу маанай тузушот. | НК2 |
Уй тапшырма-сын суроо | 3 мин | Уй тапшырмасын суроо. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Отулгон теманы кайталоо | 3 мин | Кайталоо учун суроолор. «Сен деген сенек соз, сиз деген сылык соз»-макалын чечмелеп бергиле. Ыраазычылык билдирууго карата бир кырдаал корсотуп бергиле? | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК3 |
Жаны тема | 20 мин | Жаны темага тушунук беруу. Телефон менен суйлошуу адеби. Телефон шынгыраганда дароо алып жоп беру керек. Эгер озун телефон жанында отурган адамга чалсан, 3-4 шынгыраганда албаса, демек ал чыгып кеткен же бир иш менен колу бошобой калган болот. Телефон аркылуу болбогон кептрди узакка суйлошо бербе. Телефондо орой соз уксан, ага эч качан оройлук мамиле кылба, бул сенин тигиге караганда адепту экенинди билгизет. | Жаны тема боюнча тушунук алышат. Телефондо суйлоо адебин талкуулашат. Телефондо орой мамиле жасабоо, крек эмес созду ашыкча коп суйлошпоо керектигин билишет. | НК1, НК2, ПК3 |
Сабакты бышыктоо | 3 мин | Телефондо кандай суйлошуу керек? Бироонун уйуно кантип телефон чалса болот? | Мугалимдин суроосуна Топто, жупта жооп беришет. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтык-тоо | 3 мин | Сабактан эмнени уйрондун? Сабак жактыбы? Эмнени билгин келет? Кайтарым байланыш жасоо. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | 3 мин | Окуп, тушунуп келуу. | Окуп, тушунуп келишет | НК1, ПК4 |
Баалоо | 2 мин | Сурамжылап баалоо | | НК3 |
Адеп
Сабактын темасы: Сылыктыкка уйронуу.
Сабактын максаты |
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар сылыктыкка, адептуулукко качандан баштап уйронсо болоорун билишет. | Активдуулугун, кыялдануусун онуктурот. | Бири-биринин пикирин угууга, оз оюн айта билууго тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору. |
Окуучулар сылыктыкка, адептуулукко качантан баштап уйронсо болоорун билишсе. | Активдуулугун, кыялдануусун онуктурсо. | Бири-биринин пикирин Угууга, оз оюн айта билууго тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор,
баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын методу: ангемелешуу, кунт коюп угуу.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компо- тент- туулук |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданат. Жагымдуу маанай тузушот. | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | 3 мин | Уй тапшырмасын суроо. Телефондо суйлошуу адеби. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Отулгон теманы кайталоо | 3 мин | Номерди так билбей чалып алсан, эмне кылышын керек? Телефондо суйлошуу адеби жонундо айтып корчу? | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК3 |
Жаны тема | 20 мин | Жаны темага тушунук беруу. Сылыктыкка уйронуу. Сылыктык деген эмне? Ал адамдардын журум-туруму, бири-бирине жасаган мамилеси жонундогу жалпы эрежелерди, жоболорду билдирет. Буга адептуулук, кичи пейидик, элпектик, улууну урматтоо кирет. Адам омур бою тарбияланат. Бирок тарбиянын негизи балалык кезден тузулот. Адам сылыктыктын эрежелерин балалык кезден оздоштурот. | Жаны тема боюнча тушунук алышат тушунбогон суроолорду беришет. Талкуу жургузушотбалмуздак текстин окуп тушунушот. Бабалардын созун билишет. Кичи пейил жонокой бол. Озумчул болбо. Бироонун жакшылыгын унутпа. | НК1, НК2, ПК3 |
Сабакты бышыктоо | 3 мин | Кандай адам алкоолорго татыктуу болот? Сен охзунду сылыкмын деп эсептейсинби? | Мугалимдин суроосуна топто жооп беришет. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтык-тоо | 3 мин | Сабактан эмнени уйрондун? Сабак жактыбы? Эмнени билгин келет? Кайтарым байланыш жасоо. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | 3 мин | Окуп, тушунуп келуу. | Окуп, тушунуп келишет | НК1, ПК4 |
Баалоо | 2 мин | Оозеки баалоо | | НК3 |
Адеп 2-чейрек
Сабактын темасы: Таза, тыкан буйро болуу.
Сабактын максаты |
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар тазалык, тыкандык жонундо тушунук алышат. | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурот. | Кочодо, коомдук жайларда озун алып журууго тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору. |
Окуучулар тазалык, тыкандык жонундо тушунук алышса. | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурсо. | Кочодо, коомдук жайларда озун алып журууго тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, ой жугуртуу.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын этабы | Убакыт | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компо- тент- туулук |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданат. Жагымдуу маанай тузушот. | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | 3 мин | Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Отулгон теманы кайталоо | 3 мин | Кайталоо учун суроолор. 1-чейректе отулгондорду кайталоо. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК3 |
Жаны тема | 20 мин | Жаны темага тушунук беруу. Таза, тыкан буйро болуу. Кочого чыгаарда а дегенде усту башына коз чаптыр. Кийген кийимин таза, утуктолгондой болсун. Аба-ырайына жараша кийин. Тырмакты оз убагында ал. Бут кийиминди тазалап жур. Озгочо кыздар таза, тыкан болуусу керек. Жуогон турганы, суйлогону, кулгону адепту болгону жакшы. Ишти да тура, так аткар. Буюмдарынды, китептеринди оз ордуна кой. Уйдо, мектепте ар дайым таза, тыкан, буйро бол. | Жаны тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Создук иш жургузушот. Мектепте, кочодо ар дайым тазалыкка, тыкан журууго тарбияланышат. | НК1, НК2, ПК3 |
Сабакты бышыктоо | 3 мин | Коомдук жайларда озунду кандай алып журосун? Отурган ордуна, окуу куралдарына аяр мамиде кыласынбы? | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабактан эмнени уйрондун? Сабак жактыбы? Эмнени билгин келет? Кайтарым байланыш жасоо. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | 3 мин | Окуп, тушунуп келуу. | Окуп, тушунуп келишет. | НК1, ПК4 |
Баалоо | 2 мин | Оозеки баалоо | | НК3 |
Адеп
Сабактын темасы: Кийим кийуу адеби.
Сабактын максаты |
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар кийимдин турлору жонудо тушунук алышат. | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун, эске сактоосун онуктурот. | Адептуулукко, тартиптуулукко, билимдуу болууга тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору. |
Окуучулар кийимдин турлору жонундо тушунук алышса. | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун, эске сактоосун онуктурсо. | Адептуулукко, тартиптуулукко, билимдуу болууга тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, ой жугуртуу.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын этабы | Убакыт | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компо- тент- туулук |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданат. Алтын эрежени тузушот. | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | 3 мин | Уй тапшырмасын суроо. Таза, тыкан буйро болуу. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Отулгон теманы кайталоо | 3 мин | Кайталоо учун суроолор. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК3 |
Жаны тема | 20 мин | Жаны темага тушунук беруу. Кийим кийуу адеби. Кийимди жашына, боюна, сымбатына ылайыктап кийуу керек. Кийимдин кымбаты эмес жарашыктуулугу маанилуу. Жарашыктуу, таза, тыкан кийим адамдын коркуно корк кошот. Адамдар мезгилге, аба ырайына жана кесибине ылайык кийинишет. Ошондой эле ар бир улуттун табиятына, каада салтына ылайык улуттук кийими бар. Аларды кадырлап, барктап куто билу ар бир атуулдук парз. Окуучулар жарашыктуу жана ынгайлуу формасын кийгени он. | Жаны тема боюнча тушунук алышат. Тушунбогон суроолорду беришет. Талкуу жургузушот. Кийимдерди кантип, кайсы убакта кийинээрин билишет. | НК1, НК2, ПК3 |
Сабакты бышыктоо | 3 мин | Кийим деген эмне? Анын кандай турлору бар? | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабактан эмнени уйрондун? Сабак жактыбы? Эмнени билгин келет? Кайтарым байланыш жасоо. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | 3 мин | Окуп, тушунуп келуу. | Окуп, тушунуп келишет. | НК1, ПК4 |
Баалоо | 2 мин | Оозеки баалоо | | НК3 |
Адеп
Сабактын темасы: Адеби жок бала жугону жок атка окшош.
Сабактын максаты |
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар тексти окуп ак караны ажырата билишет. | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурот. | Адептуулукко, ыймандуулукка тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору. |
Окуучулар тексти окуп ак караны ажырата билишсе. | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурсо. | Адептуулукко, ыймандуулукка тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, ой жугуртуу.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын этабы | Уба- Кыт | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компо- тент- туулук |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданат. Жагымдуу маанай тузушот. | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | 3 мин | Уй тапшырмасын суроо. Кийим кийуу адеби. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Отулгон теманы кайталоо | 3 мин | Кайталоо учун суроолор. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК3 |
Жаны тема | 20 мин | Жаны темага тушунук беруу. «Адеби жок бала-жугону жок атка окшош». Адептуу дегендин озу кенири тушунук. Ал сенин сылыктыгын, тартиптуулугун, элпектигин, боорукердигин. Адамдагы жакшы сапаттар болсо баары кошулуп келип адептуулукту тузот. Адепту бала тентектик кылбайт, калп суйлобойт, тил алчаак болот. Ал эми адеби жоктук-адамдагы эн жаман сапаттардын бири. Эгерде бала бир жолу ээнбаштык кылып, калп айтып адепсиздик кылса, ал андан ары онокот болуп калышы мумкун. Адамдын адамдыгы акылында гана эмес, анын адебинде, сабырдуулугунда. | Жаны тема боюнча тушунук алышат. Тексти тушунуп, чынжырча кылып окушат. Балага муноздомо беришет. Создук иш жургузушот. Жакшы жана жаман сапаттарга муноздомо беришет. | НК1, НК2, ПК3 |
Сабакты бышыктоо | 3 мин | Сенде кандай жакшы сапаттар бар? Досуна муноздомо бер? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабактан эмнени уйрондун? Сабак жактыбы? Эмнени билгин келет? Кайтарым байланыш жасоо. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | 3 мин | Кимиси туура. Окуп, тушунуп келуу. | Окуп, тушунуп келишет. | НК1, ПК4 |
Баалоо | 2 мин | Оозеки баалоо | | НК3 |
Адеп
Сабактын темасы: Эси жок бала ээнбаш.
Сабактын максаты |
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар ар кандай жаман адаттар жакшылыкка алып барбасын билишет. | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурот. | Озун туура алып журууго, бирин-бири уга билууго тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору. |
Окуучулар ар кандай жаман адаттар жакшылыкка алып барбасын билишсе. | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурсо. | Озун туура алып журууго, бирин-бири уга билууго тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, ой жугуртуу.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын этабы | Уба-кыт | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компо- Тент- туулук |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданат. Жагымдуу маанай тузушот. | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | 3 мин | Уй тапшырмасын суроо. Адеби жок бала-жугону жок атка окшош. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Отулгон теманы кайталоо | 3 мин | Кайталоо учун суроолор. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК3 |
Жаны тема | 20 мин | Жаны темага тушунук беруу. Ээнбаш деген оюна келгенди кылган, кой дегенди укпаганбала. Андай балдарды акылы жок, эси жок деп коюшат. Улуу кичууго сылык мамиле жасаган, алсыздарга, кары-картандарга, кичуулорго кыйынсынбай жардам берген балдарды акыл-эстуу, ыймандуу бала дешип сыйлашат. | Жаны тема боюнча тушунук алышат. Суроттор менен топто иштеп презентация жасашат. Адепту жана адепсиз балага класстер тузушот. Тема боюнча талкуу жукргузушот. | НК1, НК2, ПК3 |
Сабакты бышыктоо | 3 мин | Биздин класста ээнбаш балдар барбы? Сен озунду адепту бала деп ойлойсунбу? | Мугалимдин суроосуна жупта жооп беришет. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтык-тоо | 3 мин | Сабактан эмнени уйрондун? Сабак жактыбы? Эмнени билгин келет? Кайтарым байланыш жасоо. | Мугалимдин суроосуна жекече жооп беришет. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | 3 мин | Окуп, тушунуп келуу. | Окуп, тушунуп келишет. | НК1, ПК4 |
Баалоо | 2 мин | Топто баалоо | | НК3 |
Адеп
Сабактын темасы: Калптын казаны кайнабайт.
Сабактын максаты |
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар тема боюнча тушунук алышат. | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурот. | Адептуулукко, тартиптуулукко тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору. |
Окуучулар тема боюнча тушунук алышса. | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурсо. | Адептуулукко, тартиптуулукко тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, ой жугуртуу, талдоо-жыйноо.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компо- тент- туулук |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданат. Алтын эрежени тузушот. | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | 3 мин | Уй тапшырмасын суроо. Ээнбаш бала. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Отулгон теманы кайталоо | 3 мин | Кайталоо учун суроолор. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК3 |
Жаны тема | 20 мин | Жаны темага тушунук беруу. Калптын казаны кайнабайт. Калп айтуу адамдардардагы Эн жаман сапаттардын бири. Эгер бир жолу калп айтсан, андан ары онокот кылып алышын мумкун жана ал калпындын чындыгы билинип, андан кийин сага эч ким ишенбей калат. Калпычы атка коносун. Ошондуктан калп айтпай, болгон чындыкты айтуудан отору жок. Кеп чынынан бузулбайт-деген акылман элибиздин айтканы бар. | Жаны тема боюнча тушунук алышат. Анын маанисин тушунушот. Бул жаман адат экенин билишет. Андан арылууга аракет жасашат. Азаматтык деген теманы окуп, маанисин чечмелешет. | НК1, НК2, ПК3 |
Сабакты бышыктоо | 3 мин | Калп дегенди кандайча тушуносун? Эмне учун калп айтышат, чындыгын эле айтсак болбойбу? | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтык-тоо | 3 мин | Сабактан эмнени уйрондун? Сабак жактыбы? Эмнени билгин келет? Кайтарым байланыш жасоо. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | 3 мин | Окуп, тушунуп келуу. | Окуп, тушунуп келишет. | НК1, ПК4 |
Баалоо | 2 мин | Оозеки баалоо | Бирин-бири баалашат. | НК3 |
Адеп
Сабактын темасы: Терс сапаттардан кантип арылуу керек.
Сабактын максаты |
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар терс адаттардан арылып, тилектуу жашоого аракеттенишкенин билишет. | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурот. | Адептуулукко, тартиптуулукко, улууларды урматтоого тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору. |
Окуучулар терс адаттардан арылып, тилектуу жашоого аракет кылгандарын билишсе. | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурсо. | Адептуулукко, тартиптуулукко, улууларды урматтоого тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, ой жугуртуу.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компо- тент- туулук |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Алтын эрежени тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданат. Алтын эреженитузушот. | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | 3 мин | Уй тапшырмасын суроо. Калпычынын казаны кайнабайт. | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Отулгон теманы кайталоо | 3 мин | Кайталоо учун суроолор. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК3 |
Жаны тема | 20 мин | Жаны темага тушунук беруу. Терс сапаттардан кантип арылуу керек? Эгер сен буга чейин сабактан кечиксен, жаман окусан, ата-энене жардам бербесен, кийимине карабай кир журсон, урушчаак болсон, уйкучу, жалко болсон, мындан ары кандай болушум керек деп ойлонуп, озунду-озун тарбиялаганга уйрон. Душманынды алыстан ищдебе, ал сенин озундо. Себеби: жаман мунозун душманын, жакшы мунозун сенин досун. Ошондуктан кыял жоругунду ондо. Кантип онолуу керек дээрсин. Сага улуу бабалардын накыл кеби, турмуштук мисалдар жардам берет. | Жаны тема боюнча тушунук алышат. Анны талкуулашат. Терс адаттардан арылууга аракет жасашат. Теманы чынжырча кылып корком окушат. | НК1, НК2, ПК3 |
Сабакты бышыктоо | 3 мин | Адамдарда кандай сапаттар болот? Сылык, мактанбаган, калп айтпаган бала кандай сапаттарга ээ болот? | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабактан эмнени уйрондун? Сабак жактыбы? Эмнени билгин келет? Кайтарым байланыш жасоо. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | 3 мин | Окуп, тушунуп келуу. | Окуп, тушунуп келишет. | НК1, ПК4 |
Баалоо | 2 мин | Оозеки баалоо | | НК3 |
3-чейрек
Адеп
Сабактын темасы:
Сабактын максаты |
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар тема боюнча тушунук алышат. | Соз, суйлоо кебин онуктурот. | Жаратылышты коргоого, аяр мамиле жасоого тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору. |
Окуучулар тема боюнча тушунук алышса. | Соз, суйлоо кебин онуктурсо. | Жаратылышты коргоого, аяр мамиле жасоого тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, ой жугуртуу.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компо- тент- туулук |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданат. Жагымдуу маанай тузушот. | НК2 |
Уй тапшырмасын суроо | 3 мин | Уй тапшырмасын суроо. Баба-дыйкандын батасын айтып бергилечи? Токтогул атанын насаатынан айтып бергиле? | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Отулгон теманы кайталоо | 3 мин | Кайталоо учун суроолор. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК3 |
Жаны тема | 20 мин | Жаны темага тушунук беруу. Дарак ыйлайбы-текстин окуп, тушундуруу. Суроолор менен иштоо. | Жаны тема боюнча тушунук алышат. Тексти окуп, тушунук алышат. Дарактарды кыйбоого, алар да ыйлаарын тушунушот. Бул адепсиздикке жатарын тушунушот. | НК1, НК2, ПК3 |
Сабакты бышыктоо | 3 мин | Бала макиси менен эмне кести? Атасы баласынын жооругун тура бааладыбы? Чынынды дарак да ыйлайбы? | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабактан эмнени уйрондун? Сабак жактыбы? Эмнени билгин келет? Кайтарым байланыш жасоо. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | 3 мин | Окуп, тушунуп келуу. | Окуп, тушунуп келишет. | НК1, ПК4 |
Баалоо | 2 мин | Оозеки баалоо | | НК3 |
Адеп
Сабактын темасы:
Сабактын максаты |
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурот. | Адептуулукко, тартиптуулукко тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору. |
Окуучулар | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурсо. | Адептуулукко, тартиптуулукко тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын методу: кунт коюп угуу, ой жугуртуу.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын этабы | Уба- кыт | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети | Компо- Тент- туулук |
Уюштуруу | 3 мин | Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданат. Жагымдуу маанай тузушот. | Н3К2 |
Уй тапшырмасын суроо | 3 мин | Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын айтып беришет. | НК1, НК2, НК3, ПК1, ПК3 |
Отулгон теманы кайталоо | 3 мин | Кайталоо учун суроолор. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК3 |
Жаны тема | 20 мин | Жаны темага тушунук беруу. | Жаны тема боюнча тушунук алышат. | НК1, НК2, ПК3 |
Сабакты бышыктоо | 3 мин | | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК5 |
Сабакты жыйынтыктоо | 3 мин | Сабактан эмнени уйрондун? Сабак жактыбы? Эмнени билгин келет? Кайтарым байланыш жасоо. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. | НК2, ПК3 |
Уйго тапшырма | 3 мин | Окуп, тушунуп келуу. | Окуп, тушунуп келишет. | НК1, ПК4 |
Баалоо | 2 мин | Оозеки баалоо | | НК3 |
Адеп
Сабактын темасы:
Сабактын максаты |
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурот. | Адептуулукко, тартиптуулукко тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору. |
Окуучулар | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурсо. | Адептуулукко, тартиптуулукко тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын методу: кунт коюп угуу.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети |
Уюштуруу | Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданат. Жагымдуу маанай тузушот. |
Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын айтып беришет. |
Отулгон теманы кайталоо | Кайталоо учун суроолор. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. |
Жаны тема | Жаны темага тушунук беруу. | Жаны тема боюнча тушунук алышат. |
Сабакты бышыктоо | | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. |
Сабакты жыйынтыктоо | Сабактан эмнени уйрондун? Сабак жактыбы? Эмнени билгин келет? Кайтарым байланыш жасоо. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. |
Уйго тапшырма | Окуп, тушунуп келуу. | Окуп, ушунуп келишет |
Баалоо | Оозеки баалоо | |
Адеп
Сабактын темасы:
Сабактын максаты |
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурот. | Адептуулукко, тартиптуулукко тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору. |
Окуучулар | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурсо. | Адептуулукко, тартиптуулукко тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын методу: кунт коюп угуу.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети |
Уюштуруу | Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданат. Жагымдуу маанай тузушот. |
Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын айтып беришет. |
Отулгон теманы кайталоо | Кайталоо учун суроолор. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. |
Жаны тема | Жаны темага тушунук беруу. | Жаны тема боюнча тушунук алышат. |
Сабакты бышыктоо | | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. |
Сабакты жыйынтыктоо | Сабактан эмнени уйрондун? Сабак жактыбы? Эмнени билгин келет? Кайтарым байланыш жасоо. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. |
Уйго тапшырма | Окуп, тушунуп келуу. | Окуп, ушунуп келишет |
Баалоо | Оозеки баалоо | |
Адеп
Сабактын темасы:
Сабактын максаты |
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурот. | Адептуулукко, тартиптуулукко тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору. |
Окуучулар | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурсо. | Адептуулукко, тартиптуулукко тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын методу: кунт коюп угуу.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети |
Уюштуруу | Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданат. Жагымдуу маанай тузушот. |
Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын айтып беришет. |
Отулгон теманы кайталоо | Кайталоо учун суроолор. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. |
Жаны тема | Жаны темага тушунук беруу. | Жаны тема боюнча тушунук алышат. |
Сабакты бышыктоо | | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. |
Сабакты жыйынтыктоо | Сабактан эмнени уйрондун? Сабак жактыбы? Эмнени билгин келет? Кайтарым байланыш жасоо. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. |
Уйго тапшырма | Окуп, тушунуп келуу. | Окуп, ушунуп келишет |
Баалоо | Оозеки баалоо | |
Адеп
Сабактын темасы:
Сабактын максаты |
Билим беруучулук | Онуктуруучулук | Тарбия беруучулук |
Окуучулар | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурот. | Адептуулукко, тартиптуулукко тарбияланышат. |
Кутулуучу натыйжалардын корсоткучтору. |
Окуучулар | Кабыл алуусун, ой жугуртуусун онуктурсо. | Адептуулукко, тартиптуулукко тарбияланышса. |
Сабактын жабдылышы: окуу китеби, темага карата суроттор, баалоочу каражаттар.
Сабактын тиби: жаны билимди оздоштуруу.
Сабактын методу: кунт коюп угуу.
Сабактын формасы: жалпы, жеке иш.
Сабактын этабы | Мугалимдин иш аракети | Окуучунун иш аракети |
Уюштуруу | Саламдашуу. Жоктоо. Сабакка даярдоо. Жагымдуу маанай тузуу. | Саламдашат. Сабакка даярданат. Жагымдуу маанай тузушот. |
Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын суроо | Уй тапшырмасын айтып беришет. |
Отулгон теманы кайталоо | Кайталоо учун суроолор. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. |
Жаны тема | Жаны темага тушунук беруу. | Жаны тема боюнча тушунук алышат. |
Сабакты бышыктоо | | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. |
Сабакты жыйынтыктоо | Сабактан эмнени уйрондун? Сабак жактыбы? Эмнени билгин келет? Кайтарым байланыш жасоо. | Мугалимдин суроосуна жооп беришет. |
Уйго тапшырма | Окуп, тушунуп келуу. | Окуп, ушунуп келишет |
Баалоо | Оозеки баалоо | |