Тэма: Падагульненне і сістэматызацыя вывучанага па раздзеле
“Аднасастаўныя сказы”
Мэта: 1) падагуліць і сістэматызаваць веды пра аднасастаўныя сказы;
2) удасканальваць уменні адрозніваць віды аднасастаўных сказаў па сэнсавых і граматычных прыметах, выконваць сінтаксічны разбор аднасастаўнага сказа, мэтанакіравана ўжываць розныя віды аднасастаўных сказаў ва ўласным маўленні;
3) выхоўваць культуру вуснага і пісьмовага маўлення, пачуццё любові да роднай мовы, да Бацькаўшчыны.
Абсталяванне: 1) карткі з тэставымі заданнямі па тэме “Аднасастаўныя сказы”;
2) блок-схема “Аднасастаўныя сказы”;
3) музычны ролік “Родная мова”;
4) прэзентацыя “Грамніцы”;
5) крыжаванка “Правапіс у, ў” (прэзентацыя, карткі);
6) малюнкі, кнігі пра Беларусь (для выставы).
Ведаць: паняцце “Аднасастаўны сказ”; віды аднасастаўных сказаў; віды выражэння галоўнага члена.
Умець: вызначаць віды аднасастаўных сказаў; адрозніваць аднасастаўныя назыўныя сказы ад двухсастаўных сказаў; выконваць сінтаксічны разбор аднасастаўных сказаў.
Дэвіз урока: не сорамна не ведаць, сорамна не вучыцца.
Эпіграф: Кінь саромецца мовы сваёй.
Зваць сябе беларусам пачні.
М. Чарот
Ход урока
І. Арганізацыйны момант (псіхалагічны настрой на працу).
– Добры дзень ! Я рада сустрэчы з вамі. Спадзяюся, што праца наша будзе плённай. Сёння ўрок пройдзе пад дэвізам: не сорамна не ведаць, сорамна не вучыцца.
Пачаць урок хочацца з песні, якая прысвечана нашай роднай мове.
(Гучыць песня “Родная мова”)
ІІ. Вызначэнне тэмы і мэты ўрока.
Тут трэба ля гэтых азёр нарадзіцца,
І слухаць гаворку, і бачыць зару,
Каб сэрцам і доляй навек прычасціцца
К табе, мая чыстая Белая Русь.
Уладзімір Карызна
– Назавіце від сказа (двухсастаўны, кожная частка – аднасастаўны, безасабовы).
ІІІ. Арфаграфічная хвілінка.
крыжаванка “Правапіс у, ў” (ключавое слова БЕЛАРУС, звязаць з эпіграфам). Дадатак 1
адказы вучняў;
вывад: у:
у пачатку і сярэдзіне слова, калі на у падае націс: аул, каля урны;
у канцы запазычаных слоў на -ум, -ус: Ландау, фрау, радыус;
у пачатку ўласных назваў, імён: на Украіне, да Уладзіка;
пасля галосных, двукосся, дэфіса.
ІV. Праца па тэме ўрока.
Праца з эпіграфам.
Кінь саромецца мовы сваёй.
Зваць сябе беларусам пачні.
Пытанне: Аб чым гавораць гэтыя радкі?
Вывад: Мы ўсё ж такі беларусы, таму павінны размаўляць на беларускай мове, бо гэта мова нашых бацькоў.
Фанетычная транскрыпцыя.
[к і́ нʹ с а р о́ мʹ э ц а м о́ в ы с в а йʹ о́ йʹ/
з в а́ цʹ сʹ а бʹ э́ бʹ э л а р у́ с а м п а ч нʹ і́//].
Сінтаксічны разбор сказа.
Сказ просты, апавядальны, няклічны, аднасастаўны, абагульнена-асабовы (афарызм), развіты, поўны.
“Мазгавы штурм” (суразмоўніцтва па тэме, адначасова з адказамі на пытанні складваецца кластар на дошцы. Дадатак 2).
Пытанні: 1) Якія сказы называюцца аднасастаўнымі?
2) Чым адрозніваюцца ад двухсастаўных?
3) Назавіце віды аднасастаўных сказаў.
4) Чым можа выражацца выказнік у:
- пэўна-асабовых сказах (дзеясловамі 1-й і 2-й асобы адзіночнага ці множнага ліку цяп. і буд. часу, дзеясловамі 2-й асобы адзіночнага ці множнага ліку загаднага ладу);
- няпэўна-асабовых сказах (дзеясловам, які мае форму 3-й асобы цяп. і буд. часу множнага ліку ці форму прошлага часу множнага ліку);
- абагульнена-асабовых сказах (часцей выражаецца дзеясловам 2-й асобы абвеснага і загаднага ладу, радзей – іншымі асабовымі формамі, гэта прыказкі, афарызмы);
- безасабовых сказах
Спосабы выражэння выказніка | Прыклады |
1. Безасабовы дзеяслоў | Змяркаецца. |
2. Асабовы дзеяслоў у безасабовым значэнні | Прыемна пахне сухім сенам. |
3. Зваротны дзеяслоў у безасабовым значэнні | Маці не спіцца. |
4. Інфінітыў | Быць навальніцы! |
5. Прыслоўе са значэннем стану | Сёння холадна. У лесе ціха. |
6. Дзеепрыметнік залежнага стану | У пакоі вымыта, прыбрана. |
7. Адмоўнае слова няма (не было, не будзе) | З агнём жартаў няма. |
8. Безасабовы дзеяслоў + інфінітыў | Спаць доўга не хацелася. |
9. Прыслоўе са значэннем стану (прэдыкатыўнае прыслоўе) + інфінітыў | Цяжка жыць без сяброў. Нельга браць чужое. |
10. Асабовы дзеяслоў у безасабовым значэнні + дзеепрыметнік залежнага стану | Многа было сказана добрых слоў і пажаданняў. |
- назыўных сказах (назоўнікам у назоўным склоне і спалучэннем назоўніка з лічэбнікам.
5) Раскажыце аб ужыванні аднасастаўных сказаў у маўленні.
(Дадатак 3)
Сінтаксічны аналіз.
Паўночную частку Беларусі называюць краем блакітных азёр (няпэўна-асабовы, 3-я асоба, мн. л., цяп. ч.).
У сабе мову дзіўную, матчыну, як таемнасць, нашу (пэўна-асабовы, 3-я асоба, адз. л., цяп. ч.).
Беражы і ахоўвай залатыя правы нашай роднае мовы (абагульнена-асабовы, 2-я ас., адз. л., цяп. ч.).
О, колькі яшчэ не адкрыта адценняў у ёй і блакіту (безасабовы, дзеепрым. залеж. стану).
Скарынка. Скіба. Луста. Акраец. Карава й. (назыўныя)
“Хлебныя словы” (слоўнікавая работа)
Скарынка – цвёрды запечаны вонкавы слой хлеба.
Скіба – луста хлеба.
Луста – адрэзаны плоскі кусок хлеба.
Акраец – кавалак хлеба.
Каравай – круглы пшанічны пірог, спечаны для якой-небудзь урачыстасці. (вясельны каравай)
Дослед
Край азёр.
Край лясоў.
Неба сіняе.
Усюды спеў салаўёў.
Перазвон ручаёў.
Беларусь, Беларусь!
Ты адзіная.
Адрознівай: Лес. Вунь лес. (наз.)
Сіняе неба.
Творчая работа. Скласці аднасастаўныя сказы да малюнкаў. Д/з. Сачыненне-мініяцюра “Мой родны кут…” (выкарыстаць сказы, складзеныя на ўроку) або пр. 176
Абагульненне
Праверачны тэст (асобныя лісты. Дадатак 4)
10. Свята “Грамніцы” (прэзентацыя)
Дадатак 1
Крыжаванка «Правапіс у – ў»
1. Перакладзіна для адкрывання і закрывання
шляху на чыгуначных пераездах.
2. Афіцыяльны прыём у высокапастаўленай
асобы.
3. Нарада ўрачоў для вызначэння характару захворвання і спосабаў яго лячэння.
4. Яшчар, які даўно вымер.
5. Шкляная пасудзіна з вадой для рыб.
6. Адрэзак прамой, які злучае які-небудзь
пункт акружнасці або паверхні шара з
цэнтрам.
7. Самая буйная афрыканская птушка
атрада бегуноў.
| Ш | л | а | г | б | а | у | м | |
А | ў | д | ы | е | н | ц | ы | я |
К | а | н | с | і | л | і | у | м | |
| Д | ы | н | а | з | а | ў | р |
| А | к | в | а | р | ы | у | м | |
Р | а | д | ы | у | с | |
С | т | р | а | у | с | | | | |
___________________________________________________
Дадатак 2
Аднасастаўныя сказы
З галоўным членам З галоўным членам
выказнікам дзейнікам
пэўна- няпэўна- абагульнена- безасабовыя назыўныя
асабовыя асабовыя асабовыя
Дадатак 3
Роля аднасастаўных сказаў у маўленні
Аднасастаўныя сказы даволі ўжывальныя ў маўленні.
Пэўна-асабовыя сказы робяць выказванне дынамічным, лаканічным, даюць магчымасць пазбегнуць паўтораў. Такія сказы часта выкарыстоўваюцца ў творах мастацкай літаратуры, у дыялогах, у афіцыйным стылі.
Выкарыстанне няпэўна-асабовых сказаў пашырана ў гутарковай мове. Ужываюцца яны ў аб’явах.
У абагульнена-асабовых сказах выражаюцца агульныя вывады, павучанні, заключэнні, таму яны часта ўжываюцца ў мове прыказак і прымавак. Да іх таксама адносяцца афарызмы.
Безасабовыя сказы часцей за ўсё ўжываюцца ў жывым гутарковым маўленні і ўмове мастацкай літаратуры. У мастацкіх творах яны выкарыстоўваюцца пры апісанні пачуццяў, адчуванняў чалавека, малюнкаў прыроды, навакольнага асяроддзя, перадаюць непазбежнасць або адсутнасць чаго-небудзь ці каго-небудзь.
У творах мастацкай літаратуры таксама шырока выкарыстоўваюцца назыўныя сказы. Яны дапамаюць апісаць пейзаж, час, месца дзеяння. Назыўныя сказы звычайна пачынаюць тэкст, уводзяць чытача ці слухача ў абстаноўку, у падзеі.
Дадатак 4
Тэст па тэме «Аднасастаўныя сказы»
1 варыянт
1. Вызначце пэўна-асабовыя сказы:
1) Збіраемся наведаць вёску.
2) Мару павандраваць па Беларусі.
3) Усюды кветкі.
4) Забудзь трывогу вечную сваю, прыляж, мая натомленая мама.
5) Рэшатам вады не наносіш.
2. Вызначце няпэўна-асабовыя сказы:
1) У лес дроў не возяць.
2) Змяркалася.
3) Выходзім на трап і заўважаем групу людзей.
4) У гэтых мясцінах вырошчваюць лён.
5) У нашым свеце так цалуюць рукі толькі маці.
3. Вызначце абагульнена-асабовыя сказы:
1) Яму стала спакойна.
2) Навуку за плячыма не носяць.
3) Не шукай ветру ў полі.
4) Мароз і сонца.
5) Чытаю вершы аб Радзіме.
4. Вызначце безасабовыя сказы:
1) У пакоі прыбрана.
2) Сябрамі не кідаюцца.
3) Веяла холодам.
4) Дом здалі якраз пад Новы год.
5) Стала неспакойна на душы.
5. Вызначце назыўныя сказы:
1) Усюды ўжо спалі.
2) Ноч. Халодная зямлянка.
3) У лузе кветкі.
4) Усе лужыны ўночы зацягнула лядком.
5) Дзве дзяўчыны.
2 варыянт
1. Вызначце пэўна-асабовыя сказы:
1) Аднекуль дыхнула халодным ветрам.
2) Позняя ноч. Цішыня.
3) Паветра жывое ўдыхаю, па сцежках ступаю ў гаі.
4) Стаю над возерам вясной.
5) Шануй бацьку з маткай: другіх не знойдзеш.
2. Вызначце няпэўна-асабовыя сказы:
1) На тым беразе спяваюць.
2) Не лічыце кветачкі ўвесну, а палічыце ягадкі ўвосень.
3) Запалілі ліхтары на вуліцах.
4) Люблю зямлю, што пахне лесам.
5) Смуга над плёсам.
3. Вызначце абагульнена-асабовыя сказы:
1) На дварэ ўжо світае.
2) Андрэйкавага бацькі дома не было.
3) Яго называлі надзеяй маці.
4) З незабітага ліса футра не шыюць.
5) З лагчыны пацянула вільгаццю і туманам.
4. Вызначце безасабовыя сказы:
1) Зоры на цёмным небе.
2) Цямнела.
3) Няма больш халадоў.
4) Беларускай Швейцарыяй называюць гэты край.
5) Нешта не спіцца.
5. Вызначце назыўныя сказы:
1) Марозіць, а сняжку няма.
2) Вунь апошняя станцыя.
3) Не сядзіцца ў хаце хлопчыку малому.
4) Асенні дзень.
5) Зіма. Мароз. Іскрысты снег.
Адказы
1 варыянт 2 варыянт
1, 2, 4 1. 3, 4
4, 5 2. 1, 3
2, 3 3. 3, 4
1, 3, 5 4. 2, 3, 5
2, 5 5. 2, 4, 5