СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ақпараттың алуан түрлілігі және ақпаратты іздеу тәсілдері сабақ жоспары

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

 

 

П?ні:   информатика         сыныбы:            №_____  cаба?  к?н реті_______

Саба?ты? та?ырыбы: А?паратты? алуан т?рлілігі ж?не а?паратты ??деу т?сілдері

Саба?ты? ма?саты:     Тірі а?заларды? а?паратты ?абылдауына, а?парат беруі мен ?олдануына мысалдар келтіруді ?йрету, ?орша?ан орта?а а?паратты? к?з?арас ?алыптастыру.

                                        О?ушыларды ?орша?ан орта?а сыйласты?пен ?арау?а ?йрету

О?ушылар білуі тиіс: а?паратты са?тау, а?паратты жеткізу ж?не ??деу т?сілдерін, «а?парат к?здері» мен «а?парат ?абылдаушы» т?сінігін, а?парат жеткізу арналарын.

О?ушылар ?йренуі тиіс: а?паратты са?тауды?, ??деуді? ж?не а?парат жеткізу т?рлерін аны?тау т?сілдерін.

Саба?ты? т?рі:  аралас

?олданылатын ?діс -  т?сілдер:  с?ра?  -  жауап, ауызша,  д?птермен ж?мы

 

 

П?ні:   информатика         сыныбы:            №_____  cаба?  к?н реті_______

Саба?ты? та?ырыбы: А?паратты? алуан т?рлілігі ж?не а?паратты ??деу т?сілдері

Саба?ты? ма?саты:     Тірі а?заларды? а?паратты ?абылдауына, а?парат беруі мен ?олдануына мысалдар келтіруді ?йрету, ?орша?ан орта?а а?паратты? к?з?арас ?алыптастыру.

                                        О?ушыларды ?орша?ан орта?а сыйласты?пен ?арау?а ?йрету

О?ушылар білуі тиіс: а?паратты са?тау, а?паратты жеткізу ж?не ??деу т?сілдерін, «а?парат к?здері» мен «а?парат ?абылдаушы» т?сінігін, а?парат жеткізу арналарын.

О?ушылар ?йренуі тиіс: а?паратты са?тауды?, ??деуді? ж?не а?парат жеткізу т?рлерін аны?тау т?сілдерін.

Саба?ты? т?рі:  аралас

?олданылатын ?діс -  т?сілдер:  с?ра?  -  жауап, ауызша,  д?птермен ж?мыс

Просмотр содержимого документа
«Ақпараттың алуан түрлілігі және ақпаратты іздеу тәсілдері сабақ жоспары»



Пәні: информатика сыныбы: №_____ cабақ күн реті_______

Сабақтың тақырыбы: Ақпараттың алуан түрлілігі және ақпаратты өңдеу тәсілдері

Сабақтың мақсаты: Тірі ағзалардың ақпаратты қабылдауына, ақпарат беруі мен қолдануына мысалдар келтіруді үйрету, Қоршаған ортаға ақпараттық көзқарас қалыптастыру.

Оқушыларды қоршаған ортаға сыйластықпен қарауға үйрету

Оқушылар білуі тиіс: ақпаратты сақтау, ақпаратты жеткізу және өңдеу тәсілдерін, «ақпарат көздері» мен «ақпарат қабылдаушы» түсінігін, ақпарат жеткізу арналарын.

Оқушылар үйренуі тиіс: ақпаратты сақтаудың, өңдеудің және ақпарат жеткізу түрлерін анықтау тәсілдерін.

Сабақтың түрі: аралас

Қолданылатын әдіс - тәсілдер: сұрақ - жауап, ауызша, дәптермен жұмыс

Сабақтын барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу

Оқушыларды түгендеу, журналмен жұмыс

ІІ Сабақтың мақсаты мен міндеттерін қою

ІІІҮй тапсырмасын тексеру

Жұппен жұмыс жасау. Бір оқушы екінші оқушыға сұрақ қояды. Мұғалім оқушы жауабын тыңдайды. Сұрақтар әкранда көрсетіліп тұрады.

  1. Ақпарат дегенді қалай түсінесіңдер? Мысал келтіріңдер.

  2. Адамның пайда болуына дейін ақпарат болды ма?

  3. Ақпаратты ұсынудың кандай формаларын білесіңдер? Мысал келтіріңдер.

  4. Қандай әрекеттермен ақпаратты өндеуге болады?

  5. Адам ақпаратты қандай ақпарат көздерінен қабылдайды?

  6. Ақпараттың қандай қасиеттерін білесіңдер? Мысал келтіріңдер.

ІVБілімді өзектендіру

Сұрақтар:

  1. Біз ақпаратты қайда кездестіреміз?

  2. Біз ақпаратпен не істейміз?

  3. Қандай да бір әрекетсіз ақпарат бола ма?

VЖаңа тақырыпты түсіндіру

Соңғы сұраққа жауап оқушыларды жаңа такырыпка жетелейді. Ақпарат жасалады, жеткізіледі, сақталады және өңделеді. Ақпаратпен орындалатын әрекеттер ақпараттың кезеңдері деп аталады. Қандай да бір әрекеттер ақпараттық кезеңдерде орындалады. Мұғалім әр ақпараттық кезеңдерге мысал келтіре отырып толықтырады.

Мұғалім: қазір сабақта біз бір-бірімізбен ақпарат алмасамыз. Осы ақпарат беру кезеңінде ақпаратты кім қабылдайды, ал ақпарат көзі кім?

Оқушылар: ақпарат қабылдаушы - оқушылар, ақпарат көзі - мұғалім.

Мұғалім: кандай жағдайда біз орын алмастыра аламыз?

Окушылар: сұрақ-жауап кезінде.

VІ Компьютермен жұмыс

Бұл компьютерлік программаларда өтілетін бірінші тәжірибелік жүмыс. Оқушылар программаларды әлі оқып-үйренбегендіктен, берілген программаларда жүмыс істеу тәсілдері кейін түсіндіріледі. Сондықтан мұғалім тәжірибелік жұмысты орындаудың алдында әр нақты тапсырманы орындаудың нұсқауын береді. Бірінші сабақтарда оқушылардың дайындық деңгейіне байланысты орындау деңгейін мұғалім өзі белгілейді (кейбір оқушылар компьютерде өз бетінше мәтіндік және графикалық редакторлармен жұмыс істей алады). Оқушылар мұғалім берген деңгейлік тапсырманы орындайды.

VІІ Сабақты корытындылау

  1. Үй тапсырмасы, бағалау

Оқулықтың §3 мазмұндау, бақылау сұрақтарына жауап беру, тест тапсырмасын орындау.

Тест жауаптары:

1

2

3

4

5

6

7

в

В

с

В

С

Д

С




Тексерген________________