СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Аксонометриялық проекция. 10 сынып

Категория: ИЗО

Нажмите, чтобы узнать подробности

Аксонометриялық проекция.docx

Просмотр содержимого документа
«Аксонометриялық проекция. 10 сынып»

Графика және жобалау

Мектеп: Мектеп: №201 мектеп-лицей

Күні: .

Оқытушының аты-жөні: Сейтқасымова Гүлдана Тұрашовна

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Бөлім1: Кескіндердің негізгі түрлері және оны құрастыру

Сабақтың тақырыбы:

Аксонометриялық проекция

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

10.2.2.2 Заттың (дененің) берілген көріністері бойынша, құрылымдау ережелерін білетіндігін көрсете отыра аксонометриялық проекцияны орындау

10.7.1.1 Қызық есептер (мысалы: пропедевтикалық, эвристикалық) шығару барысында ұтымды жолдарды ұсыну

Сабақтың мақсаты:

  • Құрылымның ережелерін білетіндігін көрсете отырып, берілген заттың көріністері бойынша аксонометриялық проекциясын орындау;

  • Графикалық тапсырмаларды орындау.

Құндылықтарды дарыту

  1. Басқалардың көзқарастарын құрметтеу және бағалай білу.

Өзінің және басқалардың жұмыстарына қатысты басқалардың пікірлерін тындай білу және дұрыс қабылдау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы




Өткен материалдың өзектілігі.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді:

  1. Проециялау дегеніміз не? Проекциядан мысал келтіріңіз.

  2. Орталық, параллель, тікбұрышты, көлбеу деп аталатын проекция дегеніміз не?

  3. Сызу кезінде проециялаудың қандай түрі қолданылады? Неге?

  4. Анықтамасын беріңіз.

  5. Қандай түрді негізгі деп атаймыз? Неліктен?

  6. Қандай негізгі түрлерін білеміз?

  7. Диметрияда осьтер қандай бұрыш арқылы орналасқан?

Сабақтың мақсатымен ОМ оқушылармен бірге анықтау.

Оқушыларды «жақын аймақ дамуын» анықтау, сабақтың соңында күтілетін нәтижелер.

Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Оқулықтағы графикалық суреттер






Ортасы





Өткен сабақта біз тегіс геометриялық фигуралар мен текшенің құрылысын орындадық.

Бүгін сабақта изометрияның қиын бөліктерін құрастыруын өтеміз.

Практикалық тапсырма. Оқушылар кезекпен 2 сызбаны (диметрикалық және изометриялық проекцияларда) бөліктерді қолданып орындайды.

Тапсырма. 1 суретте көрсетілген 3 көріністің фронталды диметрикалық және изометриялық проекциясын құрастыру.


Сурет1. Детальдің кешенді сызбасы

Проекцияның құрастыру кезеңдері (сурет 2):

  1. Ось жүргізіледі. Нақты биіктігі - z осі бойынша, ұзындығы - х осі бойынша алдыңғы бөліктің бетін құрастырады (сурет 2, а)

  2. Алынған суреттің шыңдарынан x осіне параллель сызықтар жүргізеді. Олардың ішіндегі бөлігінің қалыңдығын қалдырады: фронталды диметрлік проекция үшін - 2 есе кішірек; изометрия үшін –нақты өлшемін (сурет 2, б)

  3. Пайда болған нүктеден алдыңғы бөлікке параллель тік сызықтар жүргеіземіз (сурет 2, в).

  4. Керек емес сызықтарды өшіреміз, нақты сызықтарды қалың контурмен сызамыз да, өлшемдерін енгіземіз (сурет 2, г).

Суреттегі оң және сол бағандарды салыстырыңыз. Екеуінің құрылысының арасында қандай айырмашылық пен ұқсастық бар?



Сурет2. Аксонометриялық проекциялардың құрастыру жолдары

Жалпы фронталды диметриялық және изометрияық проекциялардың орындалу тәртібі бірдей.

Айырмашылық осьтердің орналасуында және y осі бойымен бөлінген сегменттердің ұзындығында орналасады.

Айырмашылығы тек қана у осьтерінің орналасуы мен қиындылардың ұзындықтарының орналасуында.

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі






Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді.

Оқушылар қарапайым бөліктің құрылысын қарастырады.


Оқушылар негізгі жапсырманы толтырады

Негізгі жапсырманы толтыру.

(I) Жұмыс кітабындағы бөлшектердің құрылысын орындау.

Дискрипторлар

Құрастырудың ережелін біледі;

Бөліктерді құрастырудың үш түрлі проекцияда орындайды;

Құрастырудың ұтымды тәсілдерін қолданады.



Слайд 2-6


https://sites.google.com

/site/chercenie/lessons








Слайд 7-12







Слайд 13- 25



Үлестірме материалдар


Аяқталуы




Кері байланыс

Оқушылар рефлекциясы :

Мен не білдім ?

Не үйрендім ?

Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ?

Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Дискриптор

Сыныптастарына кері байланыс береді.