СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Апкари або лдм дыам выит

Нажмите, чтобы узнать подробности

 аиалдои адплщжет аджапети вждаукзи цоцщзкшули ащ

Просмотр содержимого документа
«Апкари або лдм дыам выит»


Пәні:Матетика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жиын.Логика элементері.

Бөлімше: Жиын және олармен орындалатын амалдар.

Мектеп:№8 Ақтау қаласындағы



Күні: 16.06.2017

Мұғалімнің аты-жөні: Кощанова Айна Канаевна


Сынып: 1


Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

4.1 Жиындарды салыстыру. Тең жиындар.



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.4.1.3 Жұп құру арқылы нысандар жиындарын салыстыру; тең жиындарды бос жыиндарды аңықтау.

Сабақ мақсаттары

1 Жиындағы суретердің атын атайды.

2 жиындағы сурет бойынша заттарды ажырытып салыстырады.

3 Жиынды салыстыру арқылы тең және бос жиындарды түсінеді.

Бағалау критерийлері

Оқушылар мақсатқа жету үшін:

  • Жиындарды салыстыруды үйренеді;

  • Жиындар арасындағы қатынастарды сипаттай алады;

  • Тең және тең емес жиындарды табады;

  • Теңестіру тәсілдерін шешеді;

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология

- жиын (сход);

- жиынның элементі (сходный элемент);

- бос жиын (пустой сход);

- oртақ элемент (общий элемент);

- тең жиындар (ровный сход)

-тең емес (неровный сход)

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Ашық сұрақтар, түрткі болу сұрақтар

Жиын деп нелерді айтамыз?

Жиын элементтері дегенді қалай түсінесіңіздер?

Құндылықтарды дарыту

Сабақта меңгерілген білімді жеке жұмыс орындау кезінде математикалық тілді дұрыс әрі нақты қолданады.

топтық,жұптық жұмыс орындау кезінде бір-бірін құрметтейді.

Шығармашылық жұмыс орындау кезінде сын тұрғыдан ойлайды.

Пәнаралық байланыс

Көркем еңбек: оқушылар жұмыс дәптерлеріндегі тапсырмалардың суреттерін бояп, тиісті белгілерін қояды.

Жаратылыстану: ынтымақтастық атмосферасын құру кезінде дене мүшелерін атайды, жұп мүшелерді табады.

Дүниетану: аңдардың, құстардың атарын тауып, сурет бойынша сәйкестендіреді.

Дене шынықтыру: суреттегі спорттық құралдардың аттарын атап, артық элементтерді сызып теңестіреді.

Сауат ашу: жұптық тапсырмаларды орындау барысында жоғалған сөздерді жазып толықтырады.

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтаны қолдану. www.imektep.kz www.smk edu.kz http//45minut.kz

Бастапқы білім


Жиын, оның элементтері, бос жиын,тең жиын ұғымдарын, жиындармен жұмыс істеуде  .=.+.- символдарын біледі.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5- минут


1. МК Ұйымдастыру.

а) Сәлемдесу. Сыныпты түгелдеу. Оқу, жазу, сызу құралдарын тексеру.

ә) Ынтымақтастық атмосферасын құру (қол соғу арқылы дене мүшелерін анықтап, жұп мүшелерін табады, ерекшелігін салыстырады.)

Топқа бөлу (адамның жұп мүшелері арқылы.)

















Көз,құлак, қол, аяқ.


Сабақтың ортасы


Ширату

10 минут








Түсіну, қолдану

15 минут




























































































5 минут
















5 минут
















2. Ашық сұрақ

-Жиын деп нелерді айтамыз ?

( белгілі бір заттар жиынтығы)

-Жиын элементері дегенді қалай түсінесіңіздер ?

(жиын құрайтын заттар)

С «Ойлан, тап»

Қандайда бір жиынды айтқанда, оқушылар олардың элементерін айтады (мысалы: Құстар-аққу, торғай, т.б. Иттер-төбет, тазы, т.б.)

Содан соң оқушылардың өз ойларынан жиын мен оның элементтерін айтуға ұсыныс беремін. (ҚБ жауаптарын тындап, жақсы жауап берген оқушылырды мадақтаймын. (Бәрекелді! Жарайсын!)




Оқулықпен жұмыс (слайд)

Сана және салыстыр. Жиындарды элементтер саны бойынша салыстырады. Тең жиындарды табады.

Дескриптор

Суреттердін бірінші жолдарын санап салыстырады.

Суреттердің екінші жолдарын санап салыстыр.

Суреттердің үшінші жолдарын санап салыстыр.

(ОЖ жиындардың бірінші жолдары тең емес,өйткені элементтер саны әр түрлі. Екінші жолдағы жиындар тең емес, өйткені әртүрлі элементерден тұрады . Үшіншіден – тең , өйткені элементтері және элементтер саны бірдей) оқушы жауаптарынан соң сабаққа қатысты жаңа деректер шығарылады.

Анықтама

Егер екі немесе оданда көп жиындардағы элементтер саны тең және барлығы бірдей элементтерден тұратын болса,онда жиындар тең жиындар деп аталады.

Жаңа дерек бойынша бейнеролик көрсету.

Сөздік жұмыс

- жиын (сход);

- жиынның элементі (сходный элемент);

- бос жиын (пустой сход);

- oртақ элемент (общий элемент);

- тең жиындар (ровный сход)

-тең емес (неровный сход)

Топтық жұмыс

1 топ Жиындарды қалай теңестіруге болады



Дескриптор

Жиындарды атайды

Артық ,кем заттарды табады

Тең жиын құрады

2 топ Жиындар тең бе?

Дескриптор

Теңдік құрады

Элементтер саны боынша салыстырады

3 топ Толықтыр. Жемісттер киім, жұп сандар







Жемістер Киім Жұп сандар

Дескриптор

Жиын аттарын оқып танысады

Жиын элементтерін толықтырып жазады

Жұп сандарды цифрмен жазады

4 топ Тап және салыстыр

Дескриптор

Суреттерді салыстырады

Түстерді ажыратады, топтастырады

Пішініне қарай ажыратады, топтастырады

Кері байланыс

Топтық жұмысты тексеру арқылы оқушыларға кері байланыс беру және бағалау. Бағалау қалыптастырушы бағалаудағы жетістік критреийі бойынша бағаланады. Кері байланыс жеке оқушыларға ауызша не жазбаша түрде беріледі.

Сергіту сәті. Топтасып жиын құру

Дәптермен жұмыс 107-108 бет орындалады оқушылар «Жетістік баспалдағымен өзін-өзі бағалайды»










Шығармашылық тапсырма: сандарды пайдаланып берілген жиынға тең болатын жиынды ата.

Дескриптор

Тең жиындар құрастырады және айтады

Тең емес жиындар құрастырады және айтады

Оқушылыр жауаптары сараланады




Оқушылар сұрактарға жауап беру арқылы тақырыпқа шығады.



















Салыстыру қолдану барысында жана деректер шығарады.

Үштілде айтылады









Постер құрады.



























Топ ішінде пікір алмасады талқыға салады ауыша айтады





Жиынды дұрыс және бірінші құрған жұп женіске жетеді.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


ҚЖО:

Оқу мақсаты: 1.4.1.3 Жұп құру арқылы нысандар жиындарын салыстыру; тең жиындарды, бос жиындарды анықтау.

Ойлау дағдыларының деңгейі: Қолдану Бағалау критерийі: Білім алушы Заттар жиынын жұп құрастыра отырып салыстырады. Тең жиындарды және бос жиындарды анықтайды. 1-тапсырма Екі жиынның элементтерінен жұп құрастырыңыз. Оларды салыстырыңыз.

Дескриптор: Білім алушы - жиындардың элементтерін жұптайды;

ҚҚЕО:

2-тапсырма Жиындардың элементтеріне мұқият қараңыз. Артық элементін алып тастау арқылы берілген жиындарды теңестіріңіз. Жиындарды атаңыз. Дескриптор: Білім алушы - жемістер жиынындағы артық элементті анықтайды; - жиындарды атайды.

«Жетістік басбалдағы» бойынша өзін-өзі бағалайды.

Жұптық бағалауда графиканы пайдаланады.

Топтық жұмыста бармақ әдісін пайдаланады.

Сыныпта парта мен орындықтардың оқушы денсаулығына зиян келтірмейтіндей етіп орналастырылуына басты назар аударамын. Сызу және жазу құралдарымен қауіпсіз жұмыс жасау техникасын ескертемін.

Рефлексия

5 минут

( бүгінгі сабақты қаншалықты өзіне сенімді түрде түсінгенін, тақтада тұрған екі парақшаның біреуіне аты жазылған карточкаларды ілуі керек)



Сенімсізбін???

Сенімдімін!!!



Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?