СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ашық сабақ 8 сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ 8 сынып»

Пәні: қазақ тілі

Сабақ: 2 «А »сынып

Күні: 22.01.2020ж

Сабақтың

тақырыбы

Сен күртеше киесің бе?

Мұғалімнің аты-жөні: Есебаева С.Қ.

Мақсаты:

2.1.1.1. ауызша тіл және тыңдау –көру матералын тыңдау және қарапайым сөйлемдерді түсініп, қайталау..

2.2.4.1. оқиға желісін сақтай отырып, таныс сөздерді қолдану арқылы шынайы және ойдан құрастырылған оқиғаларды баяндау.

2.5.1.2. сөйлеу барысында көптік/жіктік/ тәуелдік/ септік жалғауларын қолдану.

Сабақтың мақсаттары:

Барлығы: қарапайым сөйлемдерді түсініп қайталайды.

Көбі: сөйлеу барысында көптік/жіктік/ тәуелдік/ септік жалғауларын қолданады.

Кейбірі: шынайы және ойдан құрастырылған оқиғаларды баяндайды.

Күтілетін нәтиже

Заттық, сапалық атауларды қатыстырып сөйлемдер құрайды, жаңа киім-кешек атауларын сипаттайды.

Жаңа сөздер:

Баскиім, күртеше, жемпір, етік, киемін, пәлте, белдемше.

Қолданылатын әдістер

Түсіндіру, сипаттау, сұрақ-жауап,«Шаттық шеңбері » тренингі, «Түсі қандай?» ойыны , диалог, «Баспалдақ» тәсілі, жағдаяттық тапсырма, сергіту жаттығуы.

Керекті – құрал жабдықтар

Интерактивті тақта, слайдттар, А4 парағы, маркерлер, түрлі-түсті қарындаштар, фломастерлер, кеспе суреттер, альбомдар, буклеттер, желімқағаздар.

Дереккөздері:

Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік


Тапсырмалар: Сабақ барысында мұғалім мен оқушының іс-әрекеті

Тапсырма

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу

Оқушылармен сәлемдесемін, түгендеймін. Оқушылардың бір-біріне тілек айтқызамын.

Кәне, достар, тұрайық,

Шеңберімізді құрайық.

Жақсы-жақсы тілектер,

Бір-бірімізге сыйлайық!

Қол ұстасып, бір-біріне жақсы тілектер айтады.

Өткен сабақты тексеру

Үй тапсырмасын тексеремін. Кемшіліктерді анықтаймын, түзетемін, бағалаймын.


Үй тапсырмасын айтады, тақырып бойынша сұрақтаға жауап береді.

І Қызығушы

лықты ояту

Тақырыпқа қатысты слайдтар көрсетемін, киім үлгілерін сипаттап берулерін сұраймын.

Киім үлгілерін сипаттайды.

ІІ Мағынаны тану

1.Сөздікен жұмыс.

Баскиім-головной убор етік- сапоги

Күртеше – куртка киемін - надеваю

Жемпір – джемпер пәлте- пальто

Белдемше - юбка

Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды. Дұрыс айтылуымен ауызша жаттығу жүргізеді.

Ә) «Дұрыс айт!»

Баскиім- баскійім

Күртеше – күртөше

Жемпір

Етік

Киемін-кійем

Пәлте

белдемше

Сөздерді дұрыс айтуға жаттығады, қайталайды.

2.Мәтінмен жұмыс. Тыңда. Қайтала.Оқы.

Күн суық. Мен далада ойнаймын. Баскиім киемін. Пәлте киемін. Етік киемін. Әлібек далада ойнайды. Ол баскиім киеді. Күртеше киеді. Шалбар киеді. Бәтеңке киеді. Ол ауырмайды. Оның киімі қалың.

Мәтінді мұқият тыңдайды, жаңа сөздерді қайталайды.

3. Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс.

1-тапсырма. Суреттерге қарап, сөйлемдерді толықтыр.

Мен ...... киемін.

Сен ..... киесің.

Ол ..... киеді.

2-тапсырма. Суреттерге қарап, жауап бер.

Сен не киесің? Әлібек не киеді? Әнел не киеді?

Суреттерге қарап, сөйлемдерді толықтырады.





Суретке қарап, жауап береді.

3 –тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды жаз.

Менің күртеше.... Менің пәлте.....

Сенің күртеше..... Сенің пәлте....

Оның күртеше.... Оның пәлте....

Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды қойып жазады.


4.Сергіту сәті.

4-тапсырма. «Түсі қандай?» ойынын ұйымдастырамын.

Диалог құрады.

ІІІ Ойтолғаныс

Жұптық жұмыс ұйымдастырамын.

5-тапсырма.Досыңнан қандай киім киетіні туралы сұрап, диалог құраңдар.

Диалог құрады.

ІV Бекіту

6-тапсырма. Жағдаят.

Есте сақта! Айдарымен берілген сөйлемдерді оқиды, талдайды.

Сен күртеше/ жеппір/ етік киесің бе?

Мен күртеше киемін.

Сен белдемше киесің.

Ол етік киеді.

Жағдаяттық тапсырманың шартын орындайды.


Сөйлемдерді оқиды, талдайды, жаңа сөздерді қайталайды.

V Бағалау

Формативті бағалау. Баспалдақ суреті салынған парақты таратамын. Оқушылардың өзін бағалауы бойынша қорытынды бағаны қоямын.

«Баспалдақ» үлгісі бойынша өзін бағалайды.

VІ Үйге тапсырма

Өзіне ұнайтын киімінің суретін салу.


VІ Рефлексия

Тақтаға бүгінгі сабақтың өтілу барысын сипаттайды суреттер іледі.

Өзіне ұнаған суреттің тұсына желімқағаздарды жапсырады.













Сабақ: қазақ тілі

Мектеп-лицей

Күні 23.01.2020ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Есебаева С.Қ.

Сынып: 2 «А»

Тақырыбы: Әлібек, жылы киің! Ауырып қаласың!

Қатысқандар:22

Қатыспағандар:0

Оқу мақсаттары

1.2.4.1 Шағын мәтінді/қарапайым оқиғаларды мазмұндау.

1.1.3.1..Тыңдаған мәтін мазмұны бойынша мұғалімнің көмегімен сұрақтарға жауап беру, сәйкес суреттер таңдау.

1.3.2.1. Мәтіндегі таныс сөздердің мағынасын түсіну.

Сабақ мақсаты

Бағалау критерийлері

1. Жаңа сөздерді түсінеді, қайталайды, оқиды.

2.Жыл мезгіліне байланысты қандай киім керек екенін айта алады.

Жетістік критерийлері

Киім атауларын біледі;

Тақырыпқа қатысты сөздерді ауыз-екі тілде қолданады.

Тілдік мақсат

ЛГМ

(тірек сөздер)

Бас киім, күртеше, етік, белдемше, көйлек, жейде, шалбар, пәлте, киемін.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды отбасындағы сыйластық, татулық, саламатты өмір салтын ұстануға бағыттау.

Қажетті ресурстар

Ірі әріптермен жазылған тірек сөздер, грамматикалық кесте, киімдердің суреттері.

АКТ қолдану дағдылары

презентация

Алдыңғы оқу

Менің көйлегім жаңа.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері



Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

Ынтымақтастық

атмосферасын

қалыптастыру

2-5 минут

І.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың сабаққа дайындығын текеру.

Оқушылар шеңберге тұрып, хормен қайталайды.

Қайырлы күн достым,

Сәттілікке толсын.

Бүгінгі алар бағамыз,

Кілең бестік болсын.



2-5 минут



Сабақтың басы

5 мин




Сабақтың ортасы

15 мин



























5 минут







8 минут





Сабақтың соңы

5-мин





ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

«Ыстық орындық» стратегиясы. Сұрақтарға жауап беру.

Талқылауға арналған сұрақтар.

-Қазір қай жыл мезгілі?

- Сен басыңа не киесің?

- Сен аяғыңа не киесің?

-Қыста қалай киіну керек?

ІІІ. Жаңа сабақ.

Сөздікпен жұмыс./ сурет бойынша/

МК.Ұ/ Интербелсенді тақтадағы киімдердің суреттеріне оқушылардың назарын аудартамын. Сурет бойынша атау, қайталау жұмыстарын жүргіземін. Берілген үлгі бойынша 1, 2, 3 жақта жіктеуді үйретемін.

- Сен не киесің?

- Мен күртеше, бас киім, етік киемін.

-Әлібек не киеді?

-Әлібек шалбар, жейде киеді.

/Қ/ Мақтау, мадақтау.

Оқулықпен жұмыс.

Тыңдалым.Тыңда.Қайтала. Оқы.

Күн суық.Мен далада ойнаймын. Бас киім киемін.Пәлте киемін. Етік киемін. Әлібек далада ойнайды. Ол бас киім киеді.Күртеше киеді.Шалбар киеді.Бәтеңке киеді.Ол ауырмайды. Оның киімі қалың.

Айтылым.

4-тапсырма.Түсі қандай? Ойыны.

-Күртешенің түсі қандай?

-Күртешенің түсі көк.

-Көйлектің түсі қандай?

-Көйлектің түсі қоңыр.

-Етіктің түсі қандай?

-Етіктің түсі қара.

- оқушылар сұрақты түсінеді.

- түстерді біледі.

/Қ/ Мақтау, мадақтау.

Жазылым. Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды жаз.

Дәптердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар оқулықпен жұмыс барысында алған білімдерін бекіте түседі.

Сергіту сәті.

«Сурет салу» ойыны./ Оқушылар дәптерге өздері қалаған киімдердің суретін салады/.


Топтық жұмыс.

Геометриялық фигуралар бойынша топқа бөлінеді. /оқушылар қима қағазда жазылған киімдердің суретін салады,бояйды, қазақша атауын жазады./

1-топ. /баскиім, етік, күртеше/

2-топ. /көйлек, жейде, белдемше/

3-топ. / етік, пәлте, мойынорағыш/

- киімдердің суретін сала алады

- сурет бойынша киімдердің атауларын айта алады

- киімдердің түстерін атай алады.

/Әр топ бір-бірін бағдаршам түсі арқылы бағалайды/


/Қ/Сабақты қорытындылау мақсатымен

оқушылармен кері байланыс орнатамын. Оқушылар сабақ барысында нені білгенін,қалай жұмыс істегенін,не қызықты әрі жеңіл болғанын,не қиындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады.

«Жұбын тап» ойыны . Оқушылар жаңа сөздерді суретпен сәйкестендіреді. Презентацияда берілген үлгі бойынша жауаптарын дұрыc/ бұрыстығын тексереді.

















Интербелсенді тақта




Аудиодиск


Оқулық












№2 жұмыс дәптері








Ақ қағаз,түрлі-түсті қарындаштар





Интербелсенді тақта













Бағдаршам түсі арқылы түсінгендерін білдіру.

Жасыл – түсіндім.

Сары – әлі де сұрағым бар.

Қызыл – түсінбедім.

Барлық оқушылар:

Сурет бойынша киімдерді атай алады.














Оқушылардың басым бөлігі:

Өз қалауы бойынша ұнаған киімдерін дүкеннен сатып ала алады.

Кейбір оқушылар:

Киім атауларын толықтыра алады.

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

Тапсырмалар сәйкес болды ма?

Уақытты қалай пайдаландың?

Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздің және неге?


Оқу мақсаты мен оқу міндеттері өз деңгейінде орындалды.

Бүгінгі сабақта киім түрлерінің қазақша атауларын үйренді. Жыл мезгіліне байланысты киім түрлерін ажырата алады.

Сабақ қызықты өтті,әсіресе топтық жұмыс кезінде жаңа білімдерін алдыңғы білімдерімен ұштастыра білді.

Тапсырмалар тақырыпқа сәйкес болды.

Уақытты тиімді пайдалана білдім.