СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ашы? саба? "Тері, ??рылысы, ?ызметі" 8-сынып

Категория: Биология

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? та?ырыбы:   §54. Теріні? ??рылысы, ?ызметі мен ма?ызы.

Ма?саты: Тері ??рылысын басшылы??а ала отырып, Теріні? ?ызметі мен  

                    а?за ?шін ма?ызын аны?тау, д?лелдеу, жалпылау, ал?ан

                    білімдерін ?з бетінше пайдалана білуге да?дыландыру, п?нге

                    деген ынтасын  арттыру, ?з бетімен ж?не де топпен ж?мыс

                    жасау?а ?йрету.

Просмотр содержимого документа
«Ашы? саба? "Тері, ??рылысы, ?ызметі" 8-сынып»

Сабақтың тақырыбы: §54. Терінің құрылысы, қызметі мен маңызы.

Мақсаты: Тері құрылысын басшылыққа ала отырып, Терінің қызметі мен

ағза үшін маңызын анықтау, дәлелдеу, жалпылау, алған

білімдерін өз бетінше пайдалана білуге дағдыландыру, пәнге

деген ынтасын арттыру, өз бетімен және де топпен жұмыс

жасауға үйрету.

Оқыту нәтижелері: Терінің құрылысы және атқаратын қызметі, ағза үшін

маңызы туралы оқушылар білетін болады.

Негізгі идеялар: -тері және жабын жүйесі туралы білімнің негізін салып

сыни тұрғысынан ойлауды дамыту.

-жаңа теориялық ақпаратты беру арқылы жаңаша ойлау

дағдысын қалыптастыруға ықпал жасау

-топпен жұмыс арқылы бірлесе оқуға, сұраққа жауап алып,

салыстырып, таойын еркін жеткізуге бағыт беру.

Тапсырма :

Топпен жұмыс

Өз бетімен жұмыс

Шығармашылық жұмыс

Жұппен жұмыс


7 модульды қолдану:

Сыни тұрғыдан ойлау;

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау;

Оқу мен оқытудағы жаңа тәсілдер;

Жас ерекшеліктеріне қарай оқыту;

Дарынды және талантты балаларды анықтау;

АКТ ны пайдалану;

Көшбасшылық;


:

Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары

Уақыты

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті

І.Ұйымдастыру

3 мин

Сәлемдесу, «Қалай сәлемдесер едің»тренингі.

Треннинг өткізу «Көңіл күйіңді қалай сипаттар едің?»,

Оқушыларды топтарға бөлу.


Оқушылар сәлемдесіп, көңіл-күйлерін сипаттап айтып, бөлінген топтарына отырып, топ басшысын сайлау

ІІ.Негізгі бөлім Үй тапсырмасын тексеру

5 мин

Білу

«Ыстық орындық» топтар бір оқушыны таңдап ортаға шығарады.


Глоссарий: «Сөздер қоржыны»

Әрбір топ ыстық орындықта отырған оқушыға өтілген тарау бойынша сауалдар қояды.

Өтілген тарау бойынша есте қалған барлық терминдер мен жаңа сөздерді тақтадағы қоржынға салу.




Жаңа сабақты ашу

10 мин

Түсіну. «Терінің құрылысы» бейнематериал көру. Жаңа сабақты талдау.

Джигсо -2 бойынша.

Постер қорғау.

І топ. Терінің маңызы.

ІІ топ. Тері құрылысы.

ІІІ топ.Тері шелмай қабаты құрылысы.Терінің қызметі.

Тапсырмалар бойынша оқушылар бір-біріне түсіндіреді. Рөлдерге бөлінеді.


Топ басшысы бағалап отырады.



Жаңа сабақ бойынша тапсырмалар.



5 мин


Қолдану

Микроскоппен және суретпен жұмыс.

(3-топқа ортақ)

«Терінің құрылысы» , Микроскоп арқылы оқушылар шаш, тырнақ, тері қабыршақтарын қарайды.

Лупа арқылы терінің бетін қарау.

Көргендерін дәптерге жазу

Топ оқушылары бейне материалдарды суреттерді және микроскоптан, лупа арқылы көргендерін өзара талдайды.


Топ басшылары бағалап отырады


10мин


Талдау

Безеудің пайда болу себептері.

Бейнематериалды қарау.

«Ойлан, жұптас , талқыла»

Оқушылар жұптасып отырып өз ойларын айтады.



4мин

Жинақтау

Сауалнама. Тіке жауап.

1.Көп қабатты жалпақ эпителий ұлпасынан құралған терінің сыртқы қабаты. Эпителий.

2.Тері ауруларын емдейтін маман дәрігер. Дерматолог.

3.Теріде күннің әсерінен түзілетін дәрумен. Д

4.Нағыз тері қабаты. Дерма.

5.Қылмысты істерді ашуда пайдаланылатын әдіс. Дактилоскопия.

6. Көкіректе қолтықта, мойындаэпидермистің қалыңдығы. 0,02-0,05 мм

7. Терінің ауданы.2 м2

8. Терінің қосалқы мүйізді түзілістері.Шаш тырнақ түк.

9.Терінің пигмент меланин болатын қабаты. Дерма

10.Ағзаны суықтан және механикалық әсерлерден қорғайтын тері қабаты. Терішелмай қабаты.

Сауалнама тексеріліп топ басшылары жиынтық бағаны қойып отырады.




3мин

Бағалау

Инсерт кестесі

Білемін

Білдім

Білгім келеді.

Топ басшысы бағалап отырады.



Бағалау:

Критерий бойынша бағалау.

Жиындық бағалау.



Сабақ соңында бағалау өлшемдері белгіленген кестеге сәйкес оқушыларды топ басшылары жиынтық бағалайды. Сабақ барысында формативті бағалап отырамын.

Топ басшысы жиынтық бағаны айтады.


Кері байланыс




Стикер тарату


Сабақ қорытындысы ретінде рефлексия жасаймын.

Бүгінгі сабақта


Оқушылар сабақтан алған әсерлерін жазады


Үйге тапсырма:



§54 -оқып келу. Тері аурулары туралы мағлұмат іздеп келу . Презентация дайындау.










М-С.Бабажанов атындағы ЖОББМ












«Терінің құрылысы, қызметі мен маңызы»

8 «а» сыныбы


















Өткізген: Тлепова Н.Б.











Сайқын ауылы