СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Б.Майлин. Күлпаш

Нажмите, чтобы узнать подробности

Б. Майлин туралы мағлұмат беру. Ел басынан өткен қиын кезеңдер туралы түсінік бере отырып, бүгінгі өмірмен байланыстыра баяндай білуге үйрету.

Просмотр содержимого документа
«Б.Майлин. Күлпаш»

Күні: 25.11.2016ж

Сабақтың тақырыбы: Күлпаш Б. Майлин.
Сабақтың мақсаты: Б. Майлин туралы мағлұмат беру. Ел басынан өткен қиын кезеңдер туралы түсінік бере отырып, бүгінгі өмірмен байланыстыра баяндай білуге үйрету.Сөздік қорын молайта отырып, ауызша баяндап беру дағдысын қалыптастыру, ой - өрісін, тіл байлығын дамыту.Оқушыларды ұлтжандылыққа, адамгершілікке, ізденімпаздыққа, елін, жерін сүйе білуге тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, түсіндіру.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылардың зейінін, ынтасын сабаққа аудару
Психологиялық дайындық.
Күлімдеп күн бүгін
Қарады маған да.
Күлімдеп күн бүгін
Қарады саған да.
Күлімдеп күн бүгін
Қарады баршаға
Үй тапсырмасын тексеру.
1. мазмұны
2. сахналық көрініс
3. тест
Жаңа сабақ.
Автор туралы мағлұмат беру.
Ата - бабам тарихым менің тарихым.
Қостанай облысының Тобыл ауданында дүниеге келген.
Ауыл мектебінде сауат ашқан.
Уфа қаласында «Ғалия» медресесінде білім алған.
Медресе суреті.
Кітаптары.
Өлең жолдары.
Жырлағаным - кедейдің жыры,
Сырлағаным - кедейдің сыры.
Сырым да бір, жырым да бір -
Мендағы сол кедейдің бірі.
Сұрақ.
«Кедей» деген сөзді қалай түсінесің?
Қазақ шаруаларын күштеп ұжымдастырудың барысында өкімет халықтың күн көрісінің жалғыз ғана жолы қолындағы малын зорлық пен жинап алып, қоғамдық мемлекеттік меншікке айналдырады. Одан қалған жарым малдарын ет, май астық жоспарларын дайындап тағы тартып алды. Сөйтіп негізгі кәсібі мал шаруашылығы болған қазақ шаруалары төрт – түлік малдан түгел жұрдай болып, ашыға бастады. Табысы жоқ колхоздан, жергілікті үкіметтен жәрдем ала алмаған халқымыз ендігі жерде ашаршылыққа ұшырады.
1921 - 1922 жылдары және 1931 - 1933 жылдар Қазақтың тіпті адамзат тарихында бұрын - соңды естіп білмеген қасіретке толы жылдар. Кейбір деректер бойынша 4 млн 100 мың қазақ баласы қайтыс болды.
Мәтінмен жұмыс.
Күлпаш.
Тақырыпты жоспар бойынша түсіндіру.
Күлпаштың баласы Қалидың, күйеуі Мақтымның, үйінің болмысын сипаттау.
Күлпаш пен Қалидың әңгімесі.
Мақтымның бос оралуы.
Мәтінді мәнерлеп оқыту. (екі бөлімді екі оқушыға)
Дәптермен жұмыс. 
Сөздік жұмыс.
Өрім - өрім – тозған, жыртылған.
Бөкебай - басқа жамылатын шәлі.
Ызғырық – суық жел.
Өлмем кедей – өте кедей.
Сабақты қорыту.
Сұрақтар:
1. Ел басынан немесе Күлпаштың басынан өткен әңгімедегі оқиға қай кезеңде болған?
2. Күлпашты сипаттау.
3. Күлпаштың үйін сипаттау.
4. Қали мен Күлпаш Мақтымның келгенін неге күтеді?
5. Бәрі де шықпа жаным шықпа деп отырған секілді дегенді қалай түсінесің?
6. Мақтыммен Күлпаш неге жылады?
7. Бұл оқаға бүгінгі күні болса, сендер Күлпашпен Қалиға қалай көмектесер едіңіз?
8. Суретпен жұмыс.
Суретте ел басынан өткен қай кезең бейнеленген деп ойлайсыз?
Мәтіндегі қарамен ерекшеленген сөздерді пайдаланып сурет бойынша әңгіме құра.
Бағалау: Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды бағалау.
Үй тапсырмасы
. мазмұнын айтып келу