СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Барпы Алыкулов "Ала-Тоо көрккө клбейт эл болбосо"

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Барпы Алыкулов "Ала-Тоо көрккө клбейт эл болбосо"»

Кыргыз адабият\7-класс\______________________________ I чейрек, 14-сабак

Тема: “Ала-Тоо көрккө келбейт эл болбосо”

Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжалар

Когнитивдик: окуучулар ырдын негизги идеясы жөнүндөгү билимдерди алышат.

-ырдагы ар бир сөздүн маани-маңызын аныкташат.


Социо-маданий: Ата Журтту , Ата Мекенди сүйүүгө тарбияланышат.

- алтын эрежени сактап бири-биринин пикирин сыйлоого тарбияланышат.

Кептик: ырдагы ар бир сөздү анализдешет.

-ар бир окуучу өз пикирин башкаларга таңуулабай айтууга үйрөнөт.

Лингвистикалык минимундар:

Сабактын тиби: өтүлгөн материалды анализдөө

Колдонулуучу методдор: аңгемелешүү, суроо-жооп, дискуссия

Окуу иш-аракетин уюштуруунун формалары: жекече менен иштөө

Сабактын жабдылышы: проектор, экран

Дидактикалык материалдар: слайд, окуу китеби, таркатмалар

Сабактын жүрүшү:

Сабактын баскычтары

Мугалимдин ишмердиги

Окуучунун ишмердиги

1)Уюштуруу

(5 мүнөт)

Акын жөнүндө өзгөчө кыска, фактыларды айтуу

2)Үй тапшыр-масын суроо

(5-мүнөт)

Ырды каалоочулардан обону менен ырдатып баалоо.


Калган окуучулардан чынчырча аркылуу улантып суроо.


3)Жаңы тема. (10 мүнөт)

Акындын Ала-Тоо көрккө келбейт эл болбосо ырын окуп жатып бул ыр мекенди сүйүүгө гана эмес, ар бир баланын аналитикалык ой жүгүртүүсүн өстүрүүгө өбөлгө болгон философиялуу ыр десек жаңылышпайбыз. Ааламдашып, көп тилдүүлүк өүм сүрүп турган жакта мындай ырлардын кыргыз адабиятынада калышы азаркы муун үчүн аба менен суудай эле керек. Жалпы Республикалык тестирлөөдө дел балага эң жөнөкөй суроолор келип жатат. Бирок, балдардын ал суроолорду таппай калышы, Барпы, Жеңижок, Молдо Кылыч, Асан Кайгы, Токтогул сыяктуу залкар акындарыбыздын ырларын маани берип окубаганында десем жаңылышпайм. Меселен Акын бул ырда эмнеге эмненин тиешеси бар экенин ачык эле айтып жатат.

Бул ыр аркылуу эле бир канча аналогиялык эталон жуптарды тапсак болот.




  1. Суу-сай

  2. жарык-ай

  3. чырак-пилик

  4. талаа-гүл

  5. гүл-күн

  6. акын-тил

  7. душман-сүр

  8. сыр-имарат

  9. комуз-кыл

  10. аял-чач

  11. тоо-таш

  12. кабар-кат

  13. жигит-намыс

  14. бет-нур

  15. соода-пул

  16. чарба-кой

  17. куш-тор

  18. киши-жол

  19. төө-жүк

  20. адам-тон



  1. тыт-жибек

  2. тамак-туз

  3. иш-эмгекчил

  4. нан-тиш

  5. балбан-күчтүү

  6. тал-арык

  7. чарба-мал

  8. сулуу-кал

  9. май-сүт

  10. курут-айран

  11. өрдөк-көл

  12. каз-көл

  13. булбул-бак

  14. арча-шак

  15. дайра-толкун

  16. дыйкан-жер

  17. Ала-Тоо-Ата Журт



1)Окуучулар менен иштөө

(12 мүнөт)









Ар бир окуучу менен жекече иштөө.


Урматтуу окуучулар ырдын негизги идеясы?

Ыр канча муундан турат?

Канча ритимдик, рифмалык уйкаштыкта куралган?

Ырды куплет-куплетке бөлүп кайсы уйкаштыктын негизинде куралганын аныктагыла?


Мугалим жогорудагы аналогиялык эталон жуптарды слайд аркылуу көрсөтөт, окуучулар 2ден кем эмес аналогиялык тесттерди түзүшөт?


4)Бышыктоо

(5 мүнөт)


Бул ырдын обону кимге таандык?

Ырдын маани-маңызы?


5) Рефлексия

(2 мүнөт)

Силер ушул ырдан аналогиялык суроо түзсө болоорун ойлондуңар беле?

Келерки сабакка кандай маалыматтарды күтөсүңөр?


6)Үйгө тапшырма

(3мүнөт)

«Ала-Тоо менин жүрөгүмдө» аталышында А 4 форматындагы баракка сүрөт тартып келүү.

7)Бааолоо

(3мүнөт)

Окуучулардын аракетине жараша.

«5», «4», «3», «2»