СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Барпы Алыкулов - өмүр баяны

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Барпы Алыкулов - өмүр баяны»

Предмет: Кыргыз адабияты Классы : 5

Сабактын темасы: Барпы Алыкулов “Жакшы кыз”, “Өзү каар, тили заар кыз”

Негизги компетенттүүлүктөр


Маалыматтык ПК-1

Окурмандык компетенттүүлүк ПК-1

Социалдык коммуникативдик

ПК-2

Баалуулук-дүйнө таанымдык компетенттүүлүк ПК-2

Өзүн-өзү уюштуруу жана учурунда кырдаалга карата көйгөйлөрдү чечүү ПК-3

Адабий-чыгармачылык компетенттүүлүк ПК-3



Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр:

максаттарга жетти дейбиз эгерде окуучубуз....

1.Билим берүүчүлүк максаты:

Максатка жетти деп эсептейбиз эгер...

Окуучулар Б.Алыкуловдун өмүр баяны жана жогоруда белгиленген ырларынын мааниси тууралуу маалымат алышат

-Ырларынын жазылыш таржымалы тууралуу маалымат алышса.

2.Өнүктүрүүчүлүк максаты:


Ырларды көркөм окуу менен сөз байлыгын өнүктүрүп, ой жүгүртүүсүн өстүрүшөт.

-ырларды көркөм окуу аркылуу сөз байлыгы артса;

--ырды талдап өз алдынча ой жүгүртө алышса;

-өз оюн далилдей алышса;

3.Тарбия берүүчүлүк максаты:


Топ менен иштөө аркылуу ынтымактуу болуу сезими артат;

Ырдагы жакшы сапаттарды ала алышат;

Топтордо иштөөдө бири-биринин оюн угуп, өз ара сыйлашууга жакшы сапаттарга ээ болууга үйрөнүшсө;



Сабактын тиби: Жаңы материалдарды өздөштүрүү.

Сабактын формасы: Класстык жана топ менен иштөө сабагы.

Сабакта колдонулган интерактивдүү ыкмалар: Интерактивдүү ыкма, класстер, Kahoot,Padlet, билим дарагы.

Сабакта колдонулуучу каражаттар:Окуу китеби, сүрөттөр, проектор, интерктивдүү доска, уюлдук телефон.

Предмет аралык байланыш: адеп, кыргыз тили, сүрөт сабагы, тарых.



Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

убактысы

Мугалимдин иш-аракети

Окуучунун иш-аракети

НК

ПК

Бааалоо

БЛУМ

1

Уюштуруу

(мотивация)

2 мүнөт

Учурашуу

Окуучуларды жоктоо

Жагымдуу маанай түзүү:Окуучулар өзүнүн баш тамгасы менен башталган жагымдуу сөздөрдөн бири-бирине айтышат.Окуу процессине даярдануу

Учурашышат

Жоктолушат

Маанайлары көтөрүлөт

Окуу процессине даярданышат

Нк2

Нк3



2

Окуучулардын билимин актуалдаштыруу

үй тапшырма

3 мүнөт

Өтүлгөн темалар боюнча суроолорду Padlet доскасы аркылуу берүү.

Темаларды эске салуу менен билимдерин актуалдаштыруу.


Берилген тапшырмларды аткарышат жана суроолорго жооп беришет.

Толтурган таблицанарды

окугула

Нк3


https://ru.padlet.com/bakirovadinara78/padlet-nslt2uu0csovd9y5

3

Сабактын темасы, максаты жана күтүлүүчү натыйжалар менен тааныштыруу

3 мүнөт

Окуучуларды сабактын тема,максаттары менен тааныштыруу

-адамга тиешелүү жакшы сапаттарды эстеп калышат жана ырлардын маанисин түшүнүшөт.

Тема жана сабактын максаттары менен таанышышат.

Нк1



4

Жаңы тема

Жаңы сөздөр

20 мүнөт

Барпы Алыкуловдун өмүрүжолу, чыгармачылыгы тууралуу айтып берүү.

Кыргыз элинин залкар акындарынын бири, улуу акын Токтогулдун шакирти Барпы Алыкулов 1884-жылы 30-сентябрда азыркы Жалал-Абад облусунун Сузак районундагы Ачы деген кыштагында томаяктын үй-бүлөсүндө туулган.

Күн, жер, суу, аба, дүйнө, адам, өмүр, нарк-насил, ыйман, сулуулук жөнүндө өлбөс ырларды жараткан нускоочу акын.Атасы-Алыкул Шамурза уулу көрүнгөндүн малын багып күн көргөн киши болгон.Тогуз баланы багып өстүрүү адалдан түктүү малы жок кедей үчүн оңой-олтоң жүк эмес эле.Айласы кетип, балдарынын жаштыгына карабай улуураактарын байларга малайлыкка берет.Барпы да эс тартканы малай болуп жүргөн.”Жакшы кыз” ырынын тарбиялык мааниси чоң.Ырдын мааниси терең.”Кызы бардын назы бар”деп илгери бекер айтылган эмес.”Жакшы” деген бир ат бар кууса кеткис,”жаман” деген бир ат бар жууса кеткис деген макалда эң туура айтылган.

Берилген маалыматтар -ды кабыл алышат.

Керектүү маалыматтар- ды дептерлерине жазып алышат.

Түшүнбөгөн суроолорду беришет.

Нк1

Нк3


Нк1

Нк2

Форматив-дик, калыптан-дыруучу баалоо.

5

Сабакты бышыктоо

Кайтарым байланыш

8, 10 мүнөт

Сабакта алган билимдерин бышыктоо,жалпы-лоо.Суроолорду берүү.Билем\ Билдим\Билгим келет

Дептерлерине өз алдынча таблицаны толтуруп,аны анализдеп, далилдеп окуп беришет.Билим дарагын толтуруу Класстер түзүү.

Суроолорго жооп беришет.

Берилген тапшырмалар-ды аткарышат, өз алдынча иштешет.

Нк3

Нк2

Нк1


6

Сабакты жыйынтыктоо

Баалоо


5 мүнөт

Окуучуларды сабакка катышуу,активдүүлүгүнө карата баалоо.(Баалоо критерийлерине таянып).



Алган баалары менен таанышышат.



Нк3



Нк2

https://forms.gle/4z6zfvvb1AKjrkBM8