Просмотр содержимого документа
«Բաց դաս ՝ դերային խաղ»
Դասի պլան
Դասարանը ` 10-րդ
Դասի տեսակը ` Դերային խաղ
Դասի թեման ` Շրջակա միջավայրը և մարդու առողջությունը
Դասի նպատակները.
ա/ ակադեմիական
Ընդհանրացնել և համակարգել գիտելիքները շրջակա միջավայրի օրգանական և անօրգանական միացություններին պատկանող հիմնական աղտոտողների մասին
Նկարագրել դրանց ազդեցությունը մարդու առողջության վրա և մոլորակի էկոլոգիական վիճակն ամբողջությամբ
Առաջարկել միջոցներ բնության և մարդու առողջության պահպանման վերաբերյալ:
բ/ զարգացնող
Զարգացնել կարողություններ`
Հրապարակային ելույթների ունակության
Հիմնախնդրի լուծման ուղիների որոնման , հետազոտությունների իրականացման և համակարգման
գ/ դաստիրակչական
Ձևավորել և ամրապնդել գիտական աշխարհայացք , էկոլոգիական մշակույթ , քաղաքացիություն և հայրենասիրություն:
Դասի խնդիրները
ա/ պատկերացում տալ շրջապատի օրգանական և անօրգանական միացություններին պատկանող հիմնական աղտոտիչների մասին
բ/ ձևավորել հմտություն` որոշելու կապը աղտոտիչների , բնության և կենդանի օրգանիզմների միջև
գ/ դերերի միջոցով նկարագրել և բացատրել աղտոտիչների ազդեցությունն օրգանիզմի վրա:
Անհրաժեշտ նյութեր և սարքեր ` համակարգիչ, պրոյեկտոր, պարբերական համակարգ, ջրով լի բաժակներ , որոնցում լողում են մոծակի թրթուրներ , հայտանյութ , թթվի լուծույթ , կոբալտի քլորիդ, պղնձի սուլֆատ , հիմքի լուծույթ , փորձանոթներ:
Անհրաժեշտ պաստառներ`«Մոլորակը վտանգի մեջ է« , «Ծաղկող և հիասքանչ Երկիր մոլորակը»:
Գործող անձիք` ուսուցիչ , բժիշկ , էկոլոգ , ինժեներ ` ջրամաքրման մասնագետ , հեղագետ , մթնոլորտն աղտոտող գազերի մասին պատմող աշակերտներ:
Դասի ընթացքը
Խթանում` ուսուցիչը ներկայացնում է դասի թեման: Աշակերտները ներկայացնում են իրենց պատրաստած պաստառները:
Իմաստավորում `աշակերտներն ըստ դերերի ներկայացնում են.
շրջակա միջավայրի աղտոտողներին , նշում դրանց հետևանքով առաջացած բացասական հետևանքները:
Կատարում են առաջադրանք 1-ը , ըստ որի աղյուսակից ընտրում են առավել թունավոր մետաղները և յուրաքանչյուրը պատմում են որևէ մետաղի մասին:
Կատարում են առաջադրանք 2-ը ,ըստ որի աղյուսակից ընտրում են կենսածին տարրերը և ներկայացնում:
ՈՒսուցիչը աշակերտների հետ միասին կատարում է փորձեր, համոզվելու համար,արդյո՞ք լուծույթում կան կապարի կամ պղնձի միացություններ:
Կշռադատում ` T-աձև աղյուսակում առանձնացնել օրգանական և անօրգանական աղտոտիչները:
Գնահատում
Լրացնել տրված հարցաշարը ` յուրաքանչյուր հարցի դիմաց գրելով այո կամ ոչ:Կատարել ստուգում կարմիր գրիչով և ինքնագնահատում:
Հանձնարարություն- Պատրաստել զեկույց `«Էներգիայի աղբյուրները» թեմայով :
ՈՒսուցիչ ` Լ. Ղուկասյան