СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Бинарный урок (англ. и нем. язык) "Защита окружающей среды"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок для класса, изучающего 2 иностранных языка: английский(основной - 8 год обучения) и немецкий (второй - 3 год обучения).

Просмотр содержимого документа
«Бинарный урок (англ. и нем. язык) "Защита окружающей среды"»





Бінарний урок

з англійської та німецької мови

«Захист навколишнього середовища»

у 8-А класі

Підготовила та провела:

Вчитель англійської мови

Бондік О.Л.







Київ – 2016/17 н.р.

Мета:

  1. Практична:

  • Удосконалювати навички вживання лексики з теми «Захист навколишнього середовища»,

  • удосконалювати вміння читати і розуміти текст, використовуючи мовну здогадку з опорою на малюнки;

  • удосконалювати вміння стисло передавати зміст прочитаного з опорою на питання;

  • розвивати вміння аудіювати текст німецькою та англійською мовами;

  1. Освітня:

  • розширити знання учнів про екологічні проблеми в Україні;

  1. Розвівальна:

  • розвивати інтелектуальні та пізнавальні здібності учнів: пам’ять, увагу, уяву, а також здатність порівнювати мовні явища однієї іноземної мови з мовними явищами іншої;

  • розвивати в учнів логічне мислення, мовну кмітливість;

  1. Виховна:

  • виховувати в учнів активність, працьовитість, толерантність;

  • стимулювати інтерес до вивчення іноземних мов.

Обладнання: конспект уроку; презентація, відео, ілюстрації до теми «Захист навколишнього середовища»; картки з завданнями.


Хід уроку:

І Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.


1. Привітання. (англ.)

T: Hello dear children!

Ps: Hello teacher!

T: How are you?

Ps: We are fine, thank you!

T: I am glad to see you!

Ps: We are glad to see you too!

T: I hope you are in a good mood.

Привітання (нім.)

L. Ich wünsche Guten Tag!

Sch. Wir wünschen Guten Tag!

L. Habt ihr gute Laune?

Sch. Fein! Fein! Fein!


2. Повідомлення теми і мети уроку.

T: If you noticed we’ll have an unusual lesson today. You’ll have two teachers on this lesson: the German teacher and an English teacher.


Now, let’s watch the video and guess the topic of our lesson. (VIDEO)

Ps: We’ll speak today about ecological problems, about the relations between nature and people.


So, during our lesson we’ll try to discuss the relations between people and nature. We’ll try to name the reasons of the main ecological problems, and of course we’ll think about the way out.

The motto of our lesson is: The Earth doesn’t belong to us, we belong to the Earth.

Let’s start our lesson!


L: Heute werden wir viel zum Thema „Natur und Umwelt“ sprechen, unsere Lexik wiederholen, Fragen beantworten. Am Ende der Stunde müssen wir die Frage beantworten: Können die Kinder der Umwelt helfen?

Beginnen wir zu arbeiten!

ІІ Уведення в іншомовну атмосферу.


1. Фонетична розминка.

T: At first let’s recite a poem. Look at the board. Read and try to understand:


The fish in the sea are dying

From the pollution we create

We have to stop polluting

Before it’s too late.


In the woods and forests

They are cutting down the trees

We have to save the forests

Everyone agrees.


The hole in ozone layer

Is getting bigger every day.

We have to stop air pollution

We have to find a way.



L.: Seht, wie schön ist die Natur!

Von Unordnung - keine Spur.

Flüsse, Meere, Teiche, Wälder,

Berge, Wiesen, Steppen, Felder

Bleiben reizend auch morgen,

wenn wir dafür zusammen sorgen.


2. Вступ.

T. For the slogan of our lesson we have chosen famous words of Prince Philip of Britain: “Look after this planet, it’s the only one we have” The Ears is our home. Unfortunately, we destroy it. Do you agree with these words?

Express your opinion.


P1. Really, we have only one planet to live, so we must take care of it.

P2. If we pollute our planet, we’ll destroy ourselves too.

P3. If people cut down trees they won’t have enough oxygen in the air.

P4. If we throw rubbish everywhere, we’ll destroy nature.



L. Der berühmte deutsche Schriftsteller J. W. Goethe hat gesagt: „Mächtige Natur um uns herum, ist fähig, mächtige Gedanken und Taten zu geboren“. Seid ihr einverstanden?

Sch.: Ja.

ІІІ Основна частина уроку.

1. Vocabulary practice.( Робота в парах.)

A) T. Let’s revise some ecological words. Match the pairs English-German-Translation!

das Gras brennt — горить трава burning grass

in die Rinde schneiden – вирізати на корі дерева cut on the tree bark

den Müll wegwerfen – викидати сміття to take out the trash

die Natur schädigen – шкодити природі harm nature /Destroy nature

in Gefahr sein – бути в небезпеці be in danger

das Wasser vergiften – отруювати воду to poison/polute the water

der Umwelt helfen – допомагати навколишньому середовищу help the environment

die Tiere vergiften sich – тварини отруюються animals poisoned

die Bäume sterben ab – гинуть дерева killed trees

radiation, greenhouse effect, acid rain, pollution, Global warming, water pollution, air pollution, the greenhouse effect, soil pollution, deforestation, endangered animals, the ozone layer, recycling, drop litter.

Радіація, парниковий ефект, кислотний дощ, забруднення, глобальне потепління, забруднення води(повітря, грунта), вирубка лісів, знищення тварин, озонові діри, переробка

смітити

Б) L: __________

Wie können wir der Umwelt helfen? Was gehört in welche Tonne?

Papier (blaue Tonne): die Zeitung, das Schulheft – book, magazine

Die Zeitung gehört in die blaue Tonne.

Glas (grüne Tonne): das Marmeladenglas, die Flasche – glass, bottle

Das Marmeladenglas gehört in die grüne Tonne.

Bio (braune Tonne) : die Gemüsereste, die Essensreste – leftover vegetables,

Die Gemüsereste gehören in die braune Tonne.

Recycling (gelbe Tonne) : der Joghurtbecher, die Plastiktüte, die Blechdose –cans, plastic bottles

Der Joghurtbecher gehört in die gelbe Tonne.

Restmüll (graue Tonne) : die Haarbürste, die Schuhe – blouse, boots,

Die Schuhe gehören in die graue Tonne.


C) T: Match these words with their meanings.

a) pollution …. a factory which produces electricity

b) climate …. world’s weather patterns

c) power station …. energy from the sun

d) acid rain …. rising temperatures around the world

e) greenhouse effect …. rain containing chemicals which pollute the

environment.

f) radiation …. Something that makes the earth, air or water

dirty and dangerous.


1)litter a)garbage on the ground or in the street

2)fence b)a special can for garbage

3)jail c)everything that a person can see

4)garbage can d)a walk that separates two places

5)view e)sickness

6)fine f)to manage or to stop

7)litterbug g)a number of people pay as punishment

8)disease h)money people as punishment

9)control i)a place people stay as punishment

10)group j)a person who throws litter

2. Розвиток навичок читання та письма.

AUS ALT WIRD NEU

Die Menschen brauchen viel Papier. Aus Papier machen sie Zeitungen, Bücher, Hefte ... Und Papier produzieren sie aus Holz und brauchen dafür viel Wasser. Aber das schädigt die Umwelt. Was kann man da machen? Diese Frage besprechen Steffi und ihre Mitschüler in der Schule.

Die Biologielehrerin erklärt ihnen: "Man kann neues Papier aus Altpapier machen. Ihr könnt Altpapier sammeln und damit der Umwelt und der Natur helfen:'

In Steffis Klasse steht ein Papierkorb. In diesen Papierkorb werfen die Kinder nur Papierreste: sauberes Packpapier, Buntpapier, Zeichenpapier ...

Vor der Schule steht auch eine große Papiertonne. Zu dieser Tonne bringen die Schüler das Altpapier. Ein Auto holt es dann und fährt zu einer Papierfabrik.

Die Arbeiter in dieser Papierfabrik verarbeiten das Altpapier zu neuen Papierblättern. Aus dem neuen Papier macht man wieder Zeitungen, Bücher, Hefte…


Richtig (R) oder falsch (F)? Lies und kreuz an:

  1. Man braucht viel Papier.

  2. Die Menschen brauchen keine Bäume fürs Papierproduzieren.

  3. Das Papierproduzieren schädigt die Umwelt.

  4. Aber man kann neues Papier aus Altpapier nicht machen.

  5. Steffis Klasse sammelt Altpapier und hilft damit der Umwelt.

  6. Vor Steffis Schule steht keine Papiertonne.

  7. Die Schüler sammeln Altpapier und bringen es zur Papierfabrik.

  8. Die Arbeiter verarbeiten das Altpapier zu neuen Papierblättern.

  9. Neue Zeitungen, Bücher, Hefte macht man aus Altpapier wieder.


1-R; 2-F; 3-R; 4-F; 5-R; 6-F; 7-R; 8-R; 9-R.

3. Розвиток навичок аудіювання та мовлення. (англ-нем.) Представлення творчих робіт.

T: Next work will be a listening. You must to be attentive during the listening each other.

There are three types of environmental pollution: air, ground, and water pollution.

What we can do to protect nature?

T. Give some ideas, how can we protect nature.

P1.- If cities had more trees and green areas, people would have more oxygen.

P2.- If people recycled things, there wouldn’t be so much rubbish everywhere.

P3.- If the authorities created more parks, children would be able to play safety.

We can recycle newspapers, bottles and metal cans.

We mustn’t cut down trees.

Feed birds in winter.

Protect wildlife, plants and trees.

Keep all water clean.

Don’t use aerosol sprays.

Don’t use chemicals in the garden.

Turn off the light when you leave the room.

Don’t cut wild flowers.

Try to avoid buying plastic. It’s hard to recycle.


Die Menschen müssen!!!People should!!!

Zweige der Bäume nicht abbrechen

- für Tiere und Vögel sorgen

- Bäume gießen

- Umwelt schützen

- im Freien nicht laut sprechen

- im Wald keinen Müll werfen

- Altmetall sammeln

- den Schulhof sauber machen

- Umweltschutzplakate malen

- Müll-Aktionen durchführen

- Bäume pflanzen

- den Wald sauber halten

-Vogelhäuschen bauen

- das Wasser sauber halten

-weniger Wasser brauchen

- Wasser sparen


4. Quise

5. Song


IV Заключна частина уроку.

1. Підсумок уроку.

T. Do you agree that we spoke about important problems?

P1. –Yes, we do.


T. What environmental problems were mentioned in our lesson?

P2. – We spoke about protection of nature, air and water.


T. Well, the conclusion of our lesson is:

P3: If everyone made small efforts to improve their local environment, the global situation would soon improve.


T. Did you like this lesson?

P4: Yes, we did.

T. What did you like best of all?

P5: I like video( reading, quise, song, presetation)


2. Д\З

Was schädigt die Natur? Wie kann man der Umwelt helfen?“


3. T: Thank you for your answers!

You were very active and smart! So, your marks are:……Goodbye!


L: Ihr habt heute aktiv gearbeitet. Ich bin mit eurer Arbeit zufrieden.

Die Stunde ist zu Ende. Eure Noten sind…. Auf Wіedersehen!