Сабақ тақырыбы: | Биосфера туралы В. И. Вернадскийдіңілімі. Биосфераныңқұрамы: тірізат, түрлікқұрамы. Табиғаттакөміртек пен азот айналымы. Тіріорганизмдердіңшөгіндіжыныстардыжәнетопырақтытүзудегірөлі. |
Сабақ мақсаты: | Биосфера құрамен таныстыру. Оқу матералдарын түсіне отырып,ойлау Қабілетін дамыту. оршаған биосфераны қорғауға және еңбекке баулу. |
Табыс критерийлері: | Биосфера құрамымен танысады. Ойлау қабілеті дамиды |
Модульдердің кіріктірілуі | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, СТО, Бағалау, АКТ, Дарынды және талантты балаларды оқыту, Оқушыларды жас ерешеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, Оқытудағы басару және көшбасшылық. |
Сабақтың кезеңдері | Уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Керекті жабдықтар |
Кіріспе | 2 минут 2 минут 3 минут | Топқа бөлу нұсқау жасаймын. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Ой қозғау» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұраймын. | Жеміс аттарымен топқа бөлемін. Шеңбер болып тұрып, бір –бірлеріне тілектер айту ар қылы сыныпта ынттымақтастық атмосферасын қалыптастырады. Сұрақтарға жауап беру арқылы өткен тақырыпты бекітеді. Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, бір-бірлерін бағалайды. | Таратпа қағаздар Бағалау парақшасы |
Жаңа сабақтың таныстырылымы | 5 минут 5 минут | Білу. Жаңа тақырыпқа байланысты сөзжұмбақ жасырып, жаңа сабақтың тақырыбын аштым. Түсіну. «Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрақтар қойып, өз ойларын айтқызамын. | Сөзжұмбақты шеше отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашады. Сыни тұрғысынан ойлана отырып, ойын жинақтап, айтып береді. | Интербелсенді тақта. Оқулық, бағалау парақшасы |
Жаңа сабақты қолдану | 10 минут 5 минут | Қолдану. «Стоп кадр» әдісі бойынша топтық жұмыс жасатамын. Талдау. «Ойлан, жұптас,бөліс» әдісі бойынша жұптық жұмыс жасатамын. | Топтар мәтінді талдайды, мұғалім стоп кадр деп айтқан соң, оқушылар тоқтап қалады. Жаңа тақырып туралы жұпта сөйлесіп, топта талқылап, сыныппен бөліседі. | Оқулық, бағалау парақшасы Оқулық, бағалау парақшасы |
Қорытынды | 5 минут | Жинақтау. Тест аламын | Сабақтан алған білімдерін қорытындылап, тест тапсырмаларын белгілейді. | Бағалау парақшасы, тест парақшасы |
Бағалау | 4 минут | Сыныптасын критериалды бағалау. Ауызша мақтау, мадақама арқылы формативті бағалаймын. | Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, бір-бірлерінбағалайды. Сабақтыңі әр кезеңінен кейін ауыызша, мақтау, мадақтау арқылы ынталанады. | Бағалау критерийі, бағалау парақшасы |
Рефлексия | 3 минут | «Не білдім?», «Не білгім келеді?», «Не білемін?» деген сұрақтарға жауаптарын стикерге жауап бергізу. | «Не білдім?», «Не білгім келеді?», «Не білемін?» деген сұрақтарға жауаптарын стикерге түсіреді. | Рефлексия парағы, стикерлер |
Үйге тапсырма беру | 1 минут | «Биосфера » туралы эссе жазу. | Күнделікке жазып алады. | Күнделік |