СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Бир аргументүү тригонометриялык функциялардын арасындагы катнаштар

Категория: Геометрия

Нажмите, чтобы узнать подробности

бир аргументүү тригонометриялык функциялардын арасындагы катнаштар деген тема тушүндүрүлөт

Просмотр содержимого документа
«Бир аргументүү тригонометриялык функциялардын арасындагы катнаштар»

Сабактын темасы:Бир аргументтүү тригонометриялык функциялардын арасындагы катнаштар.

Сабактын тиби:Жаны материалды түшүндүрүү.

Усулдар:Жекече иштөө, топто иштөө ,ангеме, суроо жооп,мини лекция

Баалоо усулдары:Диагностикалык, калыптандыруучу ,суммативдик

Сабактын жабдылышы таблицалар, карточкалар

Сабактын максаты:Когнитивтик: Негизги тригонометриялык тендештиктерди түшүндүрүү. Ишмердүүлүк : Негизги тригонометриялык тендештиктерди колдонуп мисалдарды чыгарууну көрсөтүү.Баалуулук: бири бирине жардамдашууга, башканын оюн бөлбөй уга билүүгө, тыкандыкка, тактыкка,жоопкерчиликке өз алдынча иштей билүүгө, эмгекчилдикке тарбиялоо.

Күтүлүүчү натыйжа

Көрсөткүчтөр

1)Негизги тригонометриялык тендештиктерди билет.

Негизги тригонометриялык тендештиктерди жазат.

2)Тригонометриялык функциянын касиеттерин айырма

2)эрежелерди колдонуп мисалдар чыгарат.

лап билет, талдайт, негизги тригонометриялык тендеш


тиктердин түрлөрүн көрсөтөт.


3)сабакта тынч отурат,бири бирин угат, топто иштейт,

3)кунт коюп угат, тоскоол болбойт,

көнүлүн топтой алат,бири бирине жардамдашат,өз

суроолорго жооп берет.

алдынча иштейт.


Негизги компетенттүүлүк

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык

П-1

Негизги тригонометриялык тендештиктер жөнүндө

Сандуу туюнтманын маанисин табышат.

маалымат алышат.



П-2

Социалдык коммуникативдик

Тригонометриялык функциянын чейректеги белгиле

Тригонометриялык функциялардын касиеттерин,

рин аныктайт,негизги тригонометриялык тендештиктер

негизги тригонометриялык тендештиктерди

ди колдонуп тригонометриялык функциялардын

айтып берет, бири биринин жоопторун ондошот.

маанилерин табуу.



Өз алдынча иштөөнү уюштуруу


Эрежелерди пайдаланып мисалдарды өз алдынча


чыгарат.


Сабактын жүрүшү:

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Усулдар

Н.К

П.К

Баалоо

Уюштуруу:





Саламдашуу.






Окуучулардын катышын ,сабакка даяр-

Физикалык чөйрө түзүлөт.





гын тактоо.

Сабакты жакшы кабыл алууга





Класста жагымдуу жагдай түзүү.

өбөлгө түзүлөт.





Өтүлгөн материалды кайталоо





Тапшырманы текшерет. Тапшырманы көрсөтүшөт.





Өтүлгөн материал боюнча суроолор

Суроолорго жооп беришет.





1)Тригонометриялык функциянын

Өтүлгөн материал боюнча билимде-





касиеттери

ри терендейт,өзүн өзү баалайт,ан се-





2)Бурчтун синусу, косинусу, тангенси,

зими ойгонот,ойлонот,изденет,





котангенси.

табат.







Мугалимдин ишмердүүлүгү:

Окуучунун ишмердүүлүгү:

Усулдар

Н.К

П.К

Баалоо

Жаны материалды түшүндүрүү





Окуучулардын тема боюнча билимин

Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун





билүү максатында суроолорду берет.

билгендерин айтышат.





Окуучулардын оюн угат.

Мугалимден тема боюнча маалымат





Тема боюнча маалымат берет.

алышат.Керектүү маалыматты депте-





Тик бурчтуу координаталар системасын

рине жазышат.Суроолорго жооп бери





да борбору анын башталышында жаткан

шет.Өз билими менен мугалим бер-





жана радиусу R=OA болгон айланада

ген маалыматты салыштырышат.





ОА радиусун α бурчуна буруудан ОВ ра

Түшүнүү процесси жүрөт.Билими жо-





диусу алынсын. Аныктама боюнча

горулайт.Тема боюнча ой жүгүртүүсү





мындан

өсөт,көнүл буруусу жогорулайт.





y=R x=R

Айырмалап билүүгө үйрөнүшөт.





Берилген айлананын тендемеси

x2 +y2 = R2





(R )2 +(R )2=R2

( )2+( )2= 1





=y/x=R /R = /

=x/y=R =





( 2+1=1/( )2

( 2+1=1/( )2





Бышыктоо






№ 21,23, 24 мисалдар класста иштелет.






=- болсо

α€ 4-чейрек





№ 23






3π/2 а)

= =





α бурчунун косинусун негизги тригоном

етриялык тендештиктен туюндуруп





табабыз. α бурчунун котангенсин α бур

чунун косинусун α бурчунун синусуна





бөлүп табабыз.






б) болсо ны в) болсо ны





=

1+ =1/





г)) =-0,3 болсо ны

=





№24





Бир эле учурда жана тиешел

үү түрдө





а)3/5кө жана -4/5 кө

б) 8/15ге жана 11/15ге





в)-1/ ге жана - /5ке барабар болу

шу мүмкүнбү





( )2+( )2= 1 негизги тригономе

триялык тендештикке коюлуп





текшерилет.Синус менен косинустун

маанилерин квадратка көтөрүп





кошкондо бир чыгуу керек.






Жыйынтыктоо





Суроолор:

Сабактын максатына кайрылышат.





1)Бурчтун радиандык чени

Эстеп,далилдеп айтып беришет.





2)Градустук ченден радиандык ченге

Суроолорго жооп беришет.





өтүү формуласы

5)Тригонометриялык функциялардын





3) Радиандык ченден градустук ченге

чейректеги белгилери,мезгилдүүлүгү





өтүү формуласы

6)Негизги тригонометриялык





4) Бурчтун синусунун, косинусунун, тан

тендештиктер





генсинин,котангенсинин аныктамасы






Үй тапшырма





Мугалим тапшырма берет.

Тапшырманы күндөлүккө жазышат.





№ 22






Баалоо





Мугалим окуучуларды топто,жекече

Жылдызчаларын санашат,баа алышат





баалайт.Өзгөчөлөнгөн,оригиналдуу

Күндөлүктөрүнө баа койдурушат.





жоопторду белгилейт.