СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Бірлестіктер. Экожүйелер. Бірлестіктердегі организмдердің қызмет атқаратын топтары. Экожүйелердіңмысалдары

Категория: Биология

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бірлестіктер. Экожүйелер. Бірлестіктердегі организмдердің қызмет атқаратын орны.

Просмотр содержимого документа
«Бірлестіктер. Экожүйелер. Бірлестіктердегі организмдердің қызмет атқаратын топтары. Экожүйелердіңмысалдары»

Қысқа мерзімді жоспар


Сыныбы: 9-9 Пәні: Биология


Сабақ тақырыбы:

Бірлестіктер. Экожүйелер. Бірлестіктердегі организмдердің қызмет атқаратын топтары. Экожүйелердіңмысалдары

Сабақ мақсаты:

Бірлестіктер мен экожүйелерін ажырата білуге дағдыландыру.

Бірлестіктегі организмдердің қызмет атқаратын топтары туралы білімдерін қалыптастыру.

Күтілетін нәтиже:

Бірлестіктер мен экожүйелердә ажырата біледі. Бірлестіктегі организмдердің қызмет атқаратын топтары туралы білімдерін қалыптастырады

Сабақта қолданылған әдіс-тәсілдер

«Екі жұлдыз бір үміт» стратегиясы, «Шеңбердегі әңгіме» әдісі, «Миға шабуыл» әдісі, «Т» кестесі, «Кім жылдам» ойыны

Модульдердің кіріктірілуі

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, СТО, Бағалау, АКТ, Дарынды және талантты балаларды оқыту, Оқушыларды жас ерешеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, Оқытудағы басару және көшбасшылық.

Сабақ түрі:


Жаңа сабақ


Сабақтың кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Керекті жабдықтар

Кіріспе

2 минут




2 минут




5 минут

Топқа бөлінуге нұсқау жасаймын.




«Екі жұлдыз бір үміт» стратегиясы бойынша ынтымақтастық атмосфера қалыптастырамын.



«Шеңбердегі әңгіме» әдісі бойынша үй тапспырмасын бекіту.

Оқушыларды шеңбер болып тұрғызып, өткен тақырыптың мазмұнын талқылатып, жазып келген 5 жолды өлеңдерін бір-бірімен пікір алмастыру.


Мақал –мәтелмен топқа бөлінеді. (Мектеп, кеме, білім, теңіз)


Түрлі-түсті стикерге тілек жазып, оқып, жүрек салынған плакатқа ілу арқылы сыныпта

Нтымақтасты атмрсферасы қалыптастырады.

Қатысушылар екі үлкен топқа бөлініп, екі қатардан тұратын шеңбер болып тұрады. Шеңбердің сыртындағы қатысушылар өтілген тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Жазып келген 5 жолды өлеңдерін оқиды. Іштегі қатысушылар бағалау критерийлеріне сүйене отырып бағалайды

Таратпа қағаздар



Түрлі-түсті стикерлер, плакат.



Бағалау парақшасы







Жаңа сабақтың таныстырылымы

5 минут

«Миға шабуыл» әдісі бойынша түрткі сұрақтар қоямын.


Миға шабуыл жасай отырып, сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады.

Бағалау парақшасы


Жаңа сабақты қолдану

18 минут

«Т» кестесі бойынша топтық жұмыс жасатамын. Берілген мәтінді оқытып, сыни ойланту мақсатында тапсырма беремін.

Мәтінді оқиды, плакатты алып ішкі және сыртқы деп екігі бөледі. Ішкі жағына м әтінге қатысты жақтарын жазса, сыртқы жақтарына мәтінге қатысы жоқ жақтарын жазады. Дәлелдейді. Қорғайды.

Оқулық, бағалау парақшасы, плакат, маркер.


Жаңа сабақты қорытындылау

5 минут

«Кім жылдам» ойыны арқылы сұрақ-жауап өткізіп, жаңа сабақты қорытындылаймын.

Сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақты қорытындылайды.

Бағалау парақшасы

Бағалау

.4 минут

«Ай» әдісі арқылы формативті бағалаймын.

Топтық бағалау жүргіземін.

Сабақтың әр кезеңнен кейін айларды көтеру арқылы оқу мотивациясы артады.

Толық ай – сабақты толық түсіндім;

Жарты ай - мен жартылай түсіндім;

- Жаңа ай – менің түсінбегенім басымдау болды.

Топ бсшысы бағалау критрийлеріне сүйеніп, топ мүшелерін бағалайды.



Айлар, бағалау парақшасы.

Рефлексия

3 минут

«Екі жұлдыз бір үміт» стратегиясы бойынша рефлексия жасау.

Сабақтың басында іплакатқа ілген, екі жұлдыз, бір үмітке жеткен, жетпегендерін жазыпғ айтып шығады.

Плакат, стикерлер

Үйге тапсырма беру

1 минут

Үйге тапсырма беру. Келесі тақырып туралы қосымша мағлұматтар іздеу.

Күнделікке жазып алады.

Күнделік