СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Будова шлунка та кишечника 9 клас

Категория: Биология

Нажмите, чтобы узнать подробности

Біологія

Урок в 9 класі.

Тема: Будова шлунка та кишечника

Просмотр содержимого документа
«Будова шлунка та кишечника 9 клас»

Урок 3 ТЕМА: Травлення в шлункута кишечнику. 9кл

Мета.Освітня. Продовжити знайомити учнів із процесами травлення; охарактеризувати травлення в шлунку та характер дії ферментів; розкрити значення кислого середовища в шлунку; розкрити особливості травлення у 12-палій кишці та звернути увагу на причини шлункових хвороб.

Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати процеси травлення в різних органах тракту та робити відповідні висновки; розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення, навички самостійного пошуку знань.

Виховна. Виховувати бережливе ставлення до власного здоров’я та оточуючих людей, сприяти розумінню учнями переваг здорового способу життя та заохочувати до здобуття знань, умінь і навичок.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Форма уроку. Синтетична.Місце уроку в навчальній темі. Поточний.

Методи і методичні прийоми:

1. Інформаційно- рецептивний:

а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником.

б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН.

Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.

2. Репродуктивний.

Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.

3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.

Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.

4. Візуальний: складання схем або таблиці.

5. Релаксопедичний: психологічне розвантаження.



Міжпредметні зв ́язки: медицина, хімія, зоологія.

Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці,комп’ютер.

Основні поняття та терміни: шлунковий сік, ферменти, хімус, хлоридна кислота, пепсин, ліпаза, емульгація.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент. На полях намалюйте ваш настрій, з яким ви прийшли на урок.

ІI. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.

1. Провести біологічний диктант з вивчених попередніх уроків про органи травлення та процеси травлення в ротовій порожнині.

2. «Чорний ящик» Відгадати про що йде мова?

А) У віддалені від нас часи в Японії жінки чорнили їх лаком.

Б) Індіянці майя фарбували їх бірюзою, нефритом, висвердлювали в них отвори, у які вставляли дорогоцінні камені.

В) Від голоду їх «кладуть на полицю»,при неприємностях, їх точать, а при помсті «віддають один за одного». Що ж у чорному ящику?(Зуби)

3. Відгадуючи загадки заповнюємо схему.

Повен хлів білих голубів(Зуби).

Завжди в роті, а не проковтнеш(Язик).

Схованка їжі(Шлунок). М’язова трубка, по якій їжа надходить до шлунка(Стравохід). Кишка, яка дорівнює ширині 12пальців.

В народі говорять: « Хто довго жує –той довго живе».Доведіть ,чи вірне це прислів’я?

IІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Вірш. Що за орган такий у людини

Їжу сприймає він кожної днини.

Дробить її, розтира в порошок,

І відправляє в кишковий мішок.

Він перетравлює м'ясо і дині

Ви здогадались? Це шлунок людини.

Тому метою нашого уроку буде вивчення будови органів травлення-це шлунку та початкового відділу кишечнику.

Заглянемо в історії .Хвилинка цікавої інформації (повідомлення учнів)

Приблизно 2 тис. років назад лікар Гіппократ стверджував, що їжу перетравлює «шлунковий жар». А в II ст.н.є. римський лікар Гален описував як перетравлена їжа потрапляє в печінку і перетворюється на кров. Але минав час. У 18 ст. фр. Вчений Реомюр довів на своїх дослідах роботу шлунка. Він спостерігав, що хижі птахи викидають назовні неперетравлені рештки: пір’я, кігті. І тому він давав птахам глотати трубочки, які були забиті м’ясом, а через добу – витягав їх, але м’яса в них не було. Розповім про «ненаситного пожирача». На площі одного шотландського міста розташувався бродячий цирк, в якому був артист,який заглатував різні речі, а потім їх вивергав.Лікар Стівенс запропонував артисту глотнути металічні коробки, які мали отвори, я в середина заповнена м'ясом. Через кілька годин він зверг коробки, але м'ясо не було . Воно розчинилося. Італ. вчений Спалланцани примушував птахів глотати губку, до якої була прив’язана нитка. Через деякий час, він. витягував губку з шлунка і отримував шлунковий сік.

Результати цих дослідів доводять, що в шлунку у тварин, і у людей –їжа перетравлюється.

В 30 р.в Канаді з одним з мисливцем стався нещасний випадок.Лікар вилікував, але у нього залишився отвір в шлунку.Через цей отвір було видно як змінюється склад їжі в шлунку.

Поставити проблемне запитання:так що ж відбувається з їжею в шлунку?

ІV. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.

Зі стравоходу їжа потрапляє в шлунок.Шлунок являє собою мішкоподібне розширення травного тракту, який може мати в нормальному стані форму панчохи або рога, ємністю 2-3 л..Травлення в шлунку відбувається впродовж 5-6 годин. Це механічна та хімічна обробка їжі. Але переварюється вона не повністю, а частково. Багата на вуглеводи їжа переварюється швидше, ніж білкова.

Шлунок має:

  • Слизовий шар → слиз

  • М’язів шар → виконує рухи

  • Зовнішній шар → захисна ф-ція, вистилає внутрішню порожнину.

  • Цей відділ шлунково-кишкового тракту здійснює функції:

- зберіганняїжі;

- секреторну – відділення шлункового соку, який забезпечує хімічну обробку їжі;

-рухову – перемішування їжі з травними соками, подрібнення її і пересування порціями в дванадцятипалу кишку;

- всмоктування алкоголю та ліків;

- захисну – бактеріоцидна та бактеріостатична дія шлункового соку та повернення назовні недоброякісної їжі, що попереджує попадання її в наступні відділи ШКТ.

Загальна кількість шлункового соку, який секретується шлунковими залозами у людини при звичайному харчовому режимі, складає 1,5 – 2,5 л на добу. Це безкольорова, прозора, слабо опалесцуюча рідина з питомою вагою 1.002-1.007, в якій можуть плавати шматочки слизу. Шлунковий сік має кислу реакцію рН-0.8-1.5) за рахунок вмісту в ньому хлористоводневої кислоти (0.3-0.5%). Кількість води в соці 99.0-99.5%, твердого залишку 1.0-0.5%.Основний неорганічний компонент шлункового соку-хлористоводнева кислота, може бути у вільному стані та зв’язаною з протеїнами.Ферменти діють тільки при температурі 37C й кислому середовищі.Шлунковий сік ,так як і слина виділяються рефлекторно, але не тільки при потраплянні їжі в шлунок , але і коли людина бачить їжу та відчуває її запах.Шлунок має складки, які при заповнені озгладжуються.

СКЛАД ШЛУНКОВОГО СОКУ (Схема)

Шлунковий сік містить ферменти – це шлункова ліпаза, яка розщеплює жири, що знаходяться в емульгованому стані (жири молока) на гліцерин та жирні кислоти при pH=6,9-7,9. У дітей шлункова ліпаза розщеплює до 59% жиру молока. B шлунковому соці дорослих людей ліпази дуже мало. Вважається, що ліпаза потрапляє в шлунок з крові або ротової порожнини з слиною, де вона секретуеться залозами, що розміщені на корені язика.

Коли людина не їсть, мало виробляється шлункового соку.

Висновок: Т.ч. в шлунку накопичується їжа,за допомогою шлункового соку розщепляється, знезаражується.

Дослід з собаками. Двох собак нагодували м’ясомзаражене холерним вібріоном.Одній з них перед годуванням промили шлунок.вона заразилась і загинула, а інша –залишилась жива. Чому?

Фізкультхвилинка.

Експериментальні методи вивчення діяльності шлунка

В. О. Басовим (1842).Під час операції тварині вводять у шлунок фістулу, яка з'єднує його порожнину із зовнішнім середовищем. Коли досліди не проводяться-ця фістула закрита, а під час дослідів через неї одержують шлунковий сік. Проте цей сік містить їжу та слину.(Слайд)

І. П. Павлов запропонував метод "уявного годування". Операція введення фістули шлунка поєднувалась з езофаготомією (перерізування стравоходу). Коли тварина їсть, їжа випадає з отворе стравохода і в шлунок не потрапляє. Таке "годування" може тривати довго, а тварина залишається голодною. В цих умовах можна одержати багато шлункового соку, який після фільтрування та очищення можна використовувати як натуральний шлунковий сік. Цей метод дозволяє простежити за процесом виділення шлункового соку під час першої фази секреції.(Слайд)

І. П. Павлов (1910) удосконалив цей метод. Нерви при цьому не перерізували, "малий шлуночок" відокремлювали від великого двома шарами слизової оболонки. При цьому "шлуночок" реагував як на гуморальні, так і на нервові впливи. Хоча соку було мало, це була повна копія тих процесів, які відбувалися у шлунку.

До 12 палої кишки відкриваються протоки підшлункової залози та печінки. Підшлункова залоза розташовується позаду шлунка, зліва, гроноподібної форми, до 15 см.. Підшлункова залоза виділяє секрет (гормон інсулін) безпосередньо в кров та сік, рекція лужна.

СКАД ПІДШЛУНКОВОГО СОКУ (схема)

Підшлунковий сік являє собою безбарвну, прозору рідина лужної реакції (рН 7,8 -8,4). У підшлунковій соку містяться такі ферменти: трипсин, хімотрипсин і панкрепептідаза Е (еластаза), розщеплюють білки .

Трипсин розщеплює як білки, так і високомолекулярні поліпептиди до низькомолекулярних поліпептидів та амінокислот. У дванадцятипалій кишці відбувається повне розщеплення білків, розпочате в шлунку.

Ліпаза розщеплює жири на гліцерин і жирні кислоти. Діє в лужному середовищі і її активність підвищується під впливом жовчі, що виливається в дванадцятипалу кишку.Амілаза розщеплює крохмаль до глюкози і мальтози.

Відносний вміст різних ферментів у підшлунковій соку може змінюватися в залежності від характеру прийнятої їжі. При прийомі жирної їжі, збільшується кількість ліпази, при вуглеводної - амілази, а при білковій вміст трипсину.

Підшлунковий сік виділяється в дванадцятипалу кишку при рефлекторної та нейрогуморальної стимуляції підшлункової залози.

Встановлено, що підшлунковий сік відділяється через 2-3 хвилини від початку годування. Він виділяється також при вигляді і запаху їжі. Це доводить, що відділення соку відбувається безусловнорефлекторном і умовнорефлекторних шляхом. У тому і іншому випадку секреторне нервом для підшлункової залози, як і для шлунку, є блукаючий нерв.

Висновок:Підшлункова залоза приймає участь втравленні, виділяє секрет (гормон інсулін) безпосередньо в кров та сік.

Вірш. Печінка найбільша заліза тіла людини. Її маса становить близько 1500г.Вона розташована в черевній порожнині під діафрагмою і виконує функції: травну, утворює білок, знешкоджують, кровотворну, здійснює обмін речовин.

Жовч утворюється в клітинах печінки безперервно. Але надходить у дванадцятипалу кишку тільки під час травлення. Коли травлення припиняється жовч збирається в жовчний міхур.

За добу у людини утворюється 500 - 700 мл жовчі. До складу жовчі входить вода (90%), органічні і неорганічні речовини. До органічних речовин відносяться жовчні кислоти і жовчні пігменти, а також лецитин, холестерин, жири, мила і муцин.

СКЛАД ЖОВЧІ (схема)

Висновок: Печінка найбільша заліза тіла людиниі виконує функції: травну, утворює білок, знешкоджують, кровотворну, здійснює обмін речовин.

Т.ч. в 12 палу кишку впадають протоки підшлункової залози та жовчного міхура.

V. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі. Застосуйте здобуті знання

Виберіть правильну відповідь (одну або кілька)

1. Визначте середовище, в якому ферменти шлунка активні:

а) слабколужне; б) кисле; в) нейтральне; г) лужне.

2. Позначте орган травної системи людини, в якому починається розщеплення білків: а) у ротовій порожнині; б) у шлунку;

в) у дванадцятипалій кишці; г) у прямій кишці.

3. Позначте фермент, який виробляють залози шлунка: а) амілаза;

б) мальтаза; в) пепсин.

4. Вкажіть орган травної системи, у який впадає протока підшлункової залози:

а) шлунок; б) жовчний міхур; в) дванадцятипала кишка; г) печінка.

VI. Узагальнення та систематизація знань.

Чому шлунок сам себе не переварює? Як будова шлунку допомагає йому бути вмістилищем їжі та одним із основних органів по її перетравленню?

Чи існують правила споживання їжі для того, щоб попередити неправильне перетравлення?

VІI. Підведення підсумків уроку та оцінювання учнів.

VІІI. Надання домашнього завдання.